VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kormoráni děsí zlínské rybáře

Zlín – Noční můry většiny rybářů se naplňují také na zlínské Dřevnici. Hejna přemnožených kormoránů, kteří v zimních měsících pravidelně vyžírají ryby v našich řekách, totiž ovládla také břehy této řeky. Zlínští rybáři zatím marně hledají způsob, jak se s těmito chráněnými ptáky vypořádat.

9.3.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Kolem Dřevnice létají až sedmdesátikusová hejna kormoránů. Ryby zabíjejí nebo zraňují

„Bohužel je to boj s větrnými mlýny. Jsou neskutečně přemnožení, a i když ryby třeba nezabíjejí, tak je zraňují, v důsledku čehož pak hynou,“ postěžoval si jednatel Moravského rybářského svazu ve Zlíně Viktor Šiška s tím, že jeden kormorán denně spase až půl kila ryb.

Zvýšený výskyt těchto ptáků potvrdil také Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Zlínského kraje (KÚ ZK). „V posledních měsících evidujeme jejich vysoké počty na řece Dřevnici. Ať už ve Zlíně, nebo okolí byla pozorována až sedmdesáti kusová hejna,“ potvrdil vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství KÚ ZK Alan Urce. Zatím však podle něj neobdrželi žádnou žádost rybářů o povolení regulačního odstřelu kormoránů ve Zlíně.

Ekologové s částečným odstřelem souhlasí

Zatímco rybáři z Valašského Meziříčí toto povolení již od prosince využívají, zlínští podobný krok považují za zbytečný. „Spíše než povolení k jejich odstřelu by to chtělo nějaké globální řešení v rámci celé Evropy, protože problémy s nimi nejsou jen v Česku,“ prozradil Šiška. Navíc nemohou odstřel provádět sami. „To mohou jen myslivci, kteří se ale často ohrazují, že z toho nic nemají a navíc jim to nikdo nezaplatí,“ doplnil Šiška. Jakékoli pokusy o jejich plašení jsou pak podle něj dopředu odsouzeny k nezdaru.

Ekologové se regulaci počtu kormoránů nebrání. „S částečným odstřelem do deseti procent jsme souhlasili. Je však zapotřebí zachovat vědecký přístup, aby po nás opět nezůstala paseka,“ vysvětlil Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí.Podle něj může za přemnožení kormoránů sám člověk.

„Po povodních došlo k úpravě některých toků řek. Ryby tak v důsledku toho přišly o přirozené skrýše, v nichž se před kormorány mohly skrývat,“ mínil. Rybáři se navíc podle něj málokdy účastní řízení, která stanovují pravidla pro technickou úpravu toků. Kromě toho by však neměli zapomínat na řád přírody. „Měli by si uvědomit, že i když vypustili ryby, rozhodně jim nepatří, protože se jedná o volně žijící živočichy,“ řekl Orálek.

Zlínští rybáři však boj s přemnoženými kormorány rozhodně nevzdávají. „Myslím si, že je zapotřebí přehodnotit zkostnatělý postoj, který převládá. Pokud se situace s kormorány nezmění, bude to i nadále rovnice, která nemá řešení,“ mínil Šiška. Uvažují prý dokonce o sepsání petice, která by mohla přispět k řešení této neutěšené situace.

Také ministerstvo životního prostředí problém monitoruje. „Dlouhodobě prosazujeme vyřazení kormorána velkého ze zvláště chráněných druhů,“ zareagovala tisková mluvčí ministerstva životního prostředí Michaela Jendeková.

Zároveň však podotkla, že je nutná změna na úrovni celé evropské legislativy. „Česká republika usiluje v rámci Evropského společenství o regulaci tohoto druhu a o jeho zařazení mezi lovné druhy ptáků,“ vysvětlila. Nejvíce by však této snaze mohla podle ní pomoci právě petiční aktivita, kterou zamýšlejí například zlínští rybáři. „Je třeba, aby došlo k větší koordinaci a soustředěnému úsilí rybářských organizací, případně příslušných resortů zemědělství v jednotlivých členských státech,“ dodala Jendeková.

Autor: Stanislav Janalík

9.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení