VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Konec prosakování arsenu. Práce na odkališti finišují

Bělov, Nová Dědina - Obyvatelé Bělova a Nové Dědiny už nemusejí mít strach, že by jim do zeminy a potoka v obci prosakoval arsen ze staré nádrže na odpad.

25.7.2012
SDÍLEJ:

Vypuštěné odkaliště teplárny u obce Bělov.Foto: DENÍK/Matej Slávik

Otrokovická teplárna dokončuje první etapu úprav odkaliště mezi obcemi, což má úniku nebezpečných látek zamezit. Starostové obou obcí už vyhlížejí konec prací, které by měly zastavit znečišťování.

„Samozřejmě se těšíme, až konečně nebude arsen prosakovat do zeminy. Jsem sám zvědavý na finální podobu. Musí se to co nejdříve ukončit," svěřil se starosta Nové Dědiny Roman Polášek.

Před třemi týdny byl prý na schůzi, na které zástupci firmy i úřadu z Kroměříže probírali mimo jiné velkou prašnost odkaliště.

„Teplárna musela při větrných dnech popílek zakrývat. Požadavky byly tedy takové, aby se práce co nejvíce urychlila," přiblížil Polášek, který si ovšem stejně jako bělovský starosta Jiří Přecechtěl uvědomuje, že za problémy odkaliště nemůže ani tak současný majitel jako spíše bývalý režim.

„Problém vlastně zdědil. Když to tu před třiceti či čtyřiceti lety dělali, tak nikoho nezajímalo, co se s tím bude dít a že by něco mohlo prosakovat," spílá nad minulostí Polášek.

Podobně hovoří Jiří Přecechtěl. „Je to opravdu problém verdiktu lidí, kteří o tom rozhodovali před námi. Nás se úpravy týkají jen okrajově, ale samozřejmě kroky teplárny vítáme," svěřil se starosta, jehož obcí protéká potok, který je právě prosakováním znečištěn.

A jak vlastně znečištění vznikalo? Podle odboru životního prostředí kroměřížské radnice, který se problémem od počátku zabývá, prosakují do země látky (zejména arsen) přímo z nádrže a následně se dostávají do potoka.

„Co se týče kontaminace povrchových vod arsenem, při analýze rizik bylo zjištěno, že nejvíc arsenu se nachází ve vodě hned u výtoku z odkaliště a pak jeho obsah velmi rychle klesá. Arsen se navazuje do sedimentu, takže ve vodě dál po proudu již není," vysvětluje Petr Vodák, který na začátku šetření také přiblížil, jak hodlá teplárna situaci řešit.

„Jde o to, aby se povrchová voda oddělila od saturované zóny. Část údolí s volně loženým popílkem, do které prší, by se měla zabetonovat nepropustným otosanem. Změní se také způsob jeho ukládání a zavážení hlínou tak, aby nedocházelo k prašnosti. Navržené opatření tedy využívá této přírodní schopnosti. U výtoku teplárna vybuduje sedimentační jímku s velmi jemným jílem, do něhož se arsen absorbuje. Tím by byl odtok ze saturované zóny vyčištěn," popsal již dříve odborník.

Podle Vladimíra Váchy, mluvčího společnosti E.on, která je vlastníkem teplárny, by mělo být prosakování definitivně odstraněno.

„Projekt, který je zaměřený na zamezení prosakování vody přes dno vodní nádrže, je momentálně ve fázi zpětného napouštění horní (menší) laguny. Pokračují práce na dně dolní (větší) laguny, kde je většina plochy taktéž odizolována. Po dokončení prací, zřejmě na přelomu srpna a září, bude také plněna vodou," popsal mluvčí.

„Dokončením projektu dojde k zamezení prosakování vody přes uložený nestabilizovaný popílek," ujistil mluvčí Vácha.

Projekt s názvem Ekologické uzavření odkaliště opatření k zamezení odtoku kontaminovaných vod má za cíl zamezit prosakování z vodního díla na ukládání popílku a strusky, které bylo v roce 1997 uzavřeno.

Autor: Marek Houser

25.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení