To je například případ školní jídelny při Základní škole Výsluní v Uherském Brodě. „V první polovině července vaříme pro děti z mateřské školy, v srpnu pak pro učitele, kteří už se ve škole připravují na zářijový začátek školního roku,“ vysvětluje vedoucí jídelny Dagmar Trtková.

Přestože se tedy na pár týdnů uherskobrodské stravovací zařízení, které loni dokázalo dosáhnout na titul v soutěži O nejlepší oběd ve školní jídelně, uzavře, osmička jeho zaměstnankyň prý rozhodně bude mít co dělat.

„Pakliže si kuchařky zrovna nevyberou dovolenou, musejí se podílet na úklidu a dezinfekci provozu, aby byl řádně nachystán na nový školní rok,“ vysvětluje Trtková.

Ta si zároveň postěžovala na nízký plat. „Mimo prázdniny vaříme 450 obědů denně a přitom pracujeme za 8 tisíc korun čistého měsíčně,“ posteskla si vedoucí jídelny.

Ve škole navaří a doma snědí

Podle slov Mileny K., která je vedoucí školní jídelny jedné ze základních škol na zlínských Jižních Svazích, má ona i její spolupracovnice jiný systém dovolené než učitelé.

„Je tomu tak proto, že přes prázdniny zajišťujeme stravování pro seniory a také část dětí. A co vím od jiných kuchařek z dalších škol či školek, tak ty musejí o prázdninách zaplatit více za jídlo,“ ozřejmila.

Podle ní je totiž v některých kuchyních běžné, ač se ale o tom nahlas nemluví, že kuchařky si domů odnášejí občas zbylé jídlo, a ušetří tak na nákupech surovin a také čas při dalším vaření pro rodinu. V nabídce jídel ve velkých stravovacích zařízeních pak prý stále zůstávají některé pokrmy, které se vaří stále dokola.

„Jsou jich asi tři desítky. I když je fakt, že se skladba jídelníčku oproti době před rokem 1989 proměnila, některé trvalky zůstaly dodnes,“ pousmála se Milena. Mezi stálice v jídelníčku bez ohledu na politický režim tak prý patří například rizoto se sýrem, koprová omáčka s vejcem, svíčková s knedlíkem nebo smažená kuřecí stehna s vařeným bramborem.

To školní jídelna v Hradské ulici ve Zlíně, do které ve školním roce chodí denně na devět set strávníků převážně ze základních a středních škol, bude přes prázdniny uzavřená. „Já a mé kolegyně se tak budeme podílet na stavebních úpravách, malování a celkovém úklidu stravovny,“ ozřejmila zaměstnankyně jídelny Dáša Rojíčková.

Pro pět jedlíků nemá cenu vařit

Prakticky totožné to bude i v jídelně Základní školy Videčská v Rožnově pod Radhoštěm. „Na kuchařky, pracovnice provozu i skladnice čeká řádná dovolená. Budou se také střídat v úklidu našich prostor,“ potvrdila vedoucí stravovny Hana Cábová.

Ani v Litenčicích na Kroměřížsku jídelna při místní základní a mateřské škole ve dnech volna fungovat nebude. „Dva dny na začátku prázdnin se ještě bude vařit pro naše zaměstnance, poté se rozjede provoz až v přípravném týdnu koncem srpna,“ nastínil ředitel zařízení Pavel Krejčiřík.

Původně přitom měla být jídelna přístupná i přes léto. „Ze 45 dětí, které docházejí do naší školky, však rodiče přihlásili ke stravování o prázdninách pouze pět, a pro tak nízký počet malých jedlíků nemá smysl stravovnu otevírat,“ sdělil Krejčiřík.

Pro dvě kuchařky a pomocnici při výdeji stravy má i přesto ředitel práci přichystánu. „Budou se podílet na úklidu školy, užitečné budou i při malování, které máme v plánu. Pochopitelně také mohou čerpat řádnou dovolenou, na kterou v ostatních měsících není čas,“ dodal ředitel.