VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé i velké: MHD ve Zlíně čeká řada změn

Prodloužení trolejbusové linky číslo 4 až k zoo Lešná, zajíždění autobusu do ulice Tyršova v Malenovicích, zavedení autobusové linky do areálu Baťovy nemocnice nebo nově i do místní části Zlín-Prštné. To jsou změny, které se v různých časových horizontech projeví v síti MHD ve Zlíně.

24.8.2017 1
SDÍLEJ:

Zastávka trolejbusů „U zámku“ ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Mapa městské dopravy ve Zlíně se bude v následujících měsících překreslovat. Město má rozpracováno několik projektů.

Nejblíže k uvedení do provozu je rozšíření městské dopravy ve Zlíně-Malenovicích.

„Bude se jednat o rozšíření stávající linky MHD číslo 51. V rámci rozsahu rozšíření této linky budou využity v současné době již postavené zastávky MHD, a navíc budou umístěny další zastávky v ulicích Tyršova a Mlýnská,“ uvedl Michal Zlámal, vedoucí odboru koncepce a realizace dopravních staveb zlínského magistrátu.

Zahájení provozu rozšířené linky MHD číslo 51 se podle něj předpokládá už od října letošního roku.

MHD do nemocnice a Prštného?

Mezitím město, dopravní podnik a Baťova nemocnice jednají o možném zavedení autobusové linky do areálu KNTB.

„Je jasné, že je potřeba dopravní obslužnost zlepšit, ovšem tak, aby nebyl narušen chod nemocnice a bezpečnost pacientů a personálu. Konečná varianta ještě není k dispozici,“ uvedl mluvčí města Zdeněk Dvořák. 

Čekání na ni ale zřejmě nebude dlouhé.

„Probíhá analýza dopravy v areálu nemocnice a kolem něj. Měla by být hotová v září,“ potvrdila mluvčí nemocnic zřizovaných Zlínským krajem Dana Lipovská.

Dostupnější městské dopravy by se snad již v průběhu příštího roku mohli dočkat také obyvatelé místní části Zlín-Prštné, kteří po zavedení MHD dlouhodobě volají. Podmínkou je ovšem výstavba nové zastávky. Na té by se mohlo začít pracovat již v řádu měsíců.

„Projekt zastávky točny ve Zlíně-Prštném je připraven k realizaci, bylo vydáno stavební povolení. Akce bude připravena k realizaci případně ještě v tomto roce, nejpozději začátkem příštího roku,“ upřesnil Michal Zlámal z odboru koncepce a realizace dopravních staveb města.

NOVÝ KRUHOVÝ OBJEZD NA KOCANDĚ

V dlouhodobém výhledu také město plánuje kompletní přestavbu točny trolejbusů na sídlišti Jižní Svahy ve Zlíně na Kocandě, kde by měl vzniknout kruhový objezd a nová stání pro trolejbusy.

„V současné době zpracováváme projekt pro územní řízení, který po vyjádření všech dotčených subjektů a účastníků řízení bude předložen k vydání územního rozhodnutí na stavební úřad,“ uvedl Zlámal.

V budoucnu by také podle generelu dopravy mělo dojít k propojení točny na Kocandě s točnou ve Středové ulici.

Takřka revoluční změna nastane už někdy na podzim příštího roku v organizaci MHD v místních částech Kostelec, Štípa a Velíková. K zoo Lešná budou jezdit trolejbusy linky 4. Zvýší se počet spojů, v dané lokalitě ubude decibelů hluku i emisí výfukových plynů.

„Podporujeme každé zlepšení dopravní obslužnosti MHD v místních částech, proto prodloužení trolejbusové linky 4 je krok správným směrem. Bude to velká změna, která přinese atraktivní a kvalitní dopravu bateriovými trolejbusy v místních částech Kostelec a Štípa. Co se týká četnosti spojů, polepší si kromě Kostelce a Štípy také Velíková,“ prohlásil radní Josef Novák, do jehož kompetencí patří DSZO.

NASADÍ TROLEJBUSY VYBAVENÉ BATERIEMI

Základní princip připravované změny spočívá v tom, že se současná trolejbusová linka 4 díky nasazení nových bateriových trolejbusů prodlouží z Vršavy mimo trolejové vedení až do Kostelce a Štípy a k zoo Lešná. Trolejbusy poháněné elektrickou energií z akumulátorů tam budou zajíždět v pravidelném intervalu patnácti či dvaceti minut.

Tak časté spojení prostřednictvím MHD s centrem města tato část Zlína ještě nikdy neměla. Dosavadní autobusy linek 34, 35, 36 jezdí tímto směrem víceméně nepravidelně a někdy i v hodinových či delších časových rozestupech.

Po návratu z nezatrolejovaného úseku trolejbusy linky 4 na Vršavě opět nasadí sběrače a během další jízdy pod trolejí se budou jejich baterie dobíjet na plnou kapacitu.

Na trolejbusovou linku 4 ze Zlína-Podhoří přes Vršavu až k zoo Lešná naváže ve Štípě samostatná autobusová linka, která bude odtud jezdit v intervalu 30 nebo 40 minut do Velíkové.

Tento autobus bude odjíždět z přestupní zastávky ve Štípě tak, aby navazoval na příjezd trolejbusu ze Zlína (zpravidla každého druhého spoje linky 4) a cestující zde nemuseli dlouho čekat.

Stejný způsob dopravy z Velíkové do Zlína by fungoval i v opačném směru. Přitom zůstanou zachovány i některé dosavadní přímé autobusové spoje, které jezdí z Velíkové až do Otrokovic.

„K této významné změně v organizaci MHD k zoo Lešná a do místních částí Kostelec, Štípa a Velíková nás vedou dobré zkušenosti s využíváním nových bateriových trolejbusů. Bez nutnosti budovat nákladné trolejové vedení můžeme prodloužit současnou trolejbusovou linku přibližně o deset kilometrů (součet obou směrů jízdy) a zajistit bezemisní a tichou MHD v pravidelných intervalech, kratších než dosud, obyvatelům Kostelce a Štípy,“ řekl ředitel Dopravní společnosti Zlín Otrokovice Josef Kocháň.

DSZO tak reaguje na příchod nové techniky trolejbusů s kapacitními trakčními bateriemi a rychle využívá v praxi její nové možnosti, které bezbateriové trolejbusy neměly.

Základní podmínkou realizace tohoto projektu je pořízení nových bateriových trolejbusů.

„Předpoklad je v první fázi nákup sedmi takových vozidel,“ upřesnil Michal Zlámal.

DSZO již vyhlásila výběrové řízení na jejich dodavatele.

„Předpokládá se, že nákup flotily nových vozů by se mohl uskutečnit během prvních tří čtvrtletí roku 2018, aby se někdy v podzimním období příštího roku změna systému dopravy v Kostelci, Štípě a Velíkové mohla spustit,“ upřesnil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Tato investice je podle něj součástí Integrovaného plánu rozvoje území Zlína a asi 80 procent nákladů by měla pokrýt dotace z prostředků Evropské unie.

Nové zastávky v ulici Mostní
Jedním z dalších připravovaných projektů města je také rozšíření vozovky ul. Březnická a napřímení vozovky ul. Mostní na místní komunikaci pod hotelem Moskva včetně přechodů pro chodce. V rámci těchto stavebních úprav dojde také k vybudování zcela nových zastávek městské hromadné dopravy. Ve směru na Vršavu hned za křižovatkou nad Univerzitním parkem. Ve směru do centra města pak přibližně v místech, kde nyní řidiči najíždějí na parkoviště pod obratištěm MHD Sportovní hala. Současná odstavná plocha pro vozidla MHD ve střední části předmětných ploch projde také úpravami. Nově je zde navrženo parkoviště pro osobní vozidla v místě stávajícího autobazaru (pod sportovní halou EURONICS) a také je řešena rekonstrukce stávajícího parkoviště pod točnou MHD (v těsné blízkosti ul. Mostní).

Zastávka MHD na ulici Tyršova v Malenovicích.

ZASTÁVKA BEZ AUTOBUSŮ. Souběžně s rekonstrukcí ulice Tyršova zde vznikly nové zastávky. Autobusy na nich nově začnou zastavovat podle plánu města již v říjnu. Foto: Deník/archiv

Autor: Tomáš Hyánek

24.8.2017 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení