VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Město a kraj mají plán, jak oddluží Svit

Zlín - Zastupitelé města Zlína a zastupitelé Zlínského kraje tento týden schvalují podrobný plán, jak vyřešit majetkový chaos v bývalém svitovském areálu.

17.6.2008
SDÍLEJ:

Areál má naději na obnovu.Foto: DENÍK/Petr Holubář

Krajští zastupitelé budou o oddlužení areálu jednat a hlasovat ve středu, městští zastupitelé ve čtvrtek. O dalších krocích a termínech zatím všechny strany mlčí.

„Město s krajem jedná v těchto záležitostech společně. Nejdůležitějším dosavadním krokem byl souhlas vlády s převodem svitovského majetku,“ připomenula primátorka Zlína Irena Ondrová.

Jak vypadá plán oddlužení Svitu? Podle odborníků jde o postupné odblokování systému zástav a ručení za pohledávkami na objektech ve východní části svitovského areálu a dalším majetku Svitu.

„Celý restrukturalizační proces, který je velmi složitý, byl nastaven ve spolupráci s městem Zlín, bankou PPF, subjekty zainteresovanými v areálu či dalšími investory,“ informoval hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.

Po převzetí balíku pohledávek, který byl oceněn na částku 180 milionů korun, městem Zlín od ministerstva financí, se předpokládá postupné očištění majetku od zástav a jeho převedení městu a kraji.

„Kraj tak například na konci procesu získá veřejnou infrastrukturu ve východní části areálu a současně budovy číslo 14 a 15, v nichž by měly po rekonstrukci sídlit krajská knihovna nebo galerie,“ vysvětlil mluvčí kraje Patrik Kamas.

Plán, jak chtějí Zlín a Zlínský kraj oddlužit Svit, ve středu schvalují krajští a ve čtvrtek městští zastupitelé. V obřadní síni radnice se už konají přípravy na zasedání. „Plán je tak komplikovaný, že je popsaná obrovská tabule asi pěti barvami. Je to velmi složitý proces,“ pozvala občany na čtvrteční zastupitelstvo města Ondrová.

O krocích po jednání zastupitelstev zatím vyjednavači mlčí. „Já vám k tomu nic neřeknu,“ odmítl poskytnout informace o dalších termínech první náměstek zlínské primátorky Martin Janečka. Zavřená ústa měli i bankéři. „My se zatím zdržíme jakýchkoliv komentářů. Banka není zbavena mlčenlivosti, je vázána bankovním tajemstvím vůči klientům a účastníkům transakce,“ uvedl mluvčí PPF banky Alexej Bechtin.

Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva financí pouze potvrdila, že k převodu pohledávek z ministerstva na město Zlín zatím nedošlo. „V současné době je připraven návrh smluvní dokumentace, který musí být schválen v zastupitelstvu statutárního města Zlín,“ uvedla Chocholová.

Podle mluvčího Zlínského kraje Patrika Kamase je postupné odblokování svitovského areálu záležitostí týdnů a měsíců. „Jednotlivé kroky na sebe budou navazovat,“ doplnil Kamas.

Martin Lavay

17.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Zvrat v kauze finančních úřednic: Vrchní soud vrátil případ zpět do Zlína

Akce Den vody v parku Komenského ve Zlíně. Ilustrační foto
9

Balená, nebo kohoutková? Poznáte to? A umíte s ní vůbec šetřit?

Chcete přídavky? Musíte nahlásit i vrácené inkaso

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Požár rodinného domu ve Zlíně stál zranění majitele domu

Zlín - Hned dvě jednotky hasičů musely likvidovat ve středu v poledne požár rodinného domu ve Zlíně. I když se jim podařilo oheň lokalizovat do několika málo minut, přesto museli na místě zasahovat i zdravotní záchranáři

Zlínští policisté nalezli Lenku Svobodovou. Po Petru Jančovi se dál pátrá

Zlínská policie vyhlásila minulý týden pátrání po osmatřicetileté Lence Svobodové ze Zlína. Psychicky nemocná žena se své opatrovnici neozvala již od začátku února, žádnou zprávu o ní neměl ani její ošetřující lékař.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies