VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Machová: kousek od Zlína, ale už na Hané

Zlínský kraj - /HODINA NA VENKOVĚ/ Upravená, čistá, stará se o krajinu a chová se ekologicky. Tak by se dala charakterizovat malá obec Machová. Ačkoli je Machová jen asi 14 kilometrů za Zlínem, spadá už na Hanou. Také se tu mluví východohanáckým nářečím. Machované só zkrátka Hanáci. 

15.9.2013 1
SDÍLEJ:

Obec MachováFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

A jak je to s tou ekologickou obcí?

„Před rokem jsme ve Vesnici roku skončili v ekologických aktivitách na druhém místě v rámci celé země," má radost František Václavík, neuvolněný starosta obce.

Neuvolněný, to znamená, že nevykonává funkci starosty na hlavní pracovní poměr. Suchou úředničinu a papírování má tedy v obci na starosti uvolněný místostarosta František Klementa.

„Máme tady kořenovou čističku odpadních vod. Ta naše vystačí až pro 1200 obyvatel. Jsme s ní velice spokojení. Funguje deset let a vyšla nás asi na 11 milionů korun. Dole v potoce Machovka se dokonce usídlily vydry. To je ještě lepší důkaz kvality než odebrané vzorky. I ty však bývají vždy v pořádku," nabízí starosta možné řešení obcím, které nemají v rozpočtu desítky milionů na klasickou čističku odpadních vod.

Na vzhled obce jsou tu však skutečně kadeti. Posuďte sami. Trávníky tu sečou ve spolupráci s občany každých deset dní. Zakládají si na upravených předzahrádkách a truhlících plných květin.

„Vyhlašujeme tu soutěž o nejhezčí květinovou výzdobu," říká místostarosta.

Každých 14 dní tam také zametají ulice obecním metacím vozem. „Neznám jinou tak malou obec, která má vlastní metací vůz," přemítá starosta.

Péče o krajinu však nekončí s posledním chodníkem. Místní úřad pořídil například i vyžínač polních cest a v příkopech bojuje s kopřivami a jinými druhy agresivních plevelů. Také vykoupili několik okolních polí a přeměnili je na květnaté louky takřka karpatského typu.

„Vždyť děti ani nevěděly, jak má taková správná louka vypadat. Teď nám tu kvete až osmdesát druhů rostlin," pověděl starosta, jinak nadšený botanik a vlastník několika rozsáhlých herbářů.

Upravená obec je hezká, ale musí to v ní taky žít. Ani v tomto Machová rozhodně problém nemá.

„Každý týden tu máme nějakou akci, rozhodně se tu nenudíme," směje se místostarosta Klementa.

Mezi ty vyhlášené akce patří například tradiční košt domácích klobásek či vína. Mezi největší akce pak patří samozřejmě hody s obecním průvodem. Ty bývají na svatého Michala, který je také patronem obce. Ctí se tu také udržování tradic. Po zimě se vodí medvěd a slaví se takzvané končiny. Tedy akce, které by na Slovácku řekli fašank a jinde třeba masopust.

„Sejde se i padesát masek. Nepamatuji se, že by se ta akce někdy nekonala," vzpomíná Václavík.

Před Velikonocemi tu také chodí děvčata s opentleným májkem. Chlapci zase nahrazují zvony, které odletěly do Říma. Jestli se někde například hrká hrkačkami, machovští chlapci tradičně klapotají klapotkami. Mezi nejkrásnější zvyky patří říjnová výzdoba dýňovými strašidýlky. Podle starosty se jedná o dlouholetou akci, která nemá rozhodně nic společného s moderními svátky typu Halloween. Vítají tady i nové občánky, ale ne jen jednou za rok, jak bývá zvykem jinde.

„Vítání děláme vždy po dvou narozených dětech. Je to osobnější. Ročně míváme takových vítání i více než deset," prozradil starosta. Kromě květnatých luk jsou tu další zajímavá místa, která lákají na výlet. Nádherné výhledy se otvírají při procházce směrem na Otrokovice. Tady by obec i ráda postavila rozhlednu.

Problémem bývaly povodně. Machová však protipovodňová opatření pořídila za „hubičku"

„Když se stavěla dálnice u Tlumačova, nechali jsme si zeminu navézt k nám a udělali z toho protipovodňový val," vysvětlil místostarosta.

V obci se usadili i podnikatelé. Působí tu několik stolařů, opravují se zde soustruhy, vyrábí svítidla či tu jsou obchodní sklady. Přímo v obci můžete využít i služeb zahradnictví či autoopravny. Daří se tu i sportovcům, přičemž Machová je v tomto raritou. V čem konkrétně? Nemají tu totiž fotbal. Zato tady hrají kuželkářskou ligu a mohou se i pochlubit úspěchy. Daří se i požárnímu sportu. Machovští hasiči mají dokonce družstvo dorostenek.

Obec MachováTuristiku tu podporují zase místní sokolové. Radost má starosta především z přírůstku obyvatel. Ještě v roce 2012 jich tu žilo 573. Dnes je místních už více než 600. Za šest let v obci přibylo 60 lidí. Starosta má však také smělý cíl.

„Chtěl bych, aby nás bylo 650," zakončil povídání svým „tajným" přáním. K tomu má pomoci i nově připravovaný stavební obvod pro 30 domů.

zajímavosti:

- Mezi nejaktivnější spolky patří v Machové zahrádkáři. Pořádají košty, besedy, přednášky. Vaří lidem povidla či lisují mošty.

- Pramen potoka Machovka nad obcí lze kvalitou srovnat s kojeneckou vodou.

- Na katastru obce jsou také slané prameny, takzvané slatinky.

- V obci žije docent Ladislav Zelina, autor 21 matematických publikací a učebnic.

- Machová provozuje kompostárnu. Ta slouží také několika dalším obcím v okolí.

- Machova lhota (psáno dohromady), dwuor Machowsky, wes Machowan. Machowa, (bez čárky nad posledním písmenem) nebo Lhota Machowa. To jsou historické názvy obce. Názvu Machová se trvale používá až od roku 1881. Původ názvu není prokazatelně historicky doložen.

Autor: Lukáš Fabián

Místo události:
15.9.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení