VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lešetínský fašank letos patří Karlu Zemanovi

Zlín – Medvěd, žid nebo obávaná smrtka. Nejen tyto, ale řadu dalších masek můžete spatřit už v sobotu ráno, pakliže vyrazíte na tradiční Lešetínský fašank. Letos se koná už podvanácté a jako vždy nabídne spoustu zábavy. Mediálním partnerem je Deník.

4.3.2011
SDÍLEJ:

Lešetínský fašankFoto: DENÍK/Marie Šidlová

„Původně se jednalo o recesi štamgastů z místní Hospůdky U Kovárny, naší rodiny a sousedů z ulice,“ vzpomíná jedna z jeho hlavních organizátorek Zuzana Baťová, která se jej podle vlastních slov sama účastní velmi aktivně.

„Společně s manželem zajišťuji zejména jeho materiální zabezpečení tak, aby měli návštěvníci co jíst, co pít a co poslouchat,“ objasňuje.

Na nohou jsou už před šestou

Oficiální začátek fašanku, jehož datum je zachováváno dle liturgického kalendáře do čtyřiceti dní před Velikonocemi, je stanoven na 10 hodin.

„Stánkaři se ale začínají sjíždět kolem šesté a my jsme na nohou ještě o něco dříve. Staví se pivní stan, pódium pro kapely, chystají se stoly, lavice. Je kolem toho spousta práce,“ popisuje Baťová s tím, že akce obvykle končívá kolem třetí hodiny odpolední.

Průvod prý už léta dělají pořád stejní lidé.

„Většinou jich vyráží kolem dvaceti až třiceti. Vzhledem k tomu, jak se jednotlivé rodiny rozrůstají, účastní se ho i děti a někdy se připojí také další nadšenci. Na plakátech totiž inzerujeme, aby se lidé určitě nebáli přijít. Kdo dorazí v masce, dostane navíc klobásu zadarmo,“ láká Baťová k návštěvě předjarní veselice.

Každý ročník oblíbené regionální akce bývá jinak tematicky zaměřen a masky se na ní, na rozdíl od vesnických masopustů, hodně mění.

Zavzpomínají na Lubora Tokoše

„Moc se mi líbilo, když byl fašank laděn do stylu Beatles a Žluté ponorky. Letos by pak měl být věnován Karlu Zemanovi a jeho filmům. Vzpomínat se bude i na Lubora Tokoše, který u zrodu našeho fašanku stál,“ vysvětluje Baťová, čím že se Lešetínský fašank liší od typických vesnických masopustů.

Do jeho cíle se snaží dojít všichni, přestože to prý někdy bývá potíž.

„V prvních ročnících se dokonce chodívalo až na náměstí, a to pak nezřídka nastával problém s tím, abychom závěrem vůbec pochovali basu. Teď už tak radši chodíme jen po ulici Lešetín,“ tvrdí Baťová. A úplně to podle ní stačí.

„Lidí zde bydlí stále méně, hodně domů se mění na komerční prostory. Pořád je ale kam zajít, kde si zatancovat a kde si dát panáčka. Od rána do oběda toho mají všichni tak akorát,“ pousmála se.

Zmiňované pochovávání basy se pak uskutečňuje v pivním stanu na ulici, aby jej mohlo vidět co nejvíce lidí.

„Samozřejmě nesmí chybět smuteční průvod i s dechovkou,“ dodává Baťová.

Ta si zároveň také myslí, že Zlíňané si už na každoroční průvod zvykli a těší se na něj.

„Od Nového roku se jich u nás řada dotazuje na jeho podrobnosti. Akce je to už tradiční, město nás v ní podporuje i finančně. Pořád jsou ještě lidé, kteří jsou z fašanku nadšení a mají radost, že se alespoň něco děje,“ pochvaluje si Baťová.

Letos se všichni, kteří na fašank zavítají, mohou těšit na ukázku tradiční zabijačky.

„Chceme, aby i lidé z města viděli, jak se taková zabijačka vůbec dělá. Ukážeme jim třeba plnění jitrnic či vaření ovaru,“ odhalila část programu a zároveň slíbila i představení uměleckých kovářů.

Na otázku, kolik se toho za celý den sní a vypije, odpovídá s humorem.

„Každý rok víc. Všichni tvrdí, jaká je krize, ale na fašanku to není vůbec vidět. Tady si holt lidé vždy dopřejí,“ usmívá se.

Také letos organizátoři očekávají účast známých tváří.

„Zlín je strašně malý, takže se jich zde vždy sejde hodně. Ať už jsou to bývalí sportovci, lidé z radnice, místní umělci. Zlínské kapely, které tu hrají, automaticky zůstávají až do noci a ti, kteří ze Zlína nejsou, jako třeba letošní host Lešek Semelka, se ve Zlíně ubytují a také tu zpravidla vydrží až do konce,“ pochlubila se na závěr Baťová.

4.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení