Na vině je deštivé počasí, kvůli němuž není sklizeň obilovin a dalších plodin možná.

„Pole jsou po vydatných srážkách podmáčená, a tak musíme čekat, až se počasí umoudří,“ vysvětlil předseda Okresní agrární komory Zlín a zároveň jednatel společnosti Agrodelta Štípa, která hospodaří na 900 hektarech zemědělské půdy, Petr Slovák.

O očekávaných výnosech obilovin se však prozatím příliš bavit nechtěl. „Uvidíme, až bude vše sklizeno. Na poli ale plodiny vypadají dobře. Jestli nebude deštivé počasí trvat příliš dlouho, neměla by být úroda horší než loni,“ ozřejmil Slovák. Není prý také důvod k žádné panice. „V minulosti se vždycky něco sklidilo a chleba byl na pultech obchodů taky pořád,“ poznamenal.

Do polí už několik dní nemůže vyrazit také technika společnosti Lukrom plus. Ta přitom v celém Zlínském kraji obdělává na 5300 hektarů zemědělské půdy.

„Zatím máme sklizenu pouze část ječmene a asi dvě třetiny řepky. Kdyby bylo deštivo ještě několik dní, mohlo by to už některé plodiny začít ohrožovat,“ připomněl ředitel Lukromu plus Karel Čadek. Na mysli měl především řepku. „Semena by nám pak mohla vyprskat ze šešulí a výnosy by šly rapidně dolů,“ objasnil Čadek.

Při déletrvajících srážkách by mohlo dojít i k potížím s obilím. „Začalo by prorůstat plevelem, také sladovnická kvalita ječmene a potravinářská kvalita pšenice by mohla jít dolů,“ zauvažoval Čadek.

Obavy z růstu cen potravin prý však prozatím nejsou na místě. „Muselo by dojít ke zničení velké části úrody a to prozatím nehrozí. Stačí jeden den slunného a suchého počasí a budou moci začít ty pravé žně,“ tvrdí optimisticky Čadek.

Také kombajny Podhoranu Lukov, který obhospodařuje 440 hektarů půdy, prozatím zůstávají v garážích. „Ječmen už jsme sklidili před časem, letos se opravdu vydařil. Řepku ale stále pod střechou nemáme. Sklidíme-li ji vlhkou, bude muset jít na sušičku, což jsou pro nás další náklady navíc,“ postěžovala si agronomka společnosti Petra Jakubová, podle které čeká na sklizení také pšenice. „Hned jak se udělá hezky, vrhneme se na ni,“ odhaluje agronomka.

Zemědělské družstvo Olšava v Sehradicích může být podle předsedy jeho představenstva Zdeňka Machů zatím v klidu. „Naše pole jsou výše položená, a tak máme plodiny ještě zelené. Déšť tak jejich dozrávání nyní spíše pomáhá,“ těší předsedu. Na odhady, jaká celková letošní úroda nakonec bude, je podle něj ale ještě brzy. „Moudřejší budeme za nějakých čtrnáct dní,“ připustil Machů.

To ovocnáři mají z červencových lijáků pořádně zamotanou hlavu. „Řada skorých meruněk nám popraskala a bojíme se, aby se to nestalo i dalšímu ovoci. Kdyby pršelo ještě několik dní, reálně by to hrozilo. Plody by mohly začít také zahnívat,“ obává se spolumajitelka Ovocných sadů Žlutava Marie Marčíková.

Úroda prý ale jinak podle jejích slov letos vypadá dobře. „Ovoce bude dost. Hned jak sklidíme meruňky, půjdou do beden švestky a v září pak jablka. Je ale možné, že se kvůli výkyvům počasí o něco zpozdí jejich zralost,“ upozornila ovocnářka.