VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Morkovice zvažují přestavbu bývalého sídla firmy Hanhart na byty

ěsto Morkovice - Slížany zvažuje koupi objektu bývalého ředitelství strojírenské firmy Hanhart Morkovice, která je největším zaměstnavatelem ve městě a blízkém okolí. V budově by mohly vzniknout nové byty, v nichž by bydleli zejména kvalifikovaní pracovníci Hanhartu, které prý společnost dosud hledala na Morkovicku obtížně. O nabídce jednali na svém posledním zasedání zastupitelé Morkovic, řeklstarosta města Pavel Horák.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Podle něho záměr vzbudil bouřlivou diskusi. Někteří představitelé města se totiž obávali, že radnice postaví byty soukromé společnosti, která je poté bude využívat. "Nejedná se o nějakou dotaci Hanhartu. Město kupuje objekt, ve kterém chce za státní peníze vybudovat byty. Kupní cenu je možné uhradit z úvěru, a ten splácet z nájemného a ze zvýšeného inkasa daní - to znamená, že rozpočtu města se tento záměr vůbec nedotkne," argumentoval Horák.

Podle něho by tak město získalo dům s pěti byty v hodnotě několika milionů korun, aniž by muselo vydat vlastní peníze. Po splacení úvěru by navíc mělo i příjmy z nájemného. Nízkou cenu kolem 1,5 milionu korun firma nabízí proto, že v kupní smlouvě by byl závazek města nabídnout uvolněný byt přednostně zaměstnancům Hanhartu. "Pokud ale do 14 dnů po uvolnění bytu nebude mít Hanhart vhodného nájemníka, obsadí tento byt město," dodal Horák.

Na hrazení rekonstrukce objektu nákladem zhruba 2,5 až 2,8 milionu korun by město usilovalo o státní dotaci. Definitivní rozhodnutí o nabídce Hanhartu padne zřejmě až na dalším zasedání zastupitelstva. To zatím uložilo radě města připravit návrh smlouvy o budoucí kupní smlouvě na objekt.

Firma Hanhart Morkovice vyrábí zapalovací systémy pro automobilový průmysl. Menší část, 48,6 procenta, celkové výroby dodává na zahraniční trhy, zejména do Německa, Slovenska, Srbska, Turecka a Polska. Větší díl výroby pak odebírají tuzemské firmy. Podle výroční zprávy Hanhart na konci loňského roku zaměstnával 105 pracovníků.

Morkovice-Slížany disponují 125 městskými byty. V minulosti radnice přes 50 bytů zprivatizovala, nyní má na dalších 30 uzavřeny smlouvy o budoucích kupních smlouvách. Do oprav 25 nejstarších bytů město ročně investuje zhruba 350.000 až 400.000 korun. Podle Horáka v Morkovicích za posledních deset let přibylo asi 100 nájemních městských bytů, sami lidé k tomu navíc postavili kolem 50 rodinných domů.

"Roste nám také počet obyvatel. V roce 2000, kdy byly Morkovice ustaveny městem, jsme měli 2812 obyvatel. Nyní jich máme asi 2930. A stále registrujeme zájem o novou výstavbu," poznamenal starosta Morkovic. Radnice už má podle něho vytipovány další tři lokality pro výstavbu, místo za bývalou kovárnou a ulice Nová a Olejná. V budoucnu by zde mělo stát dalších 50 domků. Město zde zatím vykupuje pozemky.

7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení