VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Na poli stojí čáp na jedné noze, přijeďte“

Zlín - S trochou nadsázky by se dalo říct, že by si Antonín Prokeš ze Zlína mohl otevřít poměrně slušnou zoologickou zahradu. Již jedenáctým rokem totiž vykonává činnost pracovníka odchytové služby.

11.4.2012
SDÍLEJ:

Antonín ProkešFoto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Antonín Prokeš pracuje pro odchytovou službu ve Zlíně. Při své práci se denně setkává také s kuriózními případy

A za ty roky mu rukama prošly stovky nejrůznějších zvířat od zatoulaných psů nebo koček až po cizokrajné hady, nutrie či kozy.

Srnec vyděsil učitelky i děti. Velký pták rozrušil kolemjdoucí ženu. Kachna s mláďaty se uvelebila v centru Zlína. Velký ještěr se usídlil u zlínské policie. Podobné titulky lze vidět takřka denně na stránkách různých médií. Některé sice mohou působit poněkud úsměvně, nicméně pro lidi, kteří se třeba potkají s hadem v bytě, to rozhodně nic příjemného není.

A v těchto chvílích nastává práce právě pro odchytovou službu a Antonína Prokeše.

„Vždy jsem měl velký vztah ke zvířatům, proto jsem se dal i na tuto práci. A za ty roky není snad žádné, z kterého bych snad měl strach,“ vyprávěl Tonda, zatímco mířil do areálu zlínského útulku na Vršavu. Právě tam končí drtivá většina všech odchycených zvířat.

„Když jde o zvíře, které pochází z volné přírody, tak se jej snažíme zase vypustit zpět do jeho prostředí. Ale pokud jde o domácí zvířata, tak ta vozíme sem. Tedy kromě dravců. Ti končí v Buchlovicích, kde je speciální stanice. Rozhodně si žádné zvíře nechávat nemůžeme, jak si možná někdo myslí,“ vysvětloval strážník.

Jeho jedinou zbraní je vlídný přístup, často pohlazení a samozřejmě i ochranné rukavice.

„I když jsme proškolení na to, jakým způsobem provést odchyt, vždy je to o konkrétním případě a konkrétním zvířeti. Důležité je přistoupit k nim citlivě tak, abych jim pomohl s co nejmenší újmou. Musím říct, že za tu dobu se mi ještě nestalo, aby mě některé ze zvířat pokousalo,“ zaklepal na dřevo Tonda.

A to už se ve zlínském útulku zdravil s jeho čtyřnohými obyvateli. Řada z nich má nyní totiž díky němu pravidelnou stravu a teplý a suchý pelech. A zatímco si hladí umazlenou fenku křížence jménem Niky, vypráví dál o své práci.

Mezi případy je však i řada těch, nad kterými se ještě i dnes dokáže strážník pousmát. Většina z nich vyplývá i z neznalosti lidí.

„Volala nám třeba paní, že vidí kačera, který kulhá na nohu, tak ať si pro něj přijedeme a odvezeme jej k ošetření. Musel jsem jí vysvětlit, že takové zvíře bude mít asi těžko nohu v sádře,“ pousmál se strážník. Jeho kolega má zase zkušenosti s tím, že jej někdo volal, aby šel odchytit čápa, který je asi nemocný, protože stojí jen na jedné noze.

„A také si vzpomínám, že nás lidé z Malenovic upozornili, že v místním rybníce plave kačena pořád dokola, a tudíž jí asi něco je. Ona plavala skutečně jen v jednom kruhu. Taky jí nic jiného nezbylo, když byl zbytek vody zamrzlý,“ poznamenal s úsměvem na tváři Antonín Prokeš. Občas prý mezi lidi dokážou vypustit trochu zmatku i samotná média.

„To bylo v době, kdy tu propuklo šílenství s ptačí chřipkou. Volala totiž paní, že v Hřivínově Újezdu srazila kačenu. A že byla určitě šílená a má ptačí chřipku, jinak by jí přece nemohla jen tak vletět pod kola,“ zavzpomínal na další z úsměvných příběhů. Někdy však ani on sám vůbec netuší, k jakému zvířeti vlastně jede. To je v tom případě, když lidé spletou druhy. „Volal nám pán, že v sedmém patře mu uvázl ve ventilaci rejsek. To je vlastně malá myš. Bylo mi to divné, jak se dostal do sedmého patra. Jenomže pak se ukázalo, že šlo o rorýse,“ poznamenal strážník.

I když už díky své práci zná velkou škálu různých zvířecích druhů, stále jej ještě občas dokáže překvapit, co vše lidé doma dokážou chovat. A to dokonce i nelegálně.

„V jednom kontejneru na Bartošově čtvrti objevil pán akvárium plné hadů. Když jsme tam s kolegou přijeli, docela jsme se divili. Uvnitř byla kobra a dokonce korálovka. Toho třetího hada jsme ani nedokázali identifikovat. Tak jsme je opatrně vytáhli a nakonec se ukázalo, že už byli mrtví a dokonce i vykuchaní. Těžko říct, k čemu sloužili,“ pokrčil rameny strážník.

V případech, že ani sami strážníci nevědí, o jaký druh zvířete jde, mohou se obrátit na specialisty.

Někdy si však musejí pracovníci odchytové služby doslova zahrát i na detektivy. To když se některému chovateli třeba zaběhne kráva nebo kozy.

„Tady nám hodně pomáhají tetování nebo značky, které zvířata mají na těle,“ vysvětlil Antonín Prokeš.

Lachtan uplaval při povodních

K zatím jeho nejkurióznějším úlovkům patřil lachtan. I když on to tak úlovek ani nebyl.

„Šlo o lachtana Gastona, který uplaval při povodních z pražské zoo. Zkoušeli jsme ho chytit v Ústí nad Labem, ale bohužel se to nepodařilo. On nakonec uplaval až do Německa,“ připomněl ještě městský policista. Zlínské zoo zase před několika lety pomáhali chytat malého medvídka.

A zřejmě nevídanou podívanou měli lidé u zlínského vlakového nádraží, kde si pochodoval velký papoušek.

Ten zase utekl z jednoho zverimexu v centru krajského města.

„Člověk už si všechny případy ani po čase nevybaví. Jen za rok totiž absolvujeme na čtyři stovky odchytů, což není zrovna málo,“ podotkl ještě Antonín Prokeš a rozloučil se s fenkou Niky i s útulkem. Ne však na dlouho. Není totiž dne, aby tam nepřivezl nějaký nový přírůstek.

Autor: Šárka Šarmanová

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Aukro Berani Zlín (v modrém) v nedělním 13. kole doma vyzvali plzeňské indiány.

V neděli na hokejové Berany v 15 hodin, pak na Fastav. A za polovinu!

Divoké prase - ilustrační foto.

Policejní odstřelovači v akci

Kdo bude stotisícím divákem Městského divadla ve Zlíně?

Stotisícího diváka 72. sezony očekává v pátek Městské divadlo Zlín.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Startuje soutěž Chance být hvězdou. Točte a posílejte videa

Parádičky, skvostné góly. Bláznivý maskot, hluční fanoušci (a sličné fanynky). To všechno přináší fotbal. A právě dnes startuje soutěž, jež určí, kde najdete ty nejzajímavější borce.

AKTUALIZUJEME

OBRAZEM: Hubertova jízda

Svátek svatého Huberta připadá na 3. listopadu, v různých jezdeckých stájích se ale konají Hubertovy jízdy jako připomínka parforsních honů často již od konce září.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení