VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Milionové větrníky nechtějí

Valašskokloboucko - Větrné elektrárny měla v plánu stavět soukromá firma Petra Havlíčka ve vhodných lokalitách u Újezdu, Vysokého Pole a Drnovic na Valašskokloboucku. Tamní obyvatelé si je ale ve svém okolí nepřáli, a tak z plánované montáže větrníků sešlo. Podle investora, který je zde chtěl vztyčit, přicházejí o miliony korun ročně.

7.4.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Martin Třískala

Obce tvrdí, že jejich rozhodnutí vyplývá z mínění obyvatel. Například v Újezdu v místním zpravodaji zastupitelstvo zveřejnilo anketní lístek, který měli lidé vyplnit a odevzdat na obecním úřadě.

„Z tří set padesáti rozdaných lístků se nám vrátilo sedmdesát pět. Pětapadesát bylo záporných, devatenáct si elektrárny přálo,“ řekl starosta Újezdu Vladimír Kráčalík. Tím pro něj otázka pořizování větrníků skončila. „Více se tím zabývat nebudu. I když lístků moc odevzdaných nebylo, beru názor občanů, že si to nepřejí,“ dodal starosta.

Do jednání se soukromou firmou starosty Vítějevsi na Svitavsku Petra Havlíčka vstoupila i obec Vysoké Pole. I zde možnost stavby elektráren podle starosty Jozefa Zichy zamítli.

Nabídka byla prý poměrně zajímavá. „Požadovali ale, abychom si udělali předběžnou anketu. Aby bylo jasné, jestli má smysl v tom dělat další kroky,“ doplnil Kráčalík. Finanční nabídka firmy prý přitom byla velmi slušná a obec by se mohla rozvíjet i díky penězům získaným z energie větru.

Anketu, tentokrát internetovou, uspořádaly i Drnovice. Otázka zněla: Vadilo by vám umístění sto metrů vysokých větrných elektráren na katastru obce Drnovice?

Celkem v ní hlasovalo jedenačtyřicet lidí ze čtyř set padesáti obyvatel. Devatenácti by elektrárny vadily, dvanáct by bylo ochotných je akceptovat v případě, že by přinesly do vsi kvalitní příjmy. Časem by si prý zvykli dva hlasující a vůbec by větrníky nevadily osmi lidem. Pro tuto chvíli proto Drnovice stavbu odmítly.

„Myslím si, že to ale do budoucna špatné není. Energie se odněkud časem bude muset brát. Lidé by si na to asi zvykli, bojím se ale realizace. Tam se mluví o milionech jako o korunách,“ poznamenal starosta Drnovic Tomáš Zicha.

Podle Havlíčka se čistý roční zisk z provozu jednoho větrníku pohybuje po odečtení provozních nákladů kolem dvou milionů korun. Náklady na pořízení elektrárny činí šedesát až osmdesát milionů, přičemž jejich životnost je dvacet let.

„Možná bylo chybou, že se starostové neptali každého člověka zvlášť. Ti, co nesouhlasí, se totiž na rozdíl od ostatních přihlásí vždycky,“ míní Havlíček.

Kompletní články najdete jen v tištěném Zlínském deníku.

Autor: Anna Novotná

7.4.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení