VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rudimov: Mladí by přišli, ale...

Rudimov – /HODINA NA VENKOVĚ/ Usídlili se tu Slované, Keltové i lidé kultury popelnicových polí. Život tu kypěl v době kamenné, železné i bronzové. Možná i Římané tudy procházeli soudě podle nálezu římských mincí. Řeč je o Rudimovu, malé vesničce schované v kopcích mezi Slavičínem a Bojkovicemi.

12.9.2013
SDÍLEJ:

RudimovFoto: DENÍK/Lukáš Fabián

Dnes má obec, kde se dříve i těžila železná ruda, asi 250 obyvatel a 115 domů. Narozdíl od jiných vesnic nemá Rudimov problém s vylidňováním.

„Mladí tu chtějí zůstat nebo by se i rádi přistěhovali, ale nemají tu bohužel kde postavit dům," posteskl si Stanislav Franc, mladý starosta obce. Potíž je v tom, že vhodné pozemky jsou v soukromých rukou a majitelé požadují vyšší částku, než jaká je v místě obvyklá. Za pět set korun se metr čtvereční prodává ve vesnicích blízko měst a ne uprostřed lesů. Je však pravda, že
v Rudimově to vůbec nevypadá zle. Nebýt stavební uzávěry ze 70. let minulého století, mohla obec vypadat úplně jinak.

„Víc než dvacet let se tu nemohlo postavit nic nového. Tehdejší režim tu chtěl vybudovat obří rekreační oblast," vysvětlil starosta. Ostatně
k rekreaci slouží obec i dnes. Přes léto se počet obyvatel vyšplhá i na 400.

Nezaměstnanost? Skoro ji neznají

Největší radost dělá starostovi soudržnost místních. Podle něj se lidé začínají angažovat ve společných věcech, a to i ti nejmladší. „Ale i ty je potřeba na to naučit," říká starosta.

Mezi tradiční akce patří
v obci štědrovečerní hokejový zápas. Ten se tu hrává už 60 let. Před pěti lety se tu podařilo obnovit Kateřinské hody
 a také fašank tady udržují, přestože na Zlínsku tato tradice není zažitá.

„Fašank tu slavíme od nepaměti, pamatuji ho jako malé dítě," zavzpomínal místní sedmdesátiletý rodák Svatopluk Dulík. Ten před dvěma lety také převzal tvorbu místní kroniky po dlouholeté kronikářce Věře Dvorské. Na Rudimovu nejvíce oceňuje jeho polohu uprostřed lesů a luk,
s čímž souvisí tolik žádaný klid. Způsob péče o louky mu však nepřijde zrovna šťastný.

„Kdo vymyslel, že se musí tráva kosit až po 16. červenci? Vždyť to je už nahoře suchá
a dole shnilá. Dřív byly louky tak pestré, krásně kvetly,
 a teď? Škoda mluvit," mrzí ho dnešní manýry.

Kdo by si myslel, že malá vesnice uprostřed lesů musí být na špičce v míře nezaměstnanosti, krutě se mýlí.
V celém Rudimově je na úřadu práce registrovaných jen pět lidí. Několik místních firem tu dává práci více než dvacítce lidí. Zbytek dojíždí za prací do všech směrů. Do Zlína, Slavičína, Bojkovic, Luhačovic,Valaš­ských Klobouk i Uh. Brodu nebo Hradiště.

„Je to od nás všude stejně daleko, respektive blízko," pochvaluje si starosta. Ostatně dojíždět za prací tu byli místní zvyklí od nepaměti. Žili tu totiž takzvaní miškáři, respektive zvěroklestiči. Ti vydělávali peníze ve světě a žena se doma starala o domácnost. Obec je také známá sušením ovoce. Ovocnářství se tu vždy dobře dařilo a i dnes obec obnovila starý sad, který udržuje ekologicky.

„Žádný postřik, chemie, nic takového. Dvakrát ročně necháme trávu pod stromy spást ovcemi. Ovoce dodáváme do Hostětína, kde je Ekocentrum," vysvětlil starosta. Kromě místních a „lufťáků" znají Rudimov pak především příznivci muziky. Na louce u Rudimova řadu let probíhal festiválek Lebeda. Ten se po roční přestávce letos opět uskutečnil pod novým názvem Brutal pop fest. V obci jsou také aktivní fotbalisté, hasiči, myslivci a klub maminek.

Rudimov v číslech 30 – tolik školkou a základní školou povinných dětí bydlí
 v Rudimově, 1923 – je ročník narození nejstaršího obyvatele Rudimova, 42 – tolik členů má místní SDH včetně oddílu mládeže, 15.00 – v tolik hodin sem zajíždí poslední autobusová linka. V neděli sem jezdí jen jeden ranní autobus, takzvaný kostelní. 334 – metrů je průměrná nadmořská výška obce, 3,2 – je aktuální procentní míra nezaměstnanosti. V obci žije 157 ekonomicky aktivních obyvatel. Tedy lidí ve věku 15 – 64 let.

Věděli jste, že…

V obci se narodil letec RAF Otakar Janůj. Se svou výškou 196 cm patřil mezi nejvyšší československé vojáky. V obci má umístěnou pamětní desku.

V obci mají přírodní betonové koupaliště. Starý betonový bazén je napájený přefiltrovanou vodou z potoků.

V okolí je celá řada zaniklých hradisek, ale i vesnic.

V 90. letech se tu vyráběly ručně dělané nudle.

Rudimov byl první vesnicí, která se oddělila od Slavičína.

Autor: Lukáš Fabián

Místo události:
12.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení