VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Místo k zubaři spěchal k psychiatrovi. Hrozila mu i smrt

Region – Bolest zubu a již značně otékající čelisti byla veliká, ale v případě Petra (který si nepřál zveřejnit celé jméno, pozn. red.) byl strach ze zubaře ještě větší. „Přímo panický," vzpomněl sedmatřicetiletý muž ze Zlína. Ze zoufalství tedy přistoupil k překvapivému kroku. „Strach mě místo do zubařského křesla dohnal k psychiatrovi," přiznal.

29.2.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Jak dnes již vzpomíná, tomu vysvětlil, že má ze zubního ošetření hrůzu a každý stomatolog je podle něj sadista.

„Pokojně se na mě tehdy usmál a řekl, ať jdu, že zubař rozhodně sadista není, ubližovat nikomu nechce, a když viděl mou již mokvající opuchlou tvář, tak říkal, že budu rád a možná mi i zachrání život," popsal Petr začátek svého příběhu s tím, že psychiatr nebyl daleko od pravdy.

O dva dny později už běžné prášky od bolesti přestávaly účinkovat. „Potřeboval jsem něco silnějšího," pokračoval.

Stále silnější byl ale strach ze zubaře. Zamířil tedy k obvodnímu lékaři.

„Ten jak mě viděl, tak vůbec nediskutoval. Okamžitě do nemocnice na oddělení čelistní a obličejové chirurgie, a spěchejte!" vzpomněl Petr direktivní slova obvoďáka.

Tehdy už byly prý bolest i otok tak veliké, že se v něm něco zlomilo a s vědomím, že lékař jinou variantu nenabídl, spěchal lehce vyděšen naléháním praktického lékaře do Baťovy nemocnice.

„Hned jak mě viděla sestra, tak mne rychle vzali do ordinace," popsal moment, kdy si uvědomil, že tady už končí legrace.

Během několika málo minut už se nad jeho oteklou tváří, děsem v očích a sevřeným žaludkem z očekávání toho, co bude následovat, skláněla usměvavá někdejší primářka oddělení Katarína Vachalová.

Život v ohrožení

Na pacienta si vzpomíná. „Svěřil se, že s ošetřením otálel, protože se šíleně bojí zubařů. Tak jsem mu s úsměvem řekla – tak proto jste skončil u nás," vybavuje si Katarína Vachalová, dnes již privátní stomatochirurg kliniky Gracedent ve Zlíně.

Petr měl podle ní absces, tedy hnisavé ložisko v dolní čelisti, ve třetím stadiu. Šíří se do okolních měkkých tkání jako bakteriální zánět a při jeho rozšíření do krve vzniká sepse, lidově řečeno otrava krve.

„V tomto stadiu je pacient již přímo ohrožen na životě," uvedla.

Léčba je podle ní vždy chirurgická, stejně jako v případě Petra. „Odstranili jsme mu hnis, zuby, od nichž vznikl, a musel současně užívat kombinaci antibiotik," popsala Katarína Vachalová.

„Tři týdny nemocenské, několikrát týdně v nemocnici na ošetření," shrnul Petr. Bylo to podle něj neradostné období, ale na druhou stranu zlomové.

Záleží i na lékaři

„I přes tu všechnu ‚hrůzu', úžasný, citlivý přístup paní primářky Vachalové byl neuvěřitelně posilující," vysvětlil Petr. Tehdy přestal mít strach ze zubařského křesla.

„Hodně záleží na ošetřujícím lékaři. Jak vysvětluje, co bude dělat, jakým hlasem mluví, zda se usmívá," myslí si. Pak podle něj strach z větší části ustupuje.

Přesto není jediný, kterého strach ze zubaře přivede až do křesla stomatochirurga.

Pacienty s abscesem, které k ní posílají kolegové z obvodu, Katarína Vachalová ošetřuje téměř denně.

„Většina přichází právě v druhé fázi abscesu, kdy již hnis pronikl přes kůži nebo sliznicí do úst. Mají tlakové bolesti, otok, zvýšenou teplotu a většina velký strach. Strach, který jim bránil dostavit se včas ke svému zubnímu lékaři na ošetření," konstatovala Vachalová.

Najít zubaře v regionu je velký problém. Pomoci může pojišťovna

Pokud nemáte zubního lékaře a rádi byste se zaregistrovali a chodili na pravidelné prohlídky – čeká vás téměř detektivní práce. Ty, kteří ve Zlínském kraji ještě přijímají nové pacienty k registraci, byste spočítali na prstech jedné ruky.

Jana Řeháková se do krajského města přestěhovala před třemi lety – za prací. Vzhledem k tomu, že dojíždění do Brna za zubním lékařem, k němuž předtím docházela, by bylo časově i finančně náročné, chtěla sebe i manžela zaregistrovat v místě nového bydliště.

„Zdálo se to ze začátku jako banální věc, ale po pár odpovědích – nepřijímáme, máme plno, obraťte se jinam, jsem to chtěla vzdát," popsala zkušenost devětadvaceti­letá žena.

Uspěla až na doporučení. „Kolega v práci zmínil, že má fajn zubní lékařku, že ji zkusí požádat, zda by mne nepřijala," doplnila. Uspěla.

Ne každý ale může mít takové štěstí. Že je nalezení registrujícího zubního lékaře v regionu obtížné, potvrzují i sami stomatologové.

„V nedávné době jsem měl informace o dvou ordinacích, kde registrovali nové pacienty," uvedl předseda a mluvčí krajské stomatologické komory Petr Drbal. Důvodem je podle něj nedostatečný počet zubních lékařů celkově.

„Také kvůli časově náročné moderní technologii léčby, kdy stomatologové nestihnou ošetřit stejný počet pacientů jako dříve, je vytíženost zubních lékařů ve Zlínském kraji značná," vysvětlil Petr Drbal.

To potvrzuje i samotná praxe. „Do stomatologické péče pacienty nepřijímáme, a to z důvodu , že již teď nemáme dostatek času a prostoru na chirurgické pacienty. Naše snaha byla o maximální objednací dobu k plánovanému chirurgickému výkonu jeden měsíc a teď se stěží dostaneme pod hranici tří měsíců," popsala Katarína Vachalová, privátní stomatochirurg.

Najít zubního lékaře je obtížné, ale nikoli nemožné. Pokud sám pacient neuspěje s registrací, s hledáním se může obrátit na zdravotní pojišťovnu.

Nepřerušit léčbu

„Klient se může obrátit na kterékoliv pracoviště VZP, kde mu zaměstnanci s řešením problému pomohou," ubezpečil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Zároveň ujistil, že ti, kteří u nějakého zubaře registrováni jsou, ale například roky nedocházejí na preventivní prohlídky, nového si hledat nemusejí. „Lékař nemůže vyřadit pacienta z registrace jen proto, že nedochází na prevenci," zdůraznil Tichý.

Pozor by si ale měli dát ti, kteří přeruší léčbu. „Registrující stomatolog může vyřadit pacienta z evidence, pokud tento pacient poruší léčebný plán, tzn. že se opakovaně nedostaví na další ošetření v případě plánované či nedokončené léčby," zmínil předseda krajské stomatologické komory Petr Drbal.

Fobií ze zubaře trpí až 15 % lidí

Asi 75 % populace ve vyspělých státech má nějakou zkušenost se strachem z ošetření u stomatologa, ale jen 5–15 % z nich trpí odontofobií. Tito pacienti jsou potom natolik úzkostní, že se stomatologovi zcela vyhýbají. Mnoho z nich vyhledá zubaře na pohotovosti jen v případě velmi intenzivní akutní bolesti zubu či abscesu.

Bolesti menší intenzity si pacienti léčí volně prodejnými analgetiky. Potom je léčba samozřejmě mnohem více invazivní, 
což jen posílí jejich další strach z ošetření.

Co to je odontofobie?

Iracionální, silný a nepřiměřený strach spojený se stomatologickým ošetřením se vztahuje jednak ke strachu ze stomatologa, k provádění stomatologické péče a ke strachu z bolesti.

Bývá nazýván mnoha synonymy: zubní nebo dentální fobie, odontofobie, dentofobie, fobie ze zubaře nebo úzkost spojená se zuby. Řada nemocných se domnívá, že jejich strach není iracionální, ale že jim návštěvou stomatologa hrozí opravdové nebezpečí. Typické je tak nadhodnocování pravděpodobnosti ohrožení a podceňování vlastní možnosti situaci zvládnout.

Nejběžnějším případem strachu z bolesti u odontofobie je strach z akutní bolesti při aplikování injekce a z očekávané bolesti při výkonu vrtačkou.

zdroj: stomateam.cz

Autor: Tomáš Hyánek

29.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Lukovečku shořelo téměř 3,5 hektaru obilí.

Požár zničil 3,5 hektaru obilí

Policie, ilustrační foto.

S lupem se váleli před prodejnou

Jídlo dováželi na loďkách či člunech

SERIÁL POVODNĚ 97´/ Velkou vlnu solidarity u lidí napříč republikou vyvolaly ničivé povodně na Moravě před dvaceti lety. Například do Otrokovic v jeden povodňový večer, kdy část Baťov připomínala jedno obrovské jezero, přijel do nezaplavené části středu města jeden neznámý člověk.

Velký Ořechov se stane nově vinařskou oblastí

Vinařská oblast slovácké podoblasti. Tímto označením se zřejmě už za pár týdnů bude pyšnit obec Velký Ořechov.

Chceme čtvrtfinále, vyhlásil šéf Aukra, sponzora zlínského hokeje

ROZHOVOR/ - Od generálního manažera hokejového klubu Martina Hostáka dostal jako dárek žlutomodrý dres s novým logem, na zádech se jmenovkou Aukro. Právě spoluzakladatel obchodního internetového portálu Václav Liška oficiálně představil svou firmu, která nyní minimálně rok bude sponzorovat zlínský hokej.

Hosták: Rozpočet? Už vidím světlo na konci tunelu

ROZHOVOR/ - Působil uvolněně, rozdával úsměvy na všechny strany. I na optimisticky vystupujícím Martinu Hostákovi, generálním manažerovi hokejistů Zlína, byla na dopolední tiskové konferenci při příležitosti představení nového generálního sponzora a názvu klubu Aukro Berani Zlín znát úleva.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení