VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Nový rok vojákům místní přinesli i frgále

Haluzice – Na vojáky střežící muniční sklady si ve Vlachovicích-Vrběticích i v Haluzicích místní lidé zvykli. Dokonce je mají rádi, vycházejí s nimi dobře a dalo by se říct, že si je i hýčkají.

4.1.2015 10
SDÍLEJ:

Na Nový rok vojákům místní přinesli i frgáleFoto: DENÍK/Jana Zavadilová

Aby ne, vždyť jsou tady, aby je společně s policisty chránili, aby neprodyšně uzavřeli bezpečnostní okruh kolem areálu ve Vrběticích, kde 16. října a 3. prosince vybuchly sklady s municí. Vojáci jsou tady proto, aby pomohli.

Deník se zajímal, jak se vojáci v této oblasti zabydleli, jak se jim daří plnit jejich úkoly, nebo jak „v polních podmínkách" oslavili například Vánoce, Silvestr a Nový rok.

„Máme se dobře a nic nám nechybí," shrnul jednou větou nadporučík Michal Bělaška, který právě v Haluzicích slouží. Vysvětlil, že vojáci nasazení v Haluzicích se střídají v osmidenních turnusech.

„Mají šestihodinové hlídky, potom jsou dvanáct hodin na základně a potom zase mají šestihodinové hlídky," přiblížil velitel. Doplnil, že ani vojáci na základně nezahálejí.

„Starají se o techniku, vozidla a materiál, samozřejmě, že k tomu patří i odpočinek," podotkl Michal Bělaška. Připomenul také, že lidé okolních obcí jsou ukáznění a chápou, že do střeženého prostoru nesmí vkročit.

„Musím říct, že s lidmi tady vycházíme skvěle. Občas se za námi zastaví, nebo nám donesou něco dobrého, zajímají se o nás," usmál se důstojník.

Na dotaz, zda v kraji lahodné slivovice je to i něco „na zahřátí" odpověděl kroucením hlavou.

„Ne, tak to tedy ne, všichni jsme ve službě," usmál se. Jejich jednotka 7. brigády 71. praporu z Hranic na Moravě dorazila do Haluzic 29. prosince, takže zde přivítali i Nový rok.

Na Silvestra za vojáky přišli i starostka obce Haluzice Stanislava Zvonková společně se zastupiteli obce a místními obyvateli. Vojákům donesli občerstvení, chlebíčky a frgále. Nejen na Silvestra, ale i na Štědrý den se mohli podělit místní s vojáky o příjemnou atmosféru.

„Na Štědrý den se naši občané setkali s vojáky na místním hřišti, kde mají vybudovanou provizorní vojenskou základnu a v těchto dnech hlídají nebezpečné pásmo v okolí muničního areálu a zajišťují naši bezpečnost. Lidé měli také možnost zhlédnout vojenskou techniku, kterou při své práci používají. Děkuji tímto Armádě ČR za tento netradiční vánoční dárek. Pro všechny z nás to byl nezapomenutelný zážitek," poděkovala starostka o Vánocích vojákům a potvrdila tak jejich vzájemné dobré vztahy.

I Michal Bělaška nedá na zdejší lidi i krásnou krajinu kolem dopustit. „Víte, já pocházím ze Vsetínska a všude kolem mám rodinu," takže se tady cítím jako doma," přiznal voják.

O nasazení vojáků do této oblasti rozhodla vláda vloni 3. listopadu. Nejprve byly posíleny policejní hlídky necelou třicítkou vojáků. Jejich rozkaz zněl zabezpečit oblast výbuchu muničního skladu tak, aby se do ní nikdo nepovolaný nedostal. Tento úkol plní vojáci dosud. Zároveň zabezpečují neprodyšné uzavření areálu muničních skladů ve Vrběticích.

Po výbuchu druhého skladu 3. prosince, zamířily 11. prosince do Vrbětic a Haluzic dvě stovky vojáků. Ti měli mimo jiné za úkol vybudování dvou základen a velitelského stanoviště. Jednu ve Vrběticícha druhou v Haluzicích.

„Pro českou armádu se jedná o jedno z největších z nasazení," uvedl při této přežitosti zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR, generálmajor Jiří Baloun.

„Rozhodně je ale ochrana bezpečí nasazených osob a ochrana obyvatel okolních obcí naší prioritou," zdůraznil.

Podle velitele zásahu, ředitele krajské policie Zlínského kraje Jaromíra Tkadlečka, došlo tímto krokem ke zcela zásadnímu posílení střežení bezpečnostního perimetru.

Autor: Jana Zavadilová

4.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení