"Kůrovcová kalamita ale zřejmě nehrozí, současné chladné a deštivé počasí nám již nahrává. Obavy ale máme z jara příštího roku, které by mohlo přinést velké problémy," poznamenal Valenta. Kůrovcová kalamita území dnešního Zlínského kraje zasáhla naposledy v roce 1995. Tehdy museli lesníci vytěžit přes 100.000 metrů krychlových napadené dřevní hmoty.

Na několika místech Vsetínska jsou problémy s kůrovcem již nyní. "Některé katastry především v jižní části našeho správního území se blíží kalamitnímu stavu. Vznikají tam velká kůrovcová ohniska a to způsobuje rozsáhlé škody," uvedl Dušan Pinďák z odboru životního prostředí vsetínské radnice.

Na vině je kromě sucha i nezodpovědný přístup majitelů lesů, kteří včas neodstraní napadenou dřevní hmotu. "V posledních týdnech jsme se na majitele lesů zaměřili, padla už i pokuta," konstatoval Pinďák. Situaci podle něho komplikuje i to, že je občas nutné pátrat po dědicích zemřelých vlastníků lesa.

Kromě včasného odstranění napadené dřevní hmoty bojují lesáci proti kůrovci i instalací lapačů a zřizováním lapáků. Lapače jsou umělé feromonové pasti, lapáky pak pokácené menší stromy. Lapáky lesníci kontrolují a v případě zvýšeného výskytu kůrovce je ihned odstraňují a nahrazují novými. Ve Zlínském kraji zaujímají lesy přes 154.000 hektarů, tedy 39 procent celého území.