VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Máje šly předčasně k zemi v nejedné obci

Zlínsko - Nejen stavění, ale itajné kácení májů má vobcích na Zlínsku svou tradici. Letos takto uřízli chloubu vesnice vDrnovicích na Valašskokloboucku či Bohuslavicích nad Vláří na Luhačovicku.

27.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Zbyněk Konvička

Bohuslavští o ni přišli údajně proto, že sami poslali k zemi májky v několika okolních obcích, například v Šanově či ve Slavičíně-Divnicích. „Májky se vždycky shazovaly. Ale já pamatuju, že to vždy bývalo až v době, když se hlídaly, tedy dva dny před oficiálním kácením. Když to teď dělají během celého měsíce tak je jasné, že se jim to dělá krásně,“ konstatovala Eva Urbaníková z Bohuslavic nad Vláří.

Podle ní je těžko říci, zda Bohuslavičtí někomu májku podřezali. Stejně tak neví, kdo to udělal v obci, kde bydlí. „Máme jednu verzi, kdo to mohl být. Horší ale je, že u toho ještě spustil sirénu. Bylo to asi o půl čtvrté ráno. Lidi se hodně poplašili. Neví se přece, jestli třeba někde nehoří,“ odsoudila chování těch, co máj skáceli.

Tradici, kterou je potřeba dodržovat, vidí v tajném shození mladík z Vysokého Pole, který poslal k zemi drnovickou májku jen pár dní po jejím postavení. „Byli jsme dva, jeden ji držel a druhý řezal,“ prozradil muž, který si přesto, že jej prý místní zahlédli, nepřál být jmenovaný.

Z májky odnesli dřevorubci vlajku, pro kterou si museli Drnovičtí přijít. „Dává se výkupné, třeba litr slivovice. My jsme ale nedostali nic,“ podotkl mladík. U kácení se podle něj musí brát ohled na to, jestli je v okolí májky zástavba nebo třeba dráty elektického vedení. Záleží také na její velikosti. „Třeba v Újezdu by to nešlo,“ zhodnotil.

Místostarostka Drnovic Eva Repatá dodala, že na májku obvykle věšívali láhev pálenky. Letos to ale neudělali. „Říkali jsme si, že ji tam nedáme právě proto, aby ji někdo nepokácel,“ poznamenala místostarostka.

Pokus o udolání májky zaznamenali také ve Zlíně-Malenovicích. „Byly u ní několikrát ukopnuté rozpěry, byla i částečně podřezaná. Museli jsme ji zpevňovat železy,“ podotkl jeden z organizátorů stavby májky Bedřich Landsfeld z Občanského sdružení Malenovice.

Podotkl, že nejspíše se o to pokoušeli podroušení návštěvníci okolních restaurací.

„Májku se chystáme pokácet sami, a to v sobotu od 16 hodin. Poneseme ji průvodem na hasičárnu, kde ji budeme dražit,“ osvětlil Landsfeld další osud kmene. Vyvolávací cena by měla být dvě stě korun. Kromě dřeva na otop totiž může dražitel získat i půllitr slivovice. „Přivážeme na špičku lahev se slivovicí, a druhou s vodou. Kdo májku získá, vybere si jednu z nich. Tak uvidíme, jak se trefí,“ uzavřel organizátor.

Oficiálně pokácejí tento symbol jara i v Drnovicích, a to v sobotu v 18 hodin. „Bude sice o něco kratší, ale oslavíme to stejně dobře,“ usmála se místostarostka Repatá.

Autor: Anna Novotná

27.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pracovník řádil na noční s vysokozdvižným vozíkem

Tatra 613 ze služeb KGB.
AUTOMIX.CZ
23

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

AKTUALIZOVÁNO

Vizovice jsou letošní nejlepší město pro byznys

Mají nadprůměrně vysoký podíl firem s více než padesátkou zaměstnanců, všechny místní poplatky mají nastavené na nejnižší cenu v celém regionu. Nejen takové jsou přednosti Vizovic, které jsou letošním Městem pro byznys ve Zlínském kraji

Dopravní podnik posílí spoje k zoologické zahradě už od dubna

Stále více návštěvníků míří zejména o víkendových dnech z centra Zlína do areálu zoo a zámku Zlín-Lešná. Dopravní společnost Zlín-Otrokovice jim vychází vstříc a v letošním roce již od soboty 1. dubna zavede pravidelný víkendový provoz na autobusové lince 34.

Univerzita vyzývá k zápisu do registru dárců kostní dřeně

Univerzita Tomáše Bati a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně apelují na mladé a zdravé studentky a studenty, ale i zaměstnankyně a zaměstnance vysoké školy mezi 18–35 lety, aby se zapojili do akce Daruj šanci na život.

Zápisník Lubomíra Hotaře

Spoustu zajímavých výsledků zaznamenali v ,,malých sportech" reprezentanti zlínského regionu. Ti byli vidět v soutěžích v atletice, cyklistice, florbalu, ženském fotbalu, hokeji a stolním tenise.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies