VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město a kraj mají plán, jak oddluží Svit

Zlín - Zastupitelé města Zlína a zastupitelé Zlínského kraje tento týden schvalují podrobný plán, jak vyřešit majetkový chaos v bývalém svitovském areálu.

17.6.2008
SDÍLEJ:

Areál má naději na obnovu.Foto: DENÍK/Petr Holubář

Krajští zastupitelé budou o oddlužení areálu jednat a hlasovat ve středu, městští zastupitelé ve čtvrtek. O dalších krocích a termínech zatím všechny strany mlčí.

„Město s krajem jedná v těchto záležitostech společně. Nejdůležitějším dosavadním krokem byl souhlas vlády s převodem svitovského majetku,“ připomenula primátorka Zlína Irena Ondrová.

Jak vypadá plán oddlužení Svitu? Podle odborníků jde o postupné odblokování systému zástav a ručení za pohledávkami na objektech ve východní části svitovského areálu a dalším majetku Svitu.

„Celý restrukturalizační proces, který je velmi složitý, byl nastaven ve spolupráci s městem Zlín, bankou PPF, subjekty zainteresovanými v areálu či dalšími investory,“ informoval hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Po převzetí balíku pohledávek, který byl oceněn na částku 180 milionů korun, městem Zlín od ministerstva financí, se předpokládá postupné očištění majetku od zástav a jeho převedení městu a kraji.

„Kraj tak například na konci procesu získá veřejnou infrastrukturu ve východní části areálu a současně budovy číslo 14 a 15, v nichž by měly po rekonstrukci sídlit krajská knihovna nebo galerie,“ vysvětlil mluvčí kraje Patrik Kamas.

Plán, jak chtějí Zlín a Zlínský kraj oddlužit Svit, ve středu schvalují krajští a ve čtvrtek městští zastupitelé. V obřadní síni radnice se už konají přípravy na zasedání. „Plán je tak komplikovaný, že je popsaná obrovská tabule asi pěti barvami. Je to velmi složitý proces,“ pozvala občany na čtvrteční zastupitelstvo města Ondrová.

O krocích po jednání zastupitelstev zatím vyjednavači mlčí. „Já vám k tomu nic neřeknu,“ odmítl poskytnout informace o dalších termínech první náměstek zlínské primátorky Martin Janečka. Zavřená ústa měli i bankéři. „My se zatím zdržíme jakýchkoliv komentářů. Banka není zbavena mlčenlivosti, je vázána bankovním tajemstvím vůči klientům a účastníkům transakce,“ uvedl mluvčí PPF banky Alexej Bechtin.

Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí pouze potvrdila, že k převodu pohledávek z ministerstva na město Zlín zatím nedošlo. „V současné době je připraven návrh smluvní dokumentace, který musí být schválen v zastupitelstvu statutárního města Zlín,“ uvedla Chocholová.

Podle mluvčího Zlínského kraje Patrika Kamase je postupné odblokování svitovského areálu záležitostí týdnů a měsíců. „Jednotlivé kroky na sebe budou navazovat,“ doplnil Kamas.

Martin Lavay

17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Následky nehody obytného vozidla v Bohuslavicích u Zlína
5

Obytný vůz skončil v korytě potoka

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Před dvaceti lety povodně zpustošily celou střední Moravu. Stoletá voda napáchala hrozivé škody a brala lidské životy.

Kapitán ševců Pazdera: Oslavy byly mírné, přestože jsme dostali volno

To mu už nikdo neodpáře. Pod ziskem premiérového Česko-slovenského superpoháru bude navždy uveden coby kapitán zlínských fotbalistů Lukáš Pazdera. Odchovanec ševců do puntíku naplnil důvěru trenéra Bohumila Páníka, jenž jej do role šéfa kabiny pro prestižní duel jmenoval.

Prasklý kmen stromu hasiči svázali a pak postupně pořezali

Část stromu hrozící pádem odstraňovali v sobotu profesionální hasiči v ulici Havlíčkovo nábřeží ve Zlíně.

Michalovský: Generálního sponzora chci hokeji přivést i popáté

Vrátil se do míst, kde nechal kus života. Zimní stadion Luďka Čajky je pro něj druhým domovem. Po skončení aktivní kariéry nastoupil v roce 1991 jako ředitel zimního stadionu. Pro zlínský hokej někdejší obránce a vůbec první reprezentant Miroslav Michalovský pracoval jako obchodní manažer, výkonný ředitel a čtyři roky i jako generální manažer.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies