VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo se poměje? Řidiči i opice

Zlín – Veřejnost se dočkala. Rada města Zlína včera zveřejnila programové prohlášení, které má naznačit směr, kterým se město v následujících čtyřech letech vydá.

7.4.2011 6
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK

Výtky opozice i voličů, kteří marně čekali na konkrétní podobu programu, tak byly takřka po půlroce vyslyšeny.

„Zpoždění programového prohlášení je samozřejmě způsobeno tím, že došlo ke kompletní obměně radnice až na stranu lidovou. A noví lidé si museli dát čas na přípravu,“ vysvětlil druhý náměstek primátora Aleš Dufek. Zrodila se tak podle něj bible, kterou se koalice bude řídit. „Vřelé přijetí od opozice však neočekávám,“ dodal.

Celkem dvanáct klíčových oblastí zájmu radních má řadu podkapitol, v nichž jsou jak náznaky jejich záměrů, tak konkrétní body.

Samozřejmostí zůstávají již dříve zmiňované snahy o transparentnost, zlepšení dopravní infrastruktury, dokončení nového územního plánu či revitalizace parků a dětských hřišť. Pozornost si však vysloužila také výstavba nových parkovacích míst či odmítnutí privatizace městských společností Technické služby a Teplo Zlín.

„Hlavně jsme pečlivě vybírali z hlediska konkrétní situace, aby celkový součet nákladů na konkrétní stavby a projekty nepřekročil částku, kterou město může reálným způsobem proinvestovat,“ doplnil Dufek. Zároveň podotkl, že jsou to věci spíše středního a menšího rozsahu. „Ať už je to rekonstrukce pavilonu opic v zoo, odkanalizování Velíkové, Klečůvky a malenovického podhradí, rekonstrukce ulice Mostní a tak dále,“ konkretizoval alespoň částečně Dufek.

Co dalšího slibuje koalice?

• Zpřehledníme a ztransparentníme rozpočet.
• Zvážíme účelnost poskytovaných neinvestičních dotací jiným subjektům.
• Městské společnosti jako Technické služby Zlín a Teplo Zlín nebudou privatizovány.
• Zrekonstruujeme centrální hřiště na Jižních Svazích.
• Zahájíme odkanalizování Velíkové, Klečůvky a Malenovického podhradí.
• Dokončíme nový územní plán města.
• Budeme se snažit prohlubovat spolupráci a dobré vztahy Městské policie Zlín s Policií ČR. Vše ovšem s vědomím, že MP nemůže nahrazovat práci Policie ČR.
• Pochůzkovou činnost strážníků zaměříme na pravidelnou kontrolu problémových lokalit, ve kterých někdo opakovaně ruší noční klid a ničí soukromý i veřejný majetek.
• Zajistíme potřebnou kapacitu chráněného bydlení pro osoby s mentálním nebo duševním postižením.
• V letech 2011 – 2012 zachováme finanční úroveň dotací na sociální služby a primární podporu rodin.
• Budeme podporovat další rozvoj nabídky mimoškolních, zájmových aktivit, sportovních a vzdělávacích soutěží na základních školách i mateřských školkách, jako důležitý prostředek v úsilí o zdravý vývoj mládeže.
• Budeme podporovat vznik nových vzdělávacích institucí na všech stupních.
• Vyvineme maximální úsilí o zajištění rentability provozu a naplnění funkce Kongresového centra.
• Ve spolupráci se Zlínským krajem budeme podporovat zajištění prostor pro duchovní potřeby pacientů v areálu nemocnice T. Bati.
• Zahájíme přípravu na revitalizaci Památníku T.Bati vypracováním investičního záměru, projektu a institucionální platformy pro získání potřebných finančních prostředků mimo rozpočet města.
• Využijeme všech zdrojů k zajištění výstavby nových bytových jednotek ve standardu bydlení pro méně náročnou klientelu.
• Podpoříme provoz všech zařízení, která trvale slouží k propagaci Zlína, jeho historie i současnosti.
• Posílíme pravomoci místních částí a zvýšíme jejich ekonomickou podporu.
• V průběhu volebního období přispěje město Zlín k řešení konkrétních problémů v místních částech ve výši 3 mil. Kč v každé místní části.
• Podpoříme kulturní a vzdělávací aktivity našich seniorů. Podpoříme vznik nových klubů seniorů.
• Zaměříme se na regeneraci městské zeleně, zejména na revitalizaci parů včetně dětských hřišť.

Radní nezapomínají ani na opice

Radní v budoucích letech i nadále hodlají pracovat na rozvoji Zoo Zlín, která dlouhodobě napomáhá propagaci města i celého regionu. V kategorii životní prostředí a zdravý životní styl tak koalice vyčlenila místo pro jeden z nejkonkrétnějších slibů, kterým má být zahájení rekonstrukce pavilonu opic ve zlínské zoo.

„Máme motivaci tu po sobě něco zanechat,“ odůvodnil záměr druhý náměstek primátora Aleš Dufek. Tento krok tak má napomoci především zvýšení atraktivity zoo pro případné návštěvníky.

„Pavilon opic je umístěn hned vedle zámku. Jedná se o jeden z nejstarších funkčních objektů v zoo, jehož stáří je zhruba 50 či 60 let, čili by si rekonstrukci rozhodně zasloužil,“ vysvětlil Dufek. Nepřítelem by však mohl být v tomto případě samozřejmě čas. „Nemůžeme zaručit, že rekonstrukci pavilonu dokončíme do konce našeho volebního období. Rozhodně ji však zahájíme. Abychom to stihli, tak chceme letos zpracovat projektovou dokumentaci,“ uzavřel Dufek.

Autor: Stanislav Janalík

7.4.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení