VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Když je bouřka, dá se čekat i více porodů

Zlín /ROZHOVOR/ – Dvacet šest let ve zlínské Baťově nemocnici a poslední tři roky na místě primáře na tamním gynekologicko-porodnickém oddělení. Taková je profesní kariéra jedenapadesátiletého lékaře Zdeňka Adamíka.

24.6.2010 3
SDÍLEJ:

Zdeněk AdamíkFoto: DENÍK / Gabriela Dvorníková

Rozhovor s primářem gynekologickoporodnického oddělení zlínské Baťovy nemocnice

Rodák z Hulína nastoupil po vystudování gymnázia v Kroměříži na olomouckou lékařskou fakultu. Dnes žije ve Zlíně s dcerou a manželkou, která je rovněž lékařkou v krajské nemocnici.

Byla to odjakživa profese lékaře, čemu jste se chtěl ve svém životě věnovat?
Nepocházím z lékařské rodiny. Táta byl strojař a maminka administrativní pracovnice. Byla to vlastně taková shoda náhod. Zabýval jsem se historií a přírodními vědami, z čehož vzešla také možnost věnovat se medicíně. Žádné předurčení jsem k tomu ale neměl. Ve stejném modelu pokračuje i naše dcera, která si zase zvolila studium práv.

Jak je na tom vlastně porodnictví v krajské nemocnici?
Gynekologicko-porodnické oddělení má v Baťově nemocnici dlouhodobou historii. Patřilo k ní od samého jejího vzniku a dnes je sedmou největší porodnicí v republice. Počtem porodů dnes vysoce přesahujeme také ostatní nemocnice v kraji. Například Kroměříž má okolo šesti set porodů ročně, stejně tak Vsetín, Valašské Meziříčí jich mívá k tisícovce a Uherské Hradiště asi jedenáct set. U nás přitom odrodíme za rok v průměru okolo dvou tisíc sedmi set maminek. V roce 2008 jsme jich měli téměř tři tisíce.

Spolupracují s vaším oddělením ještě nějaká další?
Před šestnácti lety vzniklo v Baťově nemocnici neonatologické oddělení na nejvyšším stupni poskytované péče. Znamená to, že má například jednotku intenzivní péče pro péči o novorozence. Dohromady s porodnickou částí pak vytváří perinatologické centrum, které je uznané ministerstvem zdravotnictví. I to zde již funguje patnáct šestnáct let a umožňuje zprostředkování péče o těhotnou, vlastního porodu a poporodní péče, a také péče o novorozence. Díky centru jsme tedy schopni odvést patologické porody, neboť máme kompletní zázemí pro poskytnutí péče rodící ženě a pro zajištění novorozence. Podobných center je v republice patnáct, na Moravě jsou čtyři, a to v Brně, Ostravě, Olomouci a právě ve Zlíně.

Co vůbec patologický porod znamená?
Mimo běžných existují riziková těhotenství a patologická těhotenství. Riziková jsou tehdy, má-li rodička například cukrovku nebo třeba nějakou krevní poruchu a je důvod k obavám, že by u ní nebo u dítěte mohl nastat problém. Takovýto stav pak vyžaduje zvýšenou péči. Patologické těhotenství znamená, že už nějaký problém nastal, a svá specifika má jak u porodu, tak u péče o matku či dítě po něm. Právě takovéto případy se k nám svážejí z celého Zlínského kraje.

Čím je dále zlínské gynekologicko-porodnické oddělení v kraji jedinečné?
Kromě perinatologického centra je od letoška naše oddělení také onkogynekologické centrum. Umožňuje provádění náročných radikálních onkogynekologických operací na nejvyšší úrovni. Dále ve spolupráci s Komplexním onkologickým centrem poskytuje onkologickým pacientkám léčbu například po stránce chemoterapie, ozařování nebo bioléčbu, která je speciální pro některé nádory. Dále je u nás ministerstvem zdravotnictví jmenované urogynekologické centrum, které se zabývá poruchami močových cest a pánevního dna. Zde se řeší například inkontinence nebo se provádí rekonstrukční pánevní chirurgie. Na Moravě jsou tato centra pouze tři.

Vraťme se ale k porodnictví. Jaké má budoucí maminka ve Zlínském kraji možnosti?
Těhotná žena dochází v těhotenství na pravidelné kontroly ke svému ambulantnímu gynekologovi. Pokud jde o místo samotného porodu, má právo si zvolit jakoukoliv porodnici v kraji. U nás, a pokud je mi známo, ani v žádné z okresních porodnic, se takzvaná registrace pro porod nevede. V kraji máme pět porodnic, a to ve Zlíně, v Uherském Hradišti, v Kroměříži, ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí.

Kolik porodů denně míváte právě tady ve Zlíně?
Bývá to v průměru necelých devět porodů. Někdy to bývá patnáct, čtrnáct, někdy deset a zase naopak někdy méně. Že bychom ale v průběhu celého dne neměli porod ani jeden, to se nestává. Naopak, například letošní pátek 14. května jsme měli rekordních jednadvacet narozených miminek při devatenácti porodech.

Napadá mě, dá se najít nějaká souvislost mezi spontánními porody a nějakými vnějšími vlivy, jako je například počasí?
Nám se zdá, že třeba změny tlaku a změny frontálních poloh vliv mají. Máme dojem, že některé porodnické vlny s těmito atmosférickými změnami souvisejí. Průzkum, který se na toto téma prováděl, ale nic takového nepotvrdil. Víme však například, že když je bouřka, dá se čekat více porodů. Stejně tak by se dalo možná vyzkoumat, v jakém období nejvíce žen otěhotní a kdy pak přijde větší množství porodů.

A jak to tedy ve vašem oddělení vypadalo, když přišlo za jeden den devatenáct rodiček?
Máme tady sedm porodních boxů, které lze využít současně, a dále jednu místnost, kde mohou ležet dvě maminky. Dá se tedy de facto obsloužit devět porodů současně. K těm devatenácti ženám je ale například ještě potřeba připočítat plánované císařské řezy. Ty byly ten den myslím dva. Ve frontě ale maminky rozhodně nečekají. Přicházejí totiž v průběhu celého dne, tedy čtyřiadvaceti hodin. Nejvíce se jich tady skutečně sejde maximálně těch devět.

Jak vypadá samotný porod ve zlínské nemocnici?
Když přijde maminka už ve fázi porodu, umístíme ji rovnou do boxu, kde celý porod proběhne. Rodička tam má veškeré zázemí, jako například vanu. Zatím nás trápí společné toalety na chodbě, ty bychom do budoucna rádi umístili také do každého boxu. I teď jsou ale vzdáleny pouhých pár metrů.

Kdo vlastně porod vede?
Porod vede asistentka po stránce sledování jeho průběhu či psychického stavu rodičky či partnera. Není nutné, aby byl lékař u porodu po celou dobu jeho trvání. Porodní asistentka s rodičkou tráví více času a odvádí fyziologický porod, ale lékař za něj zodpovídá. Je potřeba vytvořit spolu s rodičkou jakýsi tým. Žena se musí cítit co nejlépe. Nesmí mít trauma například z bolesti nebo pocit nějakého nepřátelského prostředí. Lékař pak odvádí operační porod.

Kdo budoucí maminky nejčastěji doprovází?
V devadesáti pěti procentech to bývají partneři. Někdy přijdou ale i maminky rodiček nebo takzvané duly, což jsou jakési společnice těhotných žen. Někdy jsou u porodu přítomni i dva rodinní příslušníci. Také prostředí sálů je dnes mnohem přirozenější. V místnostech jsou záclony, barevné povlaky, umělé květiny.

Co říkáte maminkám, které chtějí rodit doma?
Je potřeba, aby si uvědomily, že porod se nemusí vyvíjet přirozeně. Existuje řada komplikací, které mohou nastat během několika minut. Může nastat situace, kdy se z porodu obratem stane život ohrožující záležitost, a to jak pro dítě, tak pro matku. Velmi nebezpečná je například embolie plodovou vodou, kdy se tato tekutina dostane do krve matky. V drtivé většině případů je tato komplikace smrtelná. I v Baťově nemocnici jsme takovýto případ měli. Stalo se to přímo při porodu na sále. Naštěstí byl přítomen anesteziolog, který okamžitě zasáhl, dítě se porodilo císařským řezem, a oběma se tak podařilo zachránit život.

Autor: Gabriela Dvorníková

24.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

FOTOGALERIE / Ještě na začátku roku byl Lukášek z Mařatic bezstarostný kluk, který si užíval dětství, běhal po hřišti a chodil do Hradišťánku. Únor 2017 bude už navždy pro celou rodinu jedním z nejsmutnějších měsíců letošního roku.

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

FOTOGALERIE / Vsetínští kriminalisté se podíleli na vypátrání muže, který se před vězením ukrýval osm let. Dvaačtyřicetiletého podvodníka zadrželi v Thajsku.

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení