VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Březnici rozhodují 
o dalším vývoji své obce

Březnice – Má obec investovat do startovacích bytů pro mladé rodiny nebo třeba do bytů pro seniory? Či se má Březnice spíše zaměřit na zbudování protipovodňových opatření? A případně jakých? To jsou jen některé z otázek, na které měli respektive mohli odpovědět obyvatelé Březnice.

9.3.2015
SDÍLEJ:

Josef Hutěčka, starosta Březnice (okr. Zlín)Foto: DENÍK/Lukáš Fabián

Obec totiž před nedávnem nechala do všech domácností roznést dotazník s bezmála třiceti dotazy. Výsledek tohoto šetření poslouží k sestavení aktualizovaného plánu obnovy venkova obce Březnice v letech 2015 až 2020. Sami občané tak víceméně rozhodnou, do jakých aktivit se vesnice v následujících letech pustí.

„Jedná se v podstatě o takovou naši strategii, kterým směrem se má naše obec v následujících letech ubírat. Považujeme za velmi důležité zjistit názory našich občanů," vysvětlil starosta Josef Hutěčka důvod, proč dokument vzniká.

Podle něj je navíc sestavený Program obnovy venkova i nutnou podmínkou pro čerpání řady dotací. V Březnici přitom mají tento strategický dokument poměrně čerstvý – schválený v roce 2013.

„Vývoj obce jde ale tak kupředu, že je potřeba jej aktualizovat pro další léta," doplnil starosta.

Lidé se mohli například vyjádřit k tomu, zda má obec podnikat kroky k navyšování počtu obyvatel.

„Jednoznačně nám vyplynulo, že občanům to vyhovuje tak, jak to je nyní, kdy máme cca 1250 obyvatel. Dle mínění občanů bychom se neměli stát satelitní vesnicí Zlína," říká starosta obce vzdálené jen sedm kilometrů od krajského města.

„Z dotazníků vyplývá, že lidé si nejvíc cení právě toho, že to mají blízko do přírody a zároveň to není daleko do Zlína," vypozorovala Alena Červenková z Březnice. Ta totiž dotazníky v rámci své diplomové práce pro obec zpracovává.

„Často se také lidé vyjadřovali k tomu, jak se jim líbí či nelíbí provedení některých rekonstrukcí. V dotaznících se ale objevila třeba i pochvala zastupitelstva za práci," zmínila Alena Červenková.

Vedení obce věří, že se mezi lidmi najde více dobrých tipů či nápadů.

„Čekáme, že se objeví věci, které nás samotné třeba nenapadly. Každý má trochu jiný pohled na věc a za každý rozumný a realizovatelný nápad jsme rádi," shrnul starosta a hned přidal pár netradičních nápadů.

„Například někdo navrhl, že by se obec v rámci krizového řízení měla snažit o potravinovou soběstačnost. To znamená mít k dispozici třeba nějakou formu potravinové banky. Objevil se také nápad na zřízení sousedských hlídek pro NACHBAR (německy soused – pozn. redakce) inspirovaných v Rakousku," naznačil starosta.

Ten také prozradil, jaké priority vidí právě obecní úřad. „Je to vybudování kanalizace, protipovodňová opatření na potoku, dobudování chodníků v centru obce a revitalizace prostor bývalého obecního úřadu."

O vizi, jak by se měla Březnice rozvíjet, se s obecním úřadem podělila asi polovina obyvatel. Odpovídá to vesnickému standardu zájmu o dění v obcích. Dotazníková šetření ve větších městech takový úspěch nemívají. Například ve Zlíně se k anketě k hazardu nevyjádřilo ani 300 lidí. O poznání více jich bylo v anketě o nové podobě zámku. I 2700 hlasů však není vzhledem k počtu obyvatel krajského města žádné horentní číslo.

„Z anket, které jsme dosud pořádali, se však i tak jedná o zatím největší zapojení obyvatel," poznamenal k poslední anketě Zdeněk Dvořák, mluvčí radnice. Finální podobu Programu obnovy venkova 2015–2020 bude březnické zastupitelstvo schvalovat v červnu.

Autor: Lukáš Fabián

9.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení