VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajská koalice stojí za radními

Zlín - Radní Zlínského kraje Jaroslav Kučera (KSČM) a Jaroslav Drozd (ČSSD) čelí obvinění za možnou spolupráci s bývalou Státní bezpečností. Sociální demokraté, komunisté a zemanovci shledávají tato obvinění jako chybná a označují je za nepravdu.

19.12.2012 10
SDÍLEJ:

Jaroslav KučeraFoto: DENÍK/archiv

„Bavíme se o záznamech, kde si někteří aktivní lidé v té době mohli leccos vymyslet," upozornil hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Zároveň také varoval, aby se novináři nepouštěli do těchto spekulací jen proto, že pravice neuspěla u krajských voleb a hledá někoho, koho by očernila.

Zatímco Jaroslav Kučera je veden ve spisech pod krycím jménem „Karel", statutární náměstek zlínského hejtmana Jaroslav Drozd měl být důvěrníkem, což má s StB úzkou spojitost. Navíc tajil členství v KSČ. Členové koalice vidí za tímto atakem opozici. Konkrétně stranu Starostové a TOP 09.

Gazdík se o kauze dozvěděl z médií

„Je to naprostý nesmysl. Skutečnost, že by někteří radní měli možnou spojitost se Státní bezpečností, jsem se také dozvěděl z médií. Práskačství není můj styl," bránil se šéf klubu Starostové a TOP 09 Petr Gazdík. Mezi lidmi se však najdou i takoví, které tento fakt nezaskočil.

Jako například v případě známého sochaře Otmara Olivy. „Vůbec mě to nepřekvapuje a pro mě to nejsou partneři pro hovor a přemýšlení," mínil Oliva.

Kauza Jaroslav Kučera (KSČM)

Jaroslav Kučera je na tom s důkazy podstatně lépe. „Karel", jak je označován ve spisech Státní bezpečnosti, je v dokumentech již veden jako agent. Kučera o tomto spisu ví již celé čtyři roky, kdy na tuto jeho nelichotivou minulost narazili novináři.

„Nikdy jsem s StB nespolupracoval a nic jsem ani nepodepisoval. Jsou to jen něčí zápisy, a pokud by byly opravdu podložené, obrátil bych se na soud," uvedl pro Deník Kučera. Druhý náměstek Zlínského kraje Ivan Mařák o možné spolupráci svého kolegy se Státní bezpečností ví.

„Dozvěděl jsem se o tom před čtyřmi lety. Tehdy pracoval na tom, aby si dal tyto věci do pořádku a to také udělal. Od té doby jsem se o to nezajímal. Zatím v tom problém nevidím. Až tehdy, pokud se prokáže pravdivost," bránil kolegu Ivan Mařák. Hejtman Stanislav Mišák se s Jaroslavem Kučerou na toto téma ještě nebavil. Informaci se dozvěděl, podobně jako v případě jeho kolegy Jaroslava Drozda, z televize.

„Kučera obvinění následně dementoval. Může to být tentýž případ jako u statutárního náměstka Jaroslava Drozda," myslí si Stanislav Mišák. Zato zemanovci zvolili úplně jinou taktiku. I když jsou ve vítězné koalici a společně s komunisty a sociálními demokraty řídí zlínský region, problém jménem Jaroslav Kučera nechávají v kompetenci jiných a zpovzdálí drží s koalicí směr.

„KSČM si to musí vyřešit sama. Jestli cítí, že by měl pracovat v radě, samozřejmě nemůžeme zasahovat. Nemáme ale důvod měnit koaliční smlouvu jen kvůli útokům, které jsou proti nám vedeny," narážel radní Lubomír Nečas na možnou iniciativu ze strany opozice.

Jak bude ovšem KSČM postupovat, zatím neví ani náměstek Ivan Mařák.

„Já panu Kučerovi důvěřuji. Pokud se prokáže, že má opravdu spojitost s tehdejší StB, budeme vyvozovat důsledky. Jaké, to zatím nevím," dodal Mařák.

Kauza Jaroslav Drozd (ČSSD)

Jako člen okresního národního výboru byl známou osobností. Bývalý předseda odborové organizace v Tonu v Bystřici pod Hostýnem by byl tehdy pro Státní bezpečnost přínosným členem. Ve spisech figuroval jako důvěrník.

„Funkce důvěrníka byla z lustračního zákona vyjmuta. Pokud byl opravdu agent, tak je to blbý," uvedl na adresu Jaroslava Drozda sochař Otmar Oliva.

Statutární náměstek za sociální demokraty má lustrační list a výpis z rejstříku trestů čistý, a tak splnil podmínky pro kandidaturu za sociální demokraty. Jeho stranický kolega a hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák jej logicky brání.

„Bavíme se o zločinecké organizaci, kde existovaly záznamy a dotyčný o tom ani nevěděl. Jsou to neuvážené spekulace," myslí si hejtman.

Jaroslav Drozd se však snaží vše uvést na pravou míru a očistit se.

„Nikdy jsem nic nikomu nezatajoval. Nebyl jsem ani v Lidových milicích. Je to pro mě překvapení," divil se Jaroslav Drozd. Jako důkaz přinesl dokonce radnímu pro zdravotnictví Lubomíru Nečasovi potřebné dokumenty.

„Pan Drozd mi donesl lustrační osvědčení ukázat," informoval Nečas. Drozd je také obviňován, že zatajoval bývalé členství v KSČ.

„Nepovažoval jsem za důležité to zveřejňovat," mínil Drozd.

Občanské sdružení Repelent 21, které je iniciátorem demonstrací a podpisů proti vládě komunistů ve Zlínském kraji, to vidí jinak. Fakt, že to radní nepovažoval za důležité, má jednu jedinou příčinu.

„Myslím, že se stydí. Tady je vidět, jaký morální profil někteří lidé mají," uzavřel jeho členství David Karásek za občanské sdružení Repelent 21.

Co vy na to? Nenechávejte si svůj názor pro sebe a vyjádřete se k dané problematice na našem webu v diskusi pod článkem na www.zlinskydenik.cz

JAKUB SCHMID

Autor: Redakce

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Papoušek je zase doma díky Facebooku

Filip Chytil se stal členem organizace New York Rangers

Když Chytil inspiruje. Dluhoš se Sedlákem skončili pod vrcholem

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

O úvodní dojmy z kritizované Juniorské ligy se mohou podělit zástupci fotbalového Zlína a Slovácka. Soutěž, do které se v létě podle nařízení Ligové asociace musely oba kluby začlenit, má za sebou tři kola.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

FOTOGALERIE / Vyhozený kočárek na dvoře jedné kamarádky určený do sběru. Ten vzbudil před časem lítost u Andrey Miklasové z Hulína, slovo dalo slovo a kočárek záhy změnil majitelku. Nyní sympatickou maminku ročního chlapečka vyhledávají lidé z různých koutů naší země.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení