VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Základní škola: třicet děti pravidelně kouří

Zlínsko - Zjistit, jaké jsou zkušenosti žáků s kouřením, a především diskutovat o tomto problému si dal za cíl ojedinělý prevenční program, který se ke konci loňského roku uskutečnil v Základní škole v Brumově-Bylnici. Projekt s názvem Protikuřácký řetěz začal jednoho listopadového dne, aniž by o jeho konání žáci předem věděli. „Děti si ráno ve třídě vybrali jeden barevný proužek, který charakterizoval jejich postoj ke kouření.

6.1.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Bílý znamenal, že nikdy nekouřili, zelený ­ zkusil jsem to jedenkrát nebo vícekrát, ale nepokračoval jsem, a červený - jsem kuřák a v současné době kouřím,“ popsala princip projektu ředitelka školy Vlasta Macháčová. Z těchto proužků pak deváťáci slepili řetězy, které vyvěsili na chodbu. Závěry anonymní ankety, které se zúčastnilo 512 dětí prvního i druhého stupně, byly pro učitele i samotné žáky velmi zajímavé.

Na základní škole je třiatřicet kuřáků, z toho jeden je teprve na prvním stupni. 218 dětí už cigaretu někdy okusilo a 251 žáků nikdy nekouřilo.

Podle učitelky a metodičky prevence Marie Sieglové, která celou akci organizovala, však projekt nebyl pouze o kuřácké anketě. „V dalším týdnu pak pokračoval peer program neboli program mezi vrstevníky, kdy žáci devátých tříd se svými mladšími kamarády o kouření diskutovali, odpovídali na jejich otázky a připravili si pro ně i další aktivity, například různé pokusy s cigaretami nebo zpracovávání reklam na podporu zdravého způsobu života,“ popsala netradiční preventivní akci Sieglová.

Jako velmi přínosný hodnotí program i samotní žáci devátých tříd, kteří o kouření poučovali nižší ročníky. „Hlavně jsme jim vysvětlovali, proč je tak škodlivé. Mělo by je to od kouření odradit,“ tvrdí Marie Měřičková, která cigaretu vyzkoušela pouze jednou, ale jak tvrdí, nijak ji nenadchla. Dobrovolně se do školení mladších spolužáků zapojila i Kateřina Matějíčková.

„Opravdu nás žáci v nižších třídách překvapili. Čekali jsme, že si z nás třeba budou dělat legraci, ale celou dobu dávali pozor a spolupracovali. Máme z toho dobrý pocit,“ popsala Matějíčková.

6.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Duel Fastavu s mistrem je již téměř vyprodán. Fanoušky čekají přísné kontroly

Oprava silnice na ulici Přílucká ve Zlíně.
12

Oprava silnice v ulici Přílucká ve Zlíně si vyžádá uzavírku

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ve středu, 20. září, se v 16 hodin v areálu muničních skladů ve Vlachovicích–Vrběticích uskuteční tisková konference za přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tématem bude aktuální situace v místě mimořádné události ve Vlachovicích–Vrběticích.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 1. třídy ZŠ Tečovice, prvňáčků 1. ZŠ Provodov a 1. A a 1.B ZŠ Halenkovice. Už ve středu ve Zlínském deníku.  

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení