VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malých myslivců je poskrovnu. Umí ale vyrobit krmítko nebo střílet ze vzduchovky

Region – Mysliveckých spolků, které by se věnovaly dětem a mládeži, je ve Zlínském kraji poskrovnu. Přesto se stále najdou nadšenci, kteří to nevzdávají. „Máme rádi přírodu a snažíme se, aby ji měly rády i děti a pečovaly o ni v dospělosti," říká myslivec Stanislav Migdál z Lutoniny.

17.1.2017
SDÍLEJ:

Dětské myslivecké kroužky (Čalová a Turečková)Foto: archiv dětské myslivecké kroužky (Čalová a Turečková)

Děti jsou podle něj z procházek do lesa nadšené. „Na myslivosti mě baví hlavně střelby ze vzduchovky, procházky do přírody, vyrábění krmítek, krmelců a bezva parta v mysliveckém kroužku Sovy," říká nadšeně devítiletá Klárka Lutonská, jedna z členek.

Začátkem roku 2015 vznikl pod vedením Stanislava Migdála a Lucie Čalové myslivecký kroužek Sovy Lutonina, který sdružuje 28 dětí ve věku od 3 do 15 let.

„Prvním impulzem pro založení kroužku byla moje čtyřletá dcera. Chtěla jsem, aby měla od dětství vštípený vztah k přírodě a zvířatům," zavzpomínala Lucie Čalová.

Zpočátku měla strach, zda vůbec tento typ kroužku děti osloví, ale obavy se brzy rozplynuly. „Fascinuje mě, kolik jsou schopny si toho zapamatovat a na jejich záludné otázky je někdy až těžké odpovědět," dodává.

Společně s dětmi se vše snaží pojmout formou her, názorných ukázek, vyrábí také různé věci ze dřeva. „Dokonce se někdy s kolegyní Ivou převlékáme za různá zvířata, aby si to děti vše lépe zapamatovaly," doplňuje.

Starší skupina ve věku 615 let vyrábí také krmítka, staví krmelce, učí se střílet ze vzduchovky. „Musím říct, že jsme opravdu výborná parta a těší nás, že děti myslivost baví," je ráda Lucie Čalová.

V rámci zlínského okresního mysliveckého spolku fungují pod hlavičkou svých domovských mysliveckých spolků tři dětské myslivecké kroužky.

Jako první se do práce s dětmi pustil Josef Zicha z Drnovic, který kroužek vede od roku 2012 a nyní jeho Srnčata navštěvuje dvanáct dětí ve věku 715 let. Tento kroužek je organizován pod Domem dětí a mládeže Luhačovice.

„Kroužek vedu proto, aby se děti naučily poznávat zvířata, ptáky, stromy, rostliny. Naučily se základům myslivosti a myslivecké mluvě," uvedl Josef Zicha.

V lednu 2013 vznikl Myslivecký kroužek Liščata Zádveřice-Raková pod vedením Vlaďky a Luďka Turečkových. Kroužku se aktivně účastní 25 dětí ve věku 515 let, a jelikož jsou děti různě staré, s programem a výukou pomáhají další tři členové MS Zádveřice-Raková.

„Když jsem se začala zajímat o zřízení mysliveckého kroužku u nás v obci, byla jsem na mateřské dovolené. Mrzelo mě, že veřejnost má o myslivosti málo informací, a to ještě zkreslujících; že vůbec nefunguje nějaká osvěta a propagace myslivosti, o práci s dětmi ani nemluvě," popsala počátky Vlaďka Turečková.

Všechny tři kroužky fungují za velké podpory jednotlivých mysliveckých spolků a obecních úřadů. Výuka probíhá každý druhý týden v klubovnách či myslivnách a za dobrého počasí hlavně venku.

Dětem je vtloukáno tzv. desatero chování v lese, učí se poznávat zvířata, rostliny, myslivecké zvyky, podílejí se na ochraně přírody a pomáhají při zimním přikrmování zvěře.

Své získané vědomosti v průběhu školního roku děti zúročí při okresním kole soutěže Zlatá srnčí trofej ve Zlíně pořádané okresním mysliveckým spolkem ve Zlíně. V dubnu se všechny tři kroužky účastní celostátní akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

17.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáškovi zjistili leukémii v pěti letech.
2

Lukášek z Uherského Hradiště bojuje s leukemií. Kostní dření můžete pomoct i vy

Ilustrační foto.
12

Kriminálka muže dopadla až v Thajsku

Kopeckého určitě nepotrápím, je skromný Kresta

ROZHOVOR/ - Je hvězdou rallyového sportu a o velké zpestření se postaral také na včerejší tiskové konferenci před 47. ročníkem zlínské Barumky. Luhačovický Roman Kresta ji pojede po třech letech, když se na začátku července rozhodl k návratu na tratě. „Chtěl jsem si na chvíli udělat čas sám pro sebe a také jsem cítil motivaci svézt se,“ vysvětlil 41letý řidič Škody Fabia R5.

Zastávka Školní zůstane další týdny v provizorních podmínkách

Náhradní stanoviště zastávky MHD Školní ve Štefánikově ulici ve Zlíně před budovou Kongresového centra budou muset cestující využívat nějakou dobu ještě i po skončení prázdnin, jakkoli se s tím nepočítalo. Investorovi se původní termín rekonstrukce této zastávky nepodaří dodržet.

V areálu kovošrotu v Tlumačově hořela vyřazená cisterna

Požár staré nádrže cisterny v areálu kovošrotu řešili ve středu hasiči v Tlumačově. „Podle oznamovatele došlo při rozřezávání nádrže ke vznícení zbytků asfaltu,“ popsal mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

První úspěch je na světě. Berani vyhráli Zubr cup v Přerově

První dílčí úspěch sezony je na světě. Extraligoví hokejisté Aukro Berani Zlín ovládli Zubr cup. K vítězství na přerovském turnaji jim stačila i porážka 3:4 v prodloužení proti domácímu týmu. Na druhém místě skončili domácí Zubři, třetí místo obsadilo Znojmo a čtvrtá byla pražská Slavia.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení