VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotlíkové dotace: Lidé čekají na spuštění

Zlínský kraj – Je to zajímavá příležitost, ale zatím není úplně aktuální. Vyčkáme, co se bude dít dál. Takto přibližně podle zjištění Deníku lze shrnout reakce možných žadatelů o takzvané kotlíkové dotace – tedy finančního příspěvku na nový kotel na topení.

15.10.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: archiv Deníku

Například v Sazovicích na Zlínsku je zavedena plynofikace po celé obci.

„Většina občanů má kotle plynové. Takzvané kotlíkové dotace jsme zatím neřešili, až budeme mít nějaké informace zveřejníme je občanům na internetových stránkách. S topením nemáme v obci téměř žádné problémy, takže to pro nás dotace nebude úplně aktuální," sdělila starostka obce Eva Hrbáčková.

Podobnou situaci mají i v Lukově na Zlínsku.

„Co se týká dotací na kotle, tak je v naší obci zatím klid. Občané se nás na dotace zatím ani neptali a sami jsme žádné stanovisko nevydali, protože konkrétní podmínky pro Zlínský kraj určeny nejsou," uvedl starosta Lukova Jiří Jangot.

Ovzduší příliš znečištěné kvůli kotlům nemají, ale přece jenom nějaké menší problémy v obci jsou.

„Ovzduší bylo u nás v obci bez problémů, ale po zdražení plynového paliva lidé přešli na topení dřevem. Je to poměrně přijatelné, ale v zimním období, zvlášť když je inverze, tak je při zatápění těchto kotlů, zvlášť když není dřevo dostatečně vyschlé, vzduch nepříjemný. Většími znečišťovateli byla jedna kotelna pod hradem, kde se topilo i slámou. Bohužel byla kotelna špatně nastavena a ovzduší znečišťovala. Po stížnosti občanů, již kotelna nefunguje," poznamenal Jangot.

V menší firmě v Lukově zatím větší zájem o kotle není. „Jsme jen malá firma, ale o kotle zatím žádný zvýšený zájem nezaznamenáváme. Lidé se ptají na dotace, ale jen minimálně," řekla servisní pracovnice Vladana Bačůvková.

Ani v Hulíně na Kroměřížsku lidé o kotlíkové dotace větší zájem neprojevili.

„Po setkání starostů, kde nám tento záměr byl oznámen spolupracuji s agenturou kraje, která má dotace na starosti. Ale žádné podrobnější informace zatím nemám. Občany chceme informovat prostřednictvím místního měsíčníku," vysvětlil starosta Hulína Roman Hoza.

„Lidé někdy pálí, kdo ví co. Plyn u nás mají téměř všichni, ale mnoho lidí si při topení pomáhá i tuhými palivy, protože je to levnější. U nás dotaci využijí možná občané z místní části Chrásčany, kde není ve všech domácnostech plyn zaveden a několik domácností topí jen tuhými palivy. Tyto by teoreticky zájem o výměnu kotle a dotaci mít mohly," dodal starosta Hoza.

Na dotace se připravují hlavně větší firmy s prodejem kotlů, kteří díky nim očekávají po kotlích vyšší poptávku.

„Vzhledem k tomu, že v programu „kotlíkových dotací" budou uznávány náklady na instalace už od prvního září, máme již řadu objednávek na dodávku a instalaci automatických kotlů.S jejich instalací začneme v říjnu, kdy nám výrobce dodá první sadu nových kotlů splňujících podmínky dotace, tedy pátou emisní třídu kotlů. Zájem o kotle na dotaci tedy je, ale zatím není tak velký jako tomu bylo v roce 2010 při prvním podobném dotačním programu. Předpokládám, že lidé vyčkávají až kraje vyhlásí výzvu s přesnými podmínkami pro uznání dotace," uvedl prodejce kotlů Jiří Trčka z jihovalaškých Vlachovic. Na vyhlášení dotačního programu se připravují zvýšeným počtem dotačních kotlů na skladě.

„Předpokládám, že zájem o instalaci automatických kotlů se zdvojnásobí oproti roku 2015," sdělil Trčka.

V Bojkovicích na Slovácku občany o předběžných informacích ohledně dotací informují prostřednictvím facebookových a internetových stránek, také plánují roznášet informační letáky.

„V některých městských částech, kde ještě nebyla plně zavedena plynofikace by o to teorericky mohli občané mít zájem, ale předpokládám, že to bude v řádech jednotlivců. Předběžně jsme jednali s agenturou Zlínského kraje, která se problematice věnuje, ale podmínky ještě nejsou stanoveny. S ovzduším žádné výrazné problémy nemáme, občas někdo zatopí čím nemá, ale nikdo to systematicky neporušuje," řekl starosta Bojkovic Petr Viceník.

Pomocí ankety zjišťovali zájem občanů v Ratiboři na Vsetínsku, o dotace má zájem šedesát osm občanů.

„Zájem o dotace je, ale není to z důvodu nevhodnosti jejich kotlů, ale hlavně se občanům nelíbí stále se zvyšující ceny plynu. Kdyby byla cena nižší, ani by nebylo třeba těchto zásahů. Teď občané pouze zmáčknou u plynového kotle tlačítko a začne topit, po výměně kotle na jiné palivo ho ale budou muset více obsluhovat, což se jim nelíbí," poznamenala starostka Ratiboře Jiřina Sklenská.

Najdou se i obyvatelé, pro které doatce přícházejí pozdě.

„Před dvěma lety jsme koupili plynový kotel, je škoda, že jsou dotace až teď, ale už ho kvůli tomu měnit nebudeme, posteskla si například Simona Ševčíková ze Zlína.

O CO K KOTLÍKOVÝCH DOTACÍCH JDE?

  • Na přelomu roku 2015–2016 vyhlásí Zlínský kraj konkrétní podmínky dotací na výměnu nevyhovujících kotlů. Pro kraj je vyčleněno zhruba sto padesát pět milionů korun pro na roky 2015 až 2018.
  • Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo 15. července tohoto roku výzvu krajům. Zlínský kraj ji přijal a nyní rozpracovává konkrétní podmínky týkající se dotací.
  • Cílem je přispět k omezení emisí znečišťujících látek do ovzduší ve Zlínském kraji prostřednictvím výměny nevyhovujících nebo zastaralých kotlů.
  • Žádat mohou majitelé rodinných domů jejichž domácnosti jsou vytápěny kotli na pevná paliva s ručním přikládáním. Vyměnit je mohou za ekologičtější kotle s přikládáním automatickým, plynový kotel, tepelné čerpadlo nebo za instalaci solárně termických soustav či provedení tzv. „mikro" energetických opatření, což je například oprava fasády nebo zateplení střechy.
  • Na výdaje spojené s koupí a instalací kotle bude poskytnuta dotace ve výši sedmdesát až pětaosmdesát procent. Částka je omezena na maximální výši sto padesát tisíc korun.

IRENA JURČÍKOVÁ

Autor: Redakce

15.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení