V mezikrajovém srovnání lidé v regionu brali druhé nejmenší mzdy. Na výplatních páskách měli o 241 korun více než na konci roku 2008. Průměrná mzda v České republice činila vloni 23 598 korun, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Vyplývá to ze včerejších informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

I přesto, že mzdy rostly, celkové výdaje zaměstnavatelů na jejich výplatu se ve Zlínském kraji meziročně snížily, a to o 5,6 procenta. V roce 2008 mzdové prostředky činily 48,17 miliardy Kč, vloni to bylo 45,46 miliardy. Podle analytiků je důvodem především úbytek zaměstnanců.Nezaměstnanost v regionu se navíc zřejmě bude v následujících měsících prohlubovat. To i přesto, že firmy začnou hledat zaměstnance na sezonní práce.

„Údaje od zaměstnavatelů nesvědčí o tom, že by došlo k nějakému zásadnímu obratu na trhu práce,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.Dodala, že na krizi na trhu práce by mohly mít negativní vliv stavební firmy, které tradičně sezonní pracovníky poptávají. V současné době dokončují zakázky z předchozích let, nových ale mají jen málo.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v regionu loni představoval 182 300 osob. To meziročně představuje pokles o 13 600 lidí, tedy o 6,9 procenta.
V samotném čtvrtém čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda ve Zlínském kraji vzrostla meziročně o 4,1 procenta, tedy o 882 korun na 22 147 korun. V celé zemi pak ve stejném období meziročně vzrostla o 5,2 procenta, tedy o 1268 korun, na 25 752 korun.

Na tento podle ČSÚ relativně vysoký růst mělo vliv hlavně propouštění zaměstnanců s nižšími platy, pokles nemocnosti a vyplácení mimořádných odměn v důsledku legislativních změn. Podle analytiků letos platy v celé zemi neporostou, nebo stoupnou jen mírně o několik procent. Podniky tak budou reagovat na hospodářskou krizi.