VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mít za lídra Ivo Valentu je jednoznačně výhoda

Zlínský kraj /ROZHOVOR/ - Kampaň, o které se mluvilo jako o jedné z finančně náročnějších, vynesla straně Svobodných a Soukromníků čtyři mandáty v Zastupitelstvu Zlínského kraje. Vsadili na heslo „Volte Ivoša", rozdávali klobásy a burčák a ani místopředseda strany Michal Dvouletý neváhal vyměnit oblek za kroj a vyrazit na setkání s voliči.

28.10.2016
SDÍLEJ:

Michal Dvouletý.Foto: Archiv M. Dvouletého

SLEDOVALI JSME Krajské a senátní volby, 2016

Jak po uplynulých krajských volbách hodnotí výsledky, jak výhodné je podle něj mít v čele kandidátky senátora a podnikatele Ivo Valentu nebo jak vidí budoucnost Svobodných a Soukromníků v české politice, prozradil v rozhovoru.

Strana Svobodných a Soukromníků uspěla v krajských volbách v Plzeňském (jako součást čtyřkoalice společně se STAN a Patrioty) a Zlínském kraji, v obou získala po čtyřech mandátech, považujete to za úspěch?

Naše koalice určitě vzbuzovala velká očekávání. Na druhou stranu je třeba připomenout, že naše koalice vznikla teprve na začátku letošního roku, ještě před pár měsíci nás nikdo pořádně neznal, a i přesto jsme bodovali ve dvou krajích. Myslím si, že je důležité také to, že jsme prokázali, že naše strany jsou schopny se domluvit, vytvořit společný program a také společně pořádně šlápnout do pedálů během volební kampaně. Krajské volby také ukázaly na spoustu zajímavých osobností, které se objevily na našich kandidátkách po celé České republice, a zároveň jsme posílili značku Soukromníků. Takže to považuji za úspěch.

V rámci volební kampaně, která bezesporu sehrála také významnou roli, jste vsadili na burčák, dobrou kávu, pivo, klobásky a cimbálovku. Sám jste se tematicky oblékl. Byla to pro vás povinnost, nebo naopak příjemná změna vyměnit košili a oblek za kroj? Michal Dvouletý.

Tak rozhodně nešlo o žádnou přetvářku. Vždyť víte, že se folkloru dlouhé roky věnuji a že i když dnes už aktivně nepůsobím v žádném souboru, tak si kroj každoročně oblékám minimálně na slovácké slavnosti vína. Navíc jsme chtěli, aby naše předvolební aktivity byly naprosto přirozené a dá se říct i spontánní. Proto jsme vsadili na to, co je nám blízké. Burčák, klobásky nebo dobrá káva tak prostě nemohly chybět.

Heslem volební kampaně bylo „Volte Ivoša". Není to podle vás až příliš familiární?

Proč familiární? Vždyť už během senátní kampaně takto lidé úplně běžně pana Valentu oslovovali. Takže „Ivoš" zůstal i v okamžiku, kdy se stal lídrem společné kandidátky Svobodných a Soukromníků ve Zlínském kraji. Myslím si, že je dobře, že si na nic nehrajeme. Chceme vrátit do politického rozhodování zdravý rozum a selské uvažování. A myslím si, že tomu odpovídala také podoba naší kampaně.

O vaší kampani se mluvilo jako o té finančně nejnáročnější. Prozradíte, kolik stála?

Ano, také jsem to slyšel. Myslím si ale, že nezáleží na rozpočtu kampaně, ale především na kandidátech a tématech, se kterými se o přízeň voličů ucházíte. A pokud jde o rozpočet, vše můžete vysledovat z transparentního účtu strany.

Podle koaliční smlouvy zasednou Svobodní a Soukromníci v Zastupitelstvu Zlínského kraje do opozičních lavic. Věříte, že i z této pozice se vám podaří prosadit cíle, které jste deklarovali ve svém programu?

Když se podíváte do volebních programů koaličních politických stran, zjistíte, že obsahují mnoho z receptů, které prosazují Svobodní a Soukromníci. Proto chceme být velmi konstruktivní opozicí a rádi podpoříme ty návrhy vedení kraje, které povedou k posílení investic, dobudování potřebné dopravní infrastruktury, k vyřešení problémů se zadluženým zdravotnictvím, nízkými mzdami a odchodem mladých lidí z kraje. Na druhou stranu budeme velmi bedlivě sledovat, jestli krajská rada opravdu naplňuje to, co svým voličům slíbila. My ze svých programových priorit neuhneme a věříme, že pro ně získáme také další kolegy v zastupitelstvu. Určitě budeme aktivní a budeme postupně přenášet naše recepty do konkrétních návrhů, které na zastupitelstvu budeme předkládat a budeme se pro ně pokoušet získat podporu.

Je podle vás z dnešního povolebního pohledu výhodou mít za lídra kandidátky známou osobnost typu Ivo Valenty, nebo je to naopak kontraproduktivní?

Ano, jednoznačně jde o výhodu a i letošní volby ukázaly, že voliči chtějí mít v politice výrazné osobnosti, které mají jasné názory a nebojí se je obhajovat. Kromě našeho lídra se na naší kandidátce objevila spousta zajímavých osobností, jejichž preferenční hlasy určitě stojí za povšimnutí. Jsem rád, že se i do budoucna můžeme opřít o jejich názory a doporučení a společně přemýšlet o tom, jak můžeme i do budoucna pomáhat našemu regionu.

Jak vidíte budoucnost Svobodných a Soukromníků v české politice? Věříte, že má strana šanci zaujmout voliče v následujících parlamentních volbách?

Myslím si, že ve Zlínském kraji jsme vytvořili skvělý tým, který je velmi pracovitý a umí táhnout za jeden provaz. Myslím si, že v krajském zastupitelstvu budeme velmi aktivní a viditelný tandem, abychom dokázali voličům, že se v letošních volbách rozhodli správně a že nám mohou dát důvěru také v dalších volbách. Pokud jde o parlamentní volby, tyto diskuse nás ještě čekají. Rozhodně jsme ale vzájemně prokázali, že umíme koaličně spolupracovat.

Co máte v plánu udělat pro to, abyste příště uspěli i v dalších krajích?

Letošní volby byly pro Stranu Soukromníků velkou premiérou a přinesly nám mnoho cenných zkušeností. Víme, co funguje a naopak kde máme své slabiny. Na tom je teď třeba zapracovat, naši stranu ještě více tematicky zakotvit a komunikovat naše priority ještě srozumitelněji. Věřím, že k příštím volbám už přijdou i ti voliči, kteří tentokrát zůstali doma a že pro ně Soukromníci budou skutečnou alternativou proti vládnímu šmírování, regulování a byrokratickému bobtnání.

Autor: Soňa Ličková

28.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení