Od začátku května do konce září nabídl pohled na posvátná místa z trochu jiného úhlu a navíc s výklady odborně školených průvodců.

Deset tisíc cizinců

„Od května do září, kdy je návštěvnický režim s průvodcem v kostelích zajišťován, jej využilo 95 271 turistů všech věkových kategorií, z toho bylo 10 677 cizinců. Nejstarší návštěvník přiznal věk 98 let,“ upřesnila Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Na čtvrtečním setkání tuto jedinečnou akci hodnotili zástupci kraje, církve, měst, obcí a farností.

„Jsem rád, že se taková věc rozběhla a že funguje. Je nutné, aby církev a občanská společnost hledaly společné plochy, kde mohou spolupracovat. Každý máme své pole působnosti a církev má zásadní poslání nejen pro své členy, ale i pro zbytek společnosti,“ vyzdvihl olomoucký arcibiskup Jan Graubner s poděkováním všem, kteří se do projektu zapojili.

Také zástupci Zlínského kraje, kteří podle svých slov dlouhodobě věnují pozornost církevní turistice, ocenili přínos Otevřených bran.

„Letos jsme opět zaznamenali nárůst návštěvnosti. Dokonce i přesto, že ve velehradské bazilice se letos prohlídky s průvodcem nekonaly kvůli rozsáhlé rekonstrukci,“ mne si spokojeně ruce náměstek hejtmana Zlínského kraje zodpovědný mimo jiné za spolupráci s církvemi Jindřich Ondruš.

Projekt Otevřené brány podle něj přilákal do Zlínského kraje návštěvníky nejen z České republiky, ale z celého světa. „Nejvzdálenější hosté byli z Japonska, Austrálie a Kanady,“ doplnil Ondruš.

Lákavá Kroměříž

Každý z kostelů v kraji měl co nabídnout. Nejvíce návštěvníků zavítalo do kostela svatého Mořice v Kroměříži, který si prohlédlo 24 627 lidí.

„Holešovský kostel Nanebevzetí Panny Marie zase přilákal exkurze dětí. Kostel svaté Rodiny v Luhačovicích pak upoutal živou varhanní hudbou či moderní prezentací,“ jmenovala Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Známé chrámy jako poutní kostel Narození Panny Marie ve zlínské místní části Štípa či kostel Všech svatých v Rožnově pod Radhoštěm pak na seznamu hojně navštěvovaných míst doplnily další církevní svatostánky.

„Starobylý tečovický kostelík byl podle slov svého duchovního správce turisty objeven de facto až díky projektu,“ vysvětlila Mráčková.

Radí dalším krajům

Otevřené brány byly až dosud v České republice ojedinělým projektem Zlínského kraje, Arcibiskupství olomouckého a měst a obcí v regionu. Šeptá se však o jeho rozšíření i do dalších krajů.

„Velmi nás těší, že se uvažuje, jak tento projekt rozšířit do dalších regionů. Jednáme o tom, že Zlínský kraj s podporou České biskupské konference nabídne svůj model na veletrhu cestovního ruchu Regiontour i dalším krajům, které o to již projevily předběžný zájem,“ prozradil Pavel Macura, šéf odboru kultury a památkové péče krajského úřadu, který organizaci projektu za Zlínský kraj zajišťuje.

Svůj podíl na úspěchu projektu pak mají bezesporu průvodci.

„Při jejich proškolení kraj spolupracuje s renomovanými odborníky Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci. Na kurzu přednáší profesor Miloslav Pojsl, vedoucí katedry církevních dějin a křesťanského umění, a také specialista na komunikaci, psycholog Peter Tavel. V roce 2011 se kurzu účastnilo 145 průvodců, přičemž nejpočetnějšími zájemci byli aktivní senioři a studenti,“ upřesnila Mráčková.

Na financování projektu Otevřené brány se podílí na osmnáct měst a obcí, dvacet farností, Matice svatohostýnská a Zlínský kraj.

Možnost navštívit kostel a nemuset při tom volat amen oceňuje i řada lidí.

„Do kostela nechodím. A když už, tak jsem spíš vždy koukal po výzdobě, než abych strojově odříkával modlitby. Projekt Otevřené brány proto vítám. Letos jsem se byl podívat do poutního kostela ve Štípě a stálo to opravdu za to,“ pochválil například Michal Štěpánek.