VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pokoje pro rodiče dětí z inkubátoru se vybralo 2,5 milionu

Zlín - Za maličkým Milánkem musí jeho maminka Lenka chodit ze svého pokoje do speciální místnosti určené pro novorozené děti. Dlouhé hodiny tak svého chlapečka nevídá. „Chtěla bych s ním být pořád, ale nejde to," posteskla si sedmadvacetiletá žena z Ostravy. V Krajské nemocnici Tomáše Bati odrodila své první dítě neplánovaně již ve 28. týdnu. „Maminka měla preeklansii, což je nemoc, která se projevuje mimo jiné i vysokým krevním tlakem. Hrozí při ní odloučení placenty," vysvětlil primář Macko. „Museli jsme proto vyvolat porod, aby děťátko nebylo poškozeno touto vážnou nemocí," popsal Macko. Chlapeček se narodil císařským řezem. Vážil 1070 g, ale po porodu jeho váha klesla ještě na pouhých 920 g. „Teď už naštěstí krásně přibírá a roste," oddychla si maminka Lenka. Nyní váží Milánek 1004 g a dobře prospívá.

14.7.2016
SDÍLEJ:

Maminka Lenka z Ostravy.Foto: DENÍK/Marcela Kaniová

„Narodil se před čtrnácti dny a snad si ho brzy vezmu konečně domů," věří Lenka. Vedení novorozeneckého oddělení se pokouší maminky s dětmi propouštět co nejdříve. „Jakmile je to možné a jsou všechny parametry v pořádku, ihned posíláme pacienty domů, kde mají méně stresu a více klidu," potvrdil primář Macko.

Už na podzim přitom mají být vybudovány speciální pokoje pro rodiče s předčasně narozenými dětmi. „Každé dítě potřebuje být se svou matkou a zejména to platí pro novorozence, tím spíše pro ty předčasně narozené," říká primář Jozef Macko. Trvalá přítomnost rodičů u předčasně narozených dětí je běžná v Austrálii nebo v Americe. V Evropě je spíše výjimkou. Zlín je jedním z 12 měst v České republice, kde je moderní vybavení pro péči o předčasně narozené děti. Mohl by být první v republice, kdo maminkám nabídne i trvalý pobyt s děťátkem v inkubátoru. „Chceme rekonstruovat tři pokoje tak, aby rodiče mohli být s předčasně narozenými dětmi pohromadě a nemuseli být na oddělených pokojích, jako je to doposud," potvrdil primář novorozeneckého oddělení, kde je nyní 6 dětí, které neváží ani jeden kilogram.

BRZY ZAČNOU S PŘESTAVBOU

„Během deseti dnů by mělo být vypsáno výběrové řízení na zhotovitele stavby. Následně chceme co nejdříve začít a ideálně bychom začátkem října pokoje otevřeli," těší se primář.

Finanční prostředky ve výši přibližně dva a půl milionu korun získalo novorozenecké oddělení zejména díky veřejné sbírce, sponzorským darům a seniorům. „Senioři jezdí na ozdravné pobyty pořádané Nadací Synot a na těchto pobytech dobrovolně přispívají na projekt Malé mimi," vysvětlil senátor Ivo Valenta.

„Jezdíme s Nadací Synot na víkendové pobyty, na kterých máme zajištěno ubytování, stravu i výlety a zábavu," potvrdila Anneliese Přikrylová, která vede klub seniorů v Rožnově pod Radhoštěm.

POMOHLI I SENIOŘI

„Všem se nápad přispět na projekt Malé mimi moc líbil a nadšeně přispěli stokorunou nebo i více," prozradila. „V našem klubu seniorů je 850 členů a ti, kteří jeli na jarní ozdravné pobyty, se zapojili do veřejné sbírky libovolnou částkou," doplnila Přikrylová, která má 72 roků, a přesto je velmi aktivní. „Pořád něco podnikáme, cestujeme a nyní jsme rádi, že i pomůžeme," dodala.

Senioři společně s Ivem Valentou slavnostně předali primáři Jozefu Mackovi šek ve výši 105 900 korun. Peníze pomohou k vybudování speciálních pokojů pro maminky s předčasně narozenými dětmi. Projekt Malé mimi začal na podzim loňského roku. Iniciátorem byl Martin Gazda, kterému se před osmi lety narodila ve Zlíně předčasně holčička o váze pouhých 620 gramů. Díky lékařům mohla jít maminka s děťátkem po čtyřech měsících v pořádku domů.

Autor: MARCELA KANIOVÁ

Autor: Redakce

14.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení