VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Hasiči ze Zlína se dočkali nového výcvikového polygonu

Zlínský kraj – Hasiči se dočkali nového výcvikového polygonu. Slavnostně jej otevřeli v úterý ve Zlíně. Ten bude sloužit nejen jim, ale také záchranářům, policistům, strážníkům i dobrovolným hasičům či kynologům.

21.5.2014 AKTUALIZOVÁNO 21.5.2014
SDÍLEJ:

Slavnostní otevření hřiště a výcvikového prostoru a parkoviště pro techniku v hasičské stanici HZS Zlínského kraje ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Výcvikové centrum vyrostlo na volné ploše areálu centrální stanice Zlín v ulici Přílucká.

„Jedná se o multifunkční zařízení, které obsahuje hřiště, dvoupodlažní objekt, trenažér pro zásah při úniku nebezpečných látek, trenažér pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou a sutinové cvičiště pro vyhledávání zavalených osob," popsal areál mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Součástí polygonu jsou i svodidla pro imitaci dopravních nehod na komunikacích. Nechybí zde ani zařízení pro výcvik hasičů - lezců.

Slavnostní otevření hřiště a výcvikového prostoru a parkoviště pro techniku v hasičské stanici HZS Zlínského kraje ve Zlíně.

Náklady na výstavbu areálu dosáhly částky asi 10,7 milionu korun. Zahájení prací proběhlo loni v říjnu.

„Zdá se, že jsme areál vybudovali ve velice krátkém čase, ale příprava a vše, co vybudování předcházelo, trvalo delší dobu. Nicméně jsem ráda, že činnost a úsilí, které jsme k dokončení areálu směřovali, vedly k tomu, že areál je takový, jaký je a že nám bude sloužit," uvedla při včerejším slavnostním otevření ředitelka krajských hasičů Jarmila Čičmancová.

Připomněla také, že výcvikové středisko má pro hasičský sbor význam především z hlediska výcviku a zvyšování fyzické zdatnosti jeho příslušníků i pro jejich práci s technikou a technickými prostředky.

„Nový polygon má ale především největší význam pro výcvik a spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému (IZS) v našem kraji. Předpokládáme, že bude sloužit nejen nám, ale všem složkám IZS," doplnila Jarmila Čičmancová.

Na nové výcvikové středisko se těšili hasiči od první poloviny 90. let minulého století.Slavnostní otevření hřiště a výcvikového prostoru a parkoviště pro techniku v hasičské stanici HZS Zlínského kraje ve Zlíně.

„V té době začala narůstat zásahová činnost jednotek a postupně se začaly rozšiřovat i zákonné povinnosti hasičů," zmínil vedoucí oddělení IZS a služeb Pavel Dekret. Jeho slova doplnil i ředitel městské policie ve Zlíně Milan Kladníček.

„V novém výcvikovém středisku vidíme přínos pro všechny složky IZS," řekl. Podle něj zde mají zlínští strážníci již domluveny společné i jednotlivé tréninky těchto složek.

Také pro strážníky

„Zlínská městská policie bude zejména využívat dvoupodlažní objekt, například při cvičení policejní taktiky," přiblížil plány strážníků v novém tréninkovém středisku.

Cvičit zde budou i státní policisté.

„Jsme velmi rádi, že nás hasičský záchranný sbor přizval ke spolupráci při výstavbě tohoto polygonu, protože ve výcvikových prostorách české policie tady takový prostor není. Proto jsme v rámci spolupráce dostali možnost vnést sem některé naše prvky. Nechybí zde tak taktické prvky pro vstup do obydlí ani na zákroky proti pachatelům," vysvětlil Pavel Málek, vedoucí operačního odboru Krajského ředitelství policie Zlínského kraje.

Slavnostní otevření hřiště a výcvikového prostoru a parkoviště pro techniku v hasičské stanici HZS Zlínského kraje ve Zlíně.

A co na nové prostory pro výcvik říkají samotní hasiči?

„Zatím jsme zde netrénovali, ale víme, že nám bude nový polygon ku prospěchu. Určitě z něj máme radost," prozradil výjezdový hasič Martin Vaculík.

Po slavnostním otevření areálu předvedli hasiči, strážníci, policisté a kynologové záchranné brigády ukázky využití jednotlivých částí výcvikového polygonu. Všichni přítomní mohli také zhlédnout ukázky nasazení služebních psů při zadržení pachatele nebo činnost zásahové jednotky při zadržení osoby ve vozidle a budově.

Hasiči zase předvedli vyproštění osob z havarovaného vozidla, likvidaci úniku nebezpečné látky, ale i záchranu zavalené osoby. Nevynechali ani ukázky práce hasičů-

lezců. Samotný konec úterní akce byl korunován simulovaným zásahem při požáru objektu a záchraně osob.

Autor: Jana Zavadilová

21.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení