VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na aukci šetří lidé za energie

Zlínsko – Čtyřiasedmdesát domácností v Otrokovicích se při kontrole faktur za elektřinu může usmívat. Mohou totiž ušetřit až třetinu dosavadních nákladů. Jak? Jednoduše nakupují ve velkém.

8.6.2013 3
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek elektronické aukce.Foto: Deník/ Martin Vokurka

Několik desítek otrokovických domácnosti se sdružilo s domácnostmi z dalších 24 měst a elektřinu či plyn nakupují společně.

„Podařilo se sdružit více než 1660 domácností, což už je dobrý potenciál pro společný postup při vyjednávání s dodavateli energií. Zapojeným domácnostem v Otrokovicích se podařilo vyjednat ceny v průměru o čtvrtinu nižší, než je obvyklé," naznačil místostarosta Otrokovic Milan Plesar, který se do projektu také zapojil.

Vůbec prvním městem, kterému se toto podařilo, byly Říčany. Pětistovce místních obyvatel se společným postupem podařilo na elektřině ušetřit 16 a na plynu dokonce 30 procent původních nákladů.

„Od té doby zájem občanů ze všech koutů země roste. Výsledky již proběhlých aukcí dokazují, že se dají ušetřit velké peníze," doplnil Plesar.

O podobné aktivitě teď uvažují také ve Slavičíně. „Někomu se podaří ušetřit méně, jinému více. Zaleží, jakou měl dosavadní smlouvu, respektive dodavatele," poznamenal starosta Slavičína Jaroslav Končický.

Je potřeba říct, že v případě Otrokovic se našlo ve sdružení několik málo domácností, kterým se ušetřit nepodařilo. Jiná domácnost však ušetřila dokonce až 80 procent svých dosavadních nákladů.

„Pokud by cena vysoutěžená 
v e-Aukci byla vyšší, než je stávající cena klienta, klient není povinen uzavírat smlouvu s novým, tedy vítězným dodavatelem. Pokud dojde ke snížení ceny pouze u jedné komodity, může klient uzavřít jen smlouvu na danou komoditu. Smlouvy na dodávky jednotlivých komodit jsou na sobě naprosto nezávislé," vysvětlil Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre, která tyto aukce organizačně zaštiťuje.

Do aukce také mohou vstoupit jen domácnosti, které mohou svou aktuální smlouvu vypovědět nejpozději do dvanácti měsíců. Protože však už nelze vstoupit do sdružení, v němž jsou například Otrokovice, noví zájemci organizují další podobná uskupení. Parťáky tak hledá i zmíněný Slavičín.

„Snažíme se tuto myšlenku zpopularizovat v ostatních okolních městech a obcích a připravujeme se nabídku přednést občanům," doplnil místostarosta Slavičína Pavel Pinďák. Nabídku budou patrně zvažovat i v nedalekém Brumově, Valašských Kloboukách či ve Zlíně.

„Mapujeme zkušenosti a o možnostech a podmínkách, jak uskutečnit elektronickou aukci pro občany našeho města, tedy uvažujeme," uvedla tajemnice zlínského magistrátu Helena Eidová.

Pro obyvatele Zlínského kraje je to výzva. „O takové věci bych uvažoval. Rozhodně nevěřím různým podomním prodejcům, ale toto se mi zdá zajímavé. Zní to i logicky a mohlo by to fungovat," myslí si Milan Zavřel z Valašských Klobouk. A nakonec ještě perlička: kdo byl inspirací pro města, která nabídla občanům mezi prvními cenu energií vysoutěžit v aukci?

„Inspirovali jsme se ve Zlíně u Tomáše Bati, který podobné věci uplatňoval pro své zaměstnance," prozradil Petr Hájek, starosta Ústí nad Orlicí. 
„V těchto věcech byl Tomáš Baťa vždy pokrokový a na zaměstnance myslel. Provozoval i vlastní elektrárnu," připomněl ředitel Nadace Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Velev.

Na českém trhu působí až 24 společností, které distribuují elektrickou energii. Všechny nakupují u jednoho výrobce na jednom trhu, tedy na burze. Přitom svým odběratelům účtují různě. Nejvíc si fakturují přirozeně velké společnosti, které musí „živit" obrovské sídla, propagaci či aparát zaměstnanců. Výši slevy při skupinové aukci nelze jednoznačně určit. Společnosti totiž o jednotlivé skupiny domácností bojují v aukci mezi sebou. I v případě srovnání rodin se stejnou spotřebou a stejným dodavatelem může každá z nich ušetřit jinou částku. Záleží totiž, jak je skupina ve vyjednávání silná. Jinou pozici má skupina 10 obcí na Slovácku s potenciálem 200 spořivých domácností a jinou skupina stovek pražských domácností. Může se jednat o úsporu až 80 procent, ale také žádnou. Výše slevy se u většiny zapojených občanů pohybuje mezi 1530 %.

Autor: Lukáš Fabián

8.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení