VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé přicházejí za senátory kvůli exekucím i výživnému

Zlínský kraj - Sociální demokraté Alena Gajdůšková, Hana Doupovcová, Miloš Malý, dále Jana Juřenčáková navržená za STAN a lidovec Jiří Čunek. Tři politici za ČSSD zatím v Senátu zůstávají, zbývající dva mají za úkol obhájit své pozice. Jana Juřenčáková, která kandidovala za Zlínsko, už svou příležitost prošvihla.

20.10.2012 1
SDÍLEJ:

Tomio Okamura.Foto: DENÍK/archiv

Nahradí ji v okrsku 80 Tomio Okamura (NZ), o čemž rozhodli svými hlasy voliči včera a dnes. Jiří Čunek vyhrál druhé kolo senátních voleb za okrsek 77.

Co má takový senátor vlastně na práci? Zástupci druhé komory Parlamentu ČR chvalují návrhy zákonů, které jim postoupí sněmovna, zákony ale také sami navrhují. Vyslovují souhlasy s mezinárodními smlouvami, s vyhlášením válečného stavu, pobytem cizích vojsk v Česku nebo vysíláním ozbrojenců mimo republiku. Vyjadřují se ke jmenování soudců Ústavního soudu a na rozdíl od poslanců mohou podat žalobu i na prezidenta republiky v případě, že se dopustí velezrady. Předkládají i návrhy na udělení státních vyznamenání.

„Senátor plní funkci ústavodárce a zákonodárce, ale je činný také v regionu. Voliči právem očekávají, že bude jejich malým ombudsmanem, že bude ochraňovat jejich region a lobbovat za něj. Lidé se obracejí na senátory v kancelářích v regionu, osobně mám na Zlínsku dvě. Pro region má senátor vyhrazené pondělky," přiblížila místopředsedkyně Senátu ČR Alena Gajdůšková.

Zmínila, že po celý týden je v kanceláři senátora asistent, který domlouvá s příchozími lidmi schůzky. Nejčastěji přicházejí kvůli exekucím nebo s problémy s invalidními důchody, ale také kvůli neplacení výživného. Případy se řeší individuálně.

„Také na základě těchto problémů se snažím pak hledat systémové řešení. Například to, aby dlužník kvůli částce sedm set korun nepřišel o střechu nad hlavou," zmínila místopředsedkyně.

Ne o střechu nad hlavou, ale o senátorský post přišla v prvním kole senátních voleb Jana Juřenčáková navržená za STAN. Co bude nyní dělat?

„Budu pokračovat v tom, co jsem dělala už od roku 1992, odkdy jsem v podstatě na volné noze. Mohu dělat účetnictví, ekonomiku, působit jako daňový poradce. Stále zůstávám členkou dozorčí rady Baťovy nemocnice. A uvidím, co přijde," usmála se Juřenčáková. Krom toho se z ní prý nově stane i hlídací babička.

Dosavadní senátorka Juřenčáková kdysi strávila měsíc i na úřadě práce. Od té doby přemýšlí dopředu. „Vím, jak je politika vrtkavá," poznamenala.

Senát nemůže být na rozdíl od sněmovny rozpuštěn. Obnovuje se každé dva roky, a to z jedné třetiny. Senátoři jsou voleni na šest let, v České republice je jich celkově jednaosmdesát.

Senát sídlí v prostorách Valdštejnského, Kolovratského a Malého Fürstenberského paláce na Malé Straně v Praze. Schůze senátorů může osobně sledovat každý z nás, pokud nejsou zrovna neveřejné. Například projednávání návrhů zákonů a zákonných opatření je veřejné vždy. Kdy senátoři zasedají, se můžeme dozvědět z webových stránek www.senat.cz v záložce Aktuální schůze.

Jaký dostávají senátoři plat a jaké mají výhody? Jejich mzdy upravuje zákon. Senátorům určuje trojnásobek průměrné nominální měsíční mzdy dosažené podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu za předminulý kalendářní rok. Jedná se obvykle o přibližně šedesát tisíc korun měsíčně. Mají senátorskou imunitu, propláceno cestovné a třeba místopředsedkyně Alena Gajdůšková má k dispozici auto s řidičem. „To má ovšem dnes starosta každé větší obce," pousmála se první žena Senátu ČR.

MARIE ŠIDLOVÁ

Autor: Redakce

20.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

POLICEJNÍ VÝZVA. Snímky z bezpečtnostních kamer zveřejnila policie ve snaze najít zachycené muže. Policisté je hledají v souvislosti s krádeží  a zneužití platební karty.
3

Poznáte muže na snímcích? Policie je hledá kvůli krádeže platební karty

Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies