„Měli jsme pár kusů obyčejných roušek, jejichž cena se pohybovala v řádek několika korun za kus. Ty byly během jednoho dvou dní pryč,“ řekl předseda zlínského Okresního sdružení lékárníků a vedoucí zlínské lékárny Pharmaland na třídě Tomáše Bati Pavel Nesrsta.

Šlo o papírové roušky s gumičkou za uši. Prozatím je podle Nesrsty nemají ani distributoři. „Je ale pravda, že se po nich nějak zvlášť nepídím,“ dodal.

Na skladě lékárny měl také dražší roušky, nazvané protivirové respirační masky, u nichž výrobce deklaruje účinnost po celý den. I ty byly včera dopoledne vyprodány, ale jejich nová várka přišla odpoledne.

„Balení čtyř roušek vyjde zhruba na čtyři sta korun. Jde tedy o poměrně drahou ochranu za sto korun na den,“ vyčíslil Nesrsta.

Roušky chybějí také v lékárně Salvia v centru města. „Nemáme je už asi týden. Je vidět, že hysterie mezi lidmi zafungovala,“ uvedla lékárnice Šárka Chlebanová. Ochranné pomůcky není podle jejích slov ani kde objednat, protože je dodavatelé nemají.

Stejná situace je například v napajedelské lékárně Pod zámkem. „Roušky nemáme a nejsou ani na skladech k objednání,“ sdělila lékárnice Monika Zbožínková.

Čerstvou zásobu roušek mají jako jedni z mála ve zlínské Baťově nemocnici. „Roušky a polomasky nevydáváme v nemocničních lékárnách, ale zájemci si je kupují v prodejně zdravotnických potřeb v areálu nemocnice,“ sdělila její mluvčí Karla Havlíková.

Včera ráno jim přišlo 500 roušek. „Další tři tisíce roušek máme objednáno přímo u výrobců,“ dodala Havlíková. Respirátory, které chrání z 94 procent před průnikem infekce a vyjdou na 30 až 40 Kč, nejsou podle ní momentálně nikde k sehnání. Obyčejná rouška stojí do dvou korun.

„O uvedené zboží evidujeme enormní zájem,“ podotkla mluvčí. Roušky podle ní nakupuje celé spektrum občanů, a to jak pro sebe, tak pro malé děti či starší občany s ohroženou imunitou.

Podle vedoucí Protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice ve Zlíně Hany Tkadlecové chrání obličejová rouška jen velmi krátkodobě, a to po dobu pouhých deseti až patnácti minut. „Poté zvlhne a přestává účinkovat,“ doplnila. Rouška je určena především nakaženému, aby neohrozil své okolí.

K dlouhodobější ochraně pro zdravé lidi je určena polomaska. „Ta slouží na ochranu z venku dovnitř, je tedy určena pro lidi vyskytující se delší dobu v blízkosti nakaženého člověka, například pro zdravotnický personál,“ upřesnila Tkadlecová. Polomaska podle ní odolá možnému přenosu viru i několik hodin.

K pondělku bylo ve Zlínském kraji pro podezření na nový typ chřipky vyšetřeno více než devadesát osob. Ve dvaadvaceti případech se onemocnění potvrdilo. Od konce října tak přibylo třináct nakažených. Někteří nemocní se přitom nakazili přímo ve Zlínském kraji. Onemocnění měla lehký až středně těžký průběh. „V jednom případě byla nasazena antivirotika,“ doplnila epidemioložka Tkadlecová.

Na okraj: Roušky? Nesmysl! A nebo…

Informace o hromadných nákupech obličejových roušek lidmi, kteří mají obavy z epidemie prasečí chřipky, jsem původně vnímala spíše s nadhledem. Vždyť, proč si dělat starosti s nemocí, se kterou se nikdo z mého okolí nesetkal? A navíc, ani nemám představu, v jakých situacích bych roušku vůbec používala. Je ale pravda, že na zájmu o ně je něco znepokojujícího. Lidé asi čekají, že budou opravdu potřeba.

No, možná, kdyby mi kolegyně v práci oznámila, že někdo z jejího příbuzenstva má prasečí chřipku, nějakým tím ochranným prostředkem bych nepohrdla. Vždyť někteří lidé jsou strašně nezodpovědní! Ale možná, že by vůbec nepřišla, kdyby se taková nemoc v jejím okolí vyskytla.

Pracuji na článku dál a zjišťuji, že za posledních deset dní přibylo ve Zlínském kraji třináct nemocných. A, to už se někteří z nich nakazili dokonce doma. Donedávna si lidé v kraji přiváželi prasečí chřipku jen ze zahraničí. Tak, že by přeci jen někdo k někomu v práci přišel a zakašlal na něj?

No, nevím nevím, pořád si myslím, že je to s těmi rouškami tak trochu přehnané, když mi náš fotograf s vážnou tváří říká: „Uvažuju, že si ji také pořídím…“