Výstupy ze svých zasedání představí ministrům práce a sociálních věcí EU, kteří zavítají na neformální zasedání do Luhačovic 22. ledna 2009.

Ústředním tématem dvoudenního jednání je Zaměstnání mladých v době krize. Prezident EFM Tine Radjine považuje obecně za zásadní problém neuznávání kvalifikací mezi jednotlivými státy Evropy.

„Zejména tedy těch, které mladí lidé získají mimo školní vzdělávací systém. Tohle je potřeba vyřešit na národních úrovních. Velice důležitá je také větší podpora mobility,“ míní Radjine.

Spousta mladých lidí se však podle členky EFM Veroniky Saňkové stále bojí vycestovat. Z Evropy se navíc podle ní vytrácí etické a spirituální hodnoty, což se odráží na trhu práce.

„Zaměstnavatelé nejednají s mladými v duchu těchto hodnot. Ale tuto změnu nelze docílit propagací,“ míní třiadvacetiletá studentka Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podobný názor má také její slovinská kolegyně z EFM Nina Arnuš.

„Mladí jsou vzdělaní, ale nejsou dobře ocenění za znalosti, které získali při studiu. Zaměstnavatelé by měli uznat, že přestože nejsou tak zkušení, mají snahu se učit a mohou přinést spoustu nových poznatků,“ poznamenala devětadvacetiletá koordinátorka Evropské dobrovolnické organizace.

Podle člena bruselského Výboru regionů Ondřeje Benešíka nesou z části odpovědnost za své uplatnění však i samotní studenti.

„Je totiž obrovský rozdíl mezi absolventem, který již během studia chodí na praxi a absolvuje různé stáže a jiným, který žádné praktické zkušenosti nemá. Ač to možná pro studenty nezní tak atraktivně,“ sdělil Benešík, jenž je současně zastupitelem Zlínského kraje.

Jeho slova potvrdila i první místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

„Zaměstnavatelé raději vezmou toho, který už má něco za sebou, než absolventa s hlubokými teoretickými znalostmi. Nejen že bude nutné podpořit praktické zkušenosti, ale zřejmě i systém, jež nastolil sám Baťa. I lidé s vysokoškolským diplomem budou muset začít takzvaně od piky a získat postupně zkušenosti,“ uvedla Gajdůšková.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který byl na zasedání také přítomen, byl potěšen tím, že se mladí lidé vůbec zajímají o věci veřejné.

„Nesmírně si cením, že jsou i schopni se celoevropsky zorganizovat a vytvořit instituci, jež má respekt Evropské unie i jednotlivých vlád,“ sdělil hejtman.

Alena Gajdůšková se chystá nasbírané argumenty přednést v Parlamentu České republiky i v Radě Evropy.

„Když řeknu, že jsou to myšlenky mladých lidí, je to bráno jinak než můj vlastní názor. Je správné zahrnout pohled Evropského fóra mládeže do politiky zaměstnanosti při rozhodování,“ dodala Gajdůšková.