VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místní části dostanou pětadvacet milionů

Zlín - Pětadvacet milionů korun pro místní části Zlína, peníze do fondu bydlení a finanční rezerva, ze které by se měl hradit začátek stavby bazénu na sídlišti Jižní Svahy. To všechno obsahuje první verze rozpočtu na příští rok, kterou schválila v pondělí 1. prosince rada města. Pokud jej přijme i zastupitelstvo, bude to pro šestnáct místních části znamenat možnost hospodařit s určenou částkou podle svého uvážení.

2.12.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Navržené celkové příjmy jsou 1,6 miliardy korun, celkové výdaje 1,35 miliardy,“ uvedl náměstek primátorky Miroslav Hladík. Město musí splácet přes šedesát milionů korun úvěrů, ale i tak zůstává na investiční výdaje dvě stě milionů.

Novinkou, která reaguje i na nespokojenost místních částí Zlína, je jejich spoluúčast na rozhodování. Příští rok proto místní části dostanou celkem pětadvacet milionů. S rozdělením stejné sumy radnice počítá i v roce 2010.

„Místní komise mohou rozhodovat o drobných a středních potřebách své části. Mohou tak přednostně nechat opravit určitý chodník, značení, zařídit drobné opravy cest či hřišť,“ řekl náměstek.

Komise magistrátu navrhnou řešení dosavadních nedostatků, a také stanoví pořadí, v jakém je chtějí řešit.

„V lednu se sejdeme se zástupci jednotlivých místních částí, pak upřesníme i částky,“ poznamenal Hladík.

Upozornil, že peníze dostanou části pravděpodobně podle počtu obyvatel. Pokud stojí některá z částí o větší investici, může se například v roce 2009 peněz vzdát a pošetřit si je na rok 2010.

Třeba v místní části Příluky vědí, jak by si s přidělenou částkou řádově několika milionů korun poradili okamžitě.

„Chybí tady kryté zastávky na Pančavě a U kapličky. Opravit by se mohly i chodníky a úsek kostkové cesty mezi Peroutkovým nábřežím a Dolní dědinou. Tam bývají po deštích velké louže, které navíc v zimě zamrzají,“ popsala Jana Kasálková z Příluk.

Do investičních nákladů rozpočtu na příští rok patří také osm milionů na fond rozvoje bydlení a více než 167 milionů jako rozpočtová rezerva pro další zlepšení života ve městě.

„V koaliční dohodě jsou stanovené priority jako stavba koupaliště na Jižních Svazích, ke které už je částečně hotová projektová dokumentace, a dále rekonstrukce Stadionu mládeže či rekonstrukce kanalizace,“ popsal Hladík akce, které by měly letos čerpat peníze z rozpočtové rezervy.

Počítá se například i s postupným napojením areálu bývalého podniku Svit na infrastrukturu krajského města, záleží ovšem na přidělení evropských dotací, o kterých by mělo být rozhodnuto v lednu.

„I u dalších projektů, jako je třeba dostavba Kongresového centra, záleží na tomto zdroji peněz. Máme podáno několik desítek žádostí o dotace i z oblasti dopravy nebo školství,“ dodal Hladík. Pokud na některou z nich nevybudou peníze v roce 2009, začne se s ní podle náměstka o rok později.

„Stavba koupaliště ale začne jednoznačně v roce 2009,“ přislíbil Hladík.

Na už dlouho plánovaný bazén se těší mnoho obyvatel sídliště.

„Je tu přes dvacet tisíc lidí, bazén by tu opravdu našel uplatnění,“ míní například Oldřich Slováček z Jižních Svahů .

Autor: Anna Novotná

2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Autogramiáda jezdců Barum Czech Rally Zlín 2017 v obchodním centu Zlaté jablko ve Zlíně.

Na Barum Rally dorazilo 135 posádek, 16 se omluvilo

Ilustrační foto

Trať městské erzety Barumky si lidé mohou v pátek večer projet na kole

Vychutnejte si léto s Deníkem a hlasujte o váš nejoblíbenější podnik

Hlasujte pro svou nejoblíbenější restauraci, hospodu, bar, pizzerii nebo bistro na střední Moravě.

První se opět prezentovali Turci. Itinerář zatím převzalo 132 pilotů

Stejně jako loni i v úterý se jako první v sekretariátě Barum Czech Rally Zlín prezentovala organizátorům 47. ročníku turecká posádka Murat Bostanci – Onur Vatansever.

Startovní listina Barum Rally zdarma ve čtvrtečním Deníku

Deník vám ve svém zítřejším TIŠTENÉM vydání přinese zdarma startovní listinu nadcházejícího víkendového 47. ročníku Barum Czech Rally Zlín. Kromě seznamu pilotů soudobých vozů zde najdete i účastníků 10. ročníku Star Rally. (spo)

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení