VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Miliony změní život obcí. Dostanou peníze na kanalizaci či vodovod

Vlčková, Lhotsko - Vodovod či kanalizace patří k evropským standardům 21. století. I na Zlínsku se však ještě najdou obce, kde jedno či druhé zatím schází. Vesničky Lhotsko a Vlčková se však svého mnohaletého dluhu brzy zbaví.

29.1.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Ještě letos chtějí obě obce tento svůj závazek splnit. Přibližně v září 2015 by tak měl být ve Lhotsku hotový obecní vodovod. Ve Vlčkové zase dokončená kanalizace. Obě akce jsou v hodnotě desítek milionů korun.

Vlastní investice je pro rozpočty malých vesnic nemyslitelná. S projektem tak musely pomoci stát či kraj. V řadě podobných projektů musí přijít na řadu i úvěr.

„Pěti obcím Zlínského kraje jsme přispěli na jejich vodohospodářskou infrastrukturu částkou 7,8 milionu korun. Výstavbu či dostavbu kanalizace podpoříme ve Vlčkové, Zděchově a Žalkovicích.

V případě obce Lhotsko se pak jedná o vodovod," konstatoval Ivan Mařák, radní Zlínského kraje pro životní prostředí.

Ve Vlčkové se jedná o projekt II. etapy kanalizace, respektive její dokončení. Obec v minulých letech již vybudovala čističku odpadních vod a odkanalizovala dvě pětiny domácností.

„Investovali jsme do tohoto projektu už dvacet milionů korun. Letos nás čeká druhá etapa. To znamená, že chceme dokončit kanalizaci v délce cca 2,8 kilometru. Tato druhá etapa by nás měla vyjít na 18,5 milionu korun," uvedl Pavel Huňa, starosta obce. Ačkoli získala Vlčková 90 % dotace od státu a další peníze přidal kraj, i tak to stále znamená zadlužení.

„Samozřejmě musíme splácet úvěr," konstatoval starosta. Podobně jsou na tom ve Lhotsku. Ačkoli se zde jedná místo kanalizace o dokončení vodovodu, i zde to znamená pro obec obrovskou investici. Mluví se až o dvanácti milionech korun.

Lidé ve Lhotsku mají sice vlastní studny, zvláště v létě však vody bývá někdy málo. Ustálená není ani její kvalita.

„Vody v naší studni máme sice dost, ale je hodně špatná. Nehodí se z ní vařit, pít ji či využívat k osobní hygieně. Jak silničáři používají sůl či jiné chemikálie, tak voda je znehodnocená," konstatovala pro Deník Marie Šabršulová, místní obyvatelka. Podle starostky obce Jany Horčicové bude voda z vodovodu kvalitní.

„Zkoušky prokázaly, že voda je dobrá, jinak bychom do toho nešli, protože by to nemělo smysl," řekla starostka.

Průzkumné vrty se dělaly již v roce 2006. Průzkum potvrdil, že voda je kvalitní. Samotné vrty jsou nyní mimo zástavbu obce až pod lesem.

„Na tomto příkladu je vidět, že i menším obcím se daří, byť na hranici svých možností, realizovat i velké projekty, jako je tento, jehož cena čtyřikrát překračuje rozpočet obce," uvedl Petr Žůrek, ředitel Místní akční skupiny Vizovicko a Slušovicko a občan Lhotska.

Ačkoli tyto akce znamenají pro obecní rozpočty velkou zátěž, jedná se o skokové zlepšení kvality života v obci. I na Zlínsku jsou stále vesnice, kde vodovod či třeba kanalizace chybí. Na projektu vodovodu tak například pracují v Dobrkovicích. Odkanalizovat obec také chtějí v Březnici. Přemýšlejí, který způsob bude nejlepší.

„Projektovou dokumentaci i stavební povolení na centralizovanou kanalizaci máme již delší dobu. Nicméně se jedná o tak finančně nákladnou akci, že samotná stavba je pro nás utopií. Proto zkoušíme možnost decentrálního čištění odpadních vod," vysvětlil starosta Březnice Josef Hutěčka.

Odkanalizování jednotlivých místních částí by podle něj mohlo být ekonomicky příznivější.

Autor: Lukáš Fabián

29.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení