VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mysločovice pojmenoval myslitel nebo myslivec

Mysločovice – Provozovat myslivost, lovit a hledat zvěř nebo i strážit při žďáření (způsob získávání zemědělské půdy vypálením, pozn. red.). Možná, že tak se mohly Mysločovice ležící na rozhraní Zlínska a Kroměřížska dostat ke svému názvu.

10.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK/Zuzana Škvrnová

Podle odborníků je však daleko pravděpodobnější, že jméno obce je tvořeno příponou k osobnímu jménu Mysloč. „Jeho jméno je zkrácenou podobou jmen typu Bolemysl, Myslibor, z pověstí známých jmen Křesomysl nebo Nezamysl a podobně,“ podotkl dialektolog Josef Kolařík.

Dodal, že toto jméno souvisí se slovy mysliti nebo mysl, myšlenka. Nositeli tohoto jména bylo tedy patrně dáno do vínku, aby měl jasnou mysl, byl přemýšlivý, rozvážný a vynikal moudrostí nad ostatními.

„Nevíme, zda takový byl, nebo bylo jen přání otcem myšlenky,“ poznamenal dialektolog.

Jinak si původ názvu vyložila například pracovnice mysločovického muzea Marta Doležalová. Slovo mysl podle ní připomíná slovo myslovat.

„To znamená provozovat myslivost nebo honitbu, lovit a hledat zvěř a také strážit při žďáření,“ zauvažovala Doležalová.

Tak jako většina osad, i Mysločovice byly založené u vodního toku, konkrétně v povodí potoka Svodnice. První zmínka o nich pochází až z roku 1397, ale připomínají si je již v roce 1063 při založení olomouckého biskupství.

Od poloviny 15. století patřily Albertu ze Śtenberka a staly se součástí Holešovského panství, později drženého rodem Rottalů. V roce 1752 tu byl položen základní kámen kostela Nejsvětější Trojice hrabětem Františkem Rottalem.

Mysločovice je obec rozložena větší částí podél okresní silnice vedoucí z Holešova a Lechotic do Malenovic. Nejvyšším bodem území je kopec Háj ležící v nadmořské výšce 285 m.

Mysločovice dnes žijí velice aktivním životem. Působí tu několik spolků, například Myslivecké sdružení Háj, Český svaz včelařů, TJ Sokol, Volejbalový svaz, Sbor dobrovolných hasičů a pěvecký soubor Hlahol.

Veronika Vágnerová

10.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení