VYBRAT REGION
Zavřít mapu

2012: Kraj má velké plány, ale opět se zadluží

Zlínský kraj - Silnice I. a II. třídy, rekonstrukce 14. a 15. budovy, rozvoj a modernizace nemocnic zřizovaných krajem a další velké projekty. Na to vše myslí rozpočet Zlínského kraje na rok 2012, který včera představila Rada Zlínského kraje.

2.12.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Deník/ Petr Šilar

Ten počítá pro příští rok se schodkem ve výši téměř 929 milionů korun. Celkové výdaje mají dosáhnout zhruba 9,263 miliardy korun a příjmy 8,335 miliardy korun. I tak by prý mělo jít oproti loňsku na investice více peněz. Rozpočet však musejí nejprve schválit krajští zastupitelé.

Oproti letošnímu roku zástupci Zlínského kraje museli zohlednit nižší daňové výnosy a navýšení DPH. Letos Zlínský kraj očekával příjmy v celkové výši 8,2 miliardy korun a výdaje asi o 478 milionů korun vyšší. Pro příští rok sice kraj počítá s o něco vyššími příjmy, avšak také s navýšením schodku o 451 milionů korun.

Navýšení je podle hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka způsobeno především přesunutím některých investičních akcí na příští rok a také úsporou neinvestičních výdajů. Zmíněný rozdíl mezi příjmy a výdaji chtějí zástupci kraje krýt úvěry od Evropské investiční banky ve výši 500 milionů korun a 800 milionů korun.

„Je to doslova umění možného. I přesto, že se nám krátily příjmy, byli jsme schopni kalkulovat s investicemi. Většina z nich je přitom možná především díky evropským penězům,“ charakterizoval krátce rozpočet na příští rok statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Nemocnice priorita

Na investice tak má jít v příštím roce oproti letošním 1,419 miliardy korun hned 2,057 miliardy korun. „Snažíme se v době recese nabídnout práci. Proto jdeme do tolika investic. Ať už ve zdravotnictví, sociálních službách, dopravě, školství a dalších oblastech,“ naznačil Mišák.

A co že má příští rok vedení Zlínského kraje v plánu?

„Nejvýznamnější investicí je bezesporu Baťův institut ve Zlíně, který je vlajkovou lodí našeho investičního plánu. Kromě toho by měla být zahájena výstavba centrálního pavilonu v uherskohradišťské nemocnici,“ doplnil statutární náměstek hejtmana Zlínského kraje Libor Lukáš.

Právě přestavba 14. a 15. budovy v bývalém svitovském areálu ve Zlíně má stát 900 milionů korun. Financování nákladné stavby má však být rozděleno do několika etap.

Obdobný postup vedení Zlínského kraje volí také u jiných investic. Například na vybudování infrastruktury a inženýrských sítí centrálního pavilonu v uherskohradišťské nemocnici má jít v příštím roce z celkové částky 148 milionů korun hned 44 milionů.

Finančních prostředků na další rozvoj se však mají dočkat také ostatní nemocnice zřizované krajem. Zlepšení zázemí pro pacienty i personál je však stále ještě běh na dlouhou trať.

Zástupci kraje při formulování rozpočtu neopomněli ani finance na opravu krajských silnic druhé a třetí třídy, na něž má jít 165 milionů korun. Samozřejmostí mají být také investice do školství ve výši 17,6 milionu korun či do sociální oblasti.

Velká koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL, která dlouhodobě vládne Zlínskému kraji, má sice smělé plány, opozice však pro ně příliš pochopení nemá.

Jako snědený krám

„Budoucí krajská garnitura najde snědený krám. Zadluženost se totiž neustále zvyšuje. Podle vývoje to vypadá, že další zvolená zastupitelstva budou především splácet úvěry a budou mít omezené možnosti hospodaření,” okomentoval návrh rozpočtu předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík.

I když má v příštím roce dojít ke krajským volbám, příliš nadějí na změnu zatím nespatřuje.

„Samozřejmě je to na voličích. Ale jestli velká koalice ČSSD, ODS a KDU-ČSL opět získá více než 50 procent, tak ty volby neměly vůbec smysl,” míní. I když jsou Starostové a nezávislí v krajském zastupitelstvu v menšině, jsou připraveni říci návrhu rozpočtu ne.

„Nechystáme se pro ten rozpočet zvednout ruku. Nehodláme podporovat zadlužování dalších generací,“ uzavřel Petr Gazdík.

Autor: Stanislav Janalík

2.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Duel Fastavu s mistrem je již téměř vyprodán. Fanoušky čekají přísné kontroly

Oprava silnice na ulici Přílucká ve Zlíně.
12

Oprava silnice v ulici Přílucká ve Zlíně si vyžádá uzavírku

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ve středu, 20. září, se v 16 hodin v areálu muničních skladů ve Vlachovicích–Vrběticích uskuteční tisková konference za přítomnosti ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Tématem bude aktuální situace v místě mimořádné události ve Vlachovicích–Vrběticích.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí z 1. třídy ZŠ Tečovice, prvňáčků 1. ZŠ Provodov a 1. A a 1.B ZŠ Halenkovice. Už ve středu ve Zlínském deníku.  

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení