VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lipová láká mladé. Škoda že jich tak málo hraje fotbal

Lipová – /SERIÁL HODINA NA VENKOVĚ/ Přesto, že většina mladých lidí z vesnic odchází, v Lipové se podařilo tento trend zastavit. V roce 2002 zde žilo 298 převážně starších obyvatel. Nyní je situace opačná. „Mým prvořadým úkolem bylo udělat nový územní plán, který umožňoval výstavbu nových rodinných domů, a tím přitáhnout mladé rodiny do naší obce," sdělil Deníku starosta Miroslav Pala.

24.7.2016
SDÍLEJ:

Dřevěná zvonička v LipovéFoto: DENÍK/Marcela Kaniová

V malé obci se daří zvyšovat počet obyvatel. Snaží se udržet i hospodu a obchod.

„Bylo zde asi 70 procent přestárlých obyvatel, ale podařilo se nám díky novému územnímu plánu přilákat mladé stavebníky," popsal. V obci vzniklo čtrnáct novostaveb a několik nových bytů.

„Rekonstruovali jsme chátrající bývalou školu na bytový dům, ve kterém je nyní pět bytů, také tělocvična a knihovna. Navíc bývalé zastupitelstvo po revoluci vykoupilo od společnosti Jednota obchod. Před třemi roky jsme provedli nadstavbu a udělali tam další tři bytové jednotky," dodal spokojeně starosta.

V současné době má Lipová 368 obyvatel a z toho 73 dětí do patnácti let. Vedení obce je spokojené, že se daří Lipovou omladit.

Hrdí jsou i na další úspěchy. S výstavbou rodinných domů bylo třeba vybudovat novou infrastrukturu jako komunikace, kanalizaci, vodovod. Opravily se všechny chodníky, vybudovala se parkoviště pro osobní auta a mnoho dalších věcí.

„Máme 165 hektarů lesa a obec obhospodařuje také téměř dvou hektarovou obecní zahradu, ve které jsou zejména jabloně a švestky. Část také obec pronajímá soukromníkům na trávu pro dobytek," zmínil starosta.

Spokojeni mohou být také hasiči, kteří získali nové auto i rekonstruovanou hasičárnu. Slouží jim také klubovna, která je navíc k dispozici i fotbalistům, myslivcům a zahrádkářům. Starostu ovšem trápí malé nadšení mládeže pro fotbal. „Přál bych si, aby se tu udržel fotbal, ale je problém přitáhnout děti ke sportu," posteskl si.

V Lipové přitom mají sportovci výtečné zázemí. Sportovní areál je oplocen, jeho součástí je nejen hřiště, ale také tenisový kurt, taneční pódium, posezení s bufetem a šatny se sociálním zařízením. Sportovní areál je navíc doplněn o víceúčelovou vodní nádrž.

„Je to opravdu náročné," potvrdil předseda fotbalu Roman Vašíčka.

„Máme nové branky, krásné střídačky, které jsme si svépomocí vybudovali, ale bohužel nemáme mládež ani žáky," posteskl si nadšený fotbalista.

„Dokonce jsme uvažovali, že tady fotbal ukončíme, protože aktivních členů našeho sportovního klubu je jen 25, z toho jsou čtyři v administrativě, takže každý, kdo alespoň ví, co je fotbal, tak se snaží to tady zachránit," popisuje složitou situaci.

„Je fajn, když se v neděli na zápas sejde celá dědina, proto se snažíme to udržet," dodává.

Sám starosta přitom kdysi založil fotbalové mužstvo a dělal předsedu fotbalu. I proto se vždy snaží nové přistěhovalce nalákat na fotbal.

Do budoucna si ale vedení obce přeje zejména udržet v místě hospodu s obchodem.

„Obec bez obchodu a hospody není obcí," domnívá se starosta Miroslav Pala.

„Líbí se nám tady," říká Ilona Diblíková.

„Míváme každoroční setkání s důchodci, setkání občanů u vánočního stromu, vždy doplněné bohatým pohoštěním zdarma, různé zábavy, jako kácení máje, hasičské soutěže. V moderním sále s klubovnou v obecním úřadě bývají dokonce plesy i hodová zábava, jinak se propůjčuje občanům k různým rodinným oslavám," vyjmenovala spokojeně.

V Lipové je také několik chráněných památek. Mezi nimi je opravená zvonice, kaplička, sýpka i kříž. Kaple sv. Václava byla postavena nákladem občanů z Lipové k svatováclavskému miléniu v r. 1929.

Naproti kapli sv. Václava se nachází kaplička Panny Marie Sixtinské, která je opatřena letopočtem 1766, uvnitř je umístěna soška Panny Marie Lurdské, kaplička je uvedena v seznamu nemovitých kulturních památek. Na návsi najdeme pískový kříž se železným reliéfem Panny Marie Bolestné a také zvonici s dvěma zvony a dřevěným křížem.

Obec v číslech

427 m n. m. - v takové výšce se nachází Lipová

1782 - z tohoto roku pochází nejstarší obecní pečeť

17 - číslo domu, ve kterém je obecní knihovna

6. 8. 2016 - koná se 14. ročník turnaje v nohejbalu o putovní pohár starosty obce

Možná jste nevěděli, že

✓ obec se nachází v údolí Lipovského potoka při silnici SlavičínHalu-ziceVizovice asi 4 km severně od Slavičína. Leží v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

✓ původně se nazývala Lípová, v německých pramenech Lipowa, za protektorátu Linden

✓ obec Lipová se poprvé připomíná v r. 1362, kdy ji drželi synové zemřelého Peška z Veletin.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

24.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení