VYBRAT REGION
Zavřít mapu

„Na poli stojí čáp na jedné noze, přijeďte“

Zlín - S trochou nadsázky by se dalo říct, že by si Antonín Prokeš ze Zlína mohl otevřít poměrně slušnou zoologickou zahradu. Již jedenáctým rokem totiž vykonává činnost pracovníka odchytové služby.

11.4.2012
SDÍLEJ:

Antonín ProkešFoto: DENÍK/Šárka Šarmanová

Antonín Prokeš pracuje pro odchytovou službu ve Zlíně. Při své práci se denně setkává také s kuriózními případy

A za ty roky mu rukama prošly stovky nejrůznějších zvířat od zatoulaných psů nebo koček až po cizokrajné hady, nutrie či kozy.

Srnec vyděsil učitelky i děti. Velký pták rozrušil kolemjdoucí ženu. Kachna s mláďaty se uvelebila v centru Zlína. Velký ještěr se usídlil u zlínské policie. Podobné titulky lze vidět takřka denně na stránkách různých médií. Některé sice mohou působit poněkud úsměvně, nicméně pro lidi, kteří se třeba potkají s hadem v bytě, to rozhodně nic příjemného není.

A v těchto chvílích nastává práce právě pro odchytovou službu a Antonína Prokeše.

„Vždy jsem měl velký vztah ke zvířatům, proto jsem se dal i na tuto práci. A za ty roky není snad žádné, z kterého bych snad měl strach,“ vyprávěl Tonda, zatímco mířil do areálu zlínského útulku na Vršavu. Právě tam končí drtivá většina všech odchycených zvířat.

„Když jde o zvíře, které pochází z volné přírody, tak se jej snažíme zase vypustit zpět do jeho prostředí. Ale pokud jde o domácí zvířata, tak ta vozíme sem. Tedy kromě dravců. Ti končí v Buchlovicích, kde je speciální stanice. Rozhodně si žádné zvíře nechávat nemůžeme, jak si možná někdo myslí,“ vysvětloval strážník.

Jeho jedinou zbraní je vlídný přístup, často pohlazení a samozřejmě i ochranné rukavice.

„I když jsme proškolení na to, jakým způsobem provést odchyt, vždy je to o konkrétním případě a konkrétním zvířeti. Důležité je přistoupit k nim citlivě tak, abych jim pomohl s co nejmenší újmou. Musím říct, že za tu dobu se mi ještě nestalo, aby mě některé ze zvířat pokousalo,“ zaklepal na dřevo Tonda.

A to už se ve zlínském útulku zdravil s jeho čtyřnohými obyvateli. Řada z nich má nyní totiž díky němu pravidelnou stravu a teplý a suchý pelech. A zatímco si hladí umazlenou fenku křížence jménem Niky, vypráví dál o své práci.

Mezi případy je však i řada těch, nad kterými se ještě i dnes dokáže strážník pousmát. Většina z nich vyplývá i z neznalosti lidí.

„Volala nám třeba paní, že vidí kačera, který kulhá na nohu, tak ať si pro něj přijedeme a odvezeme jej k ošetření. Musel jsem jí vysvětlit, že takové zvíře bude mít asi těžko nohu v sádře,“ pousmál se strážník. Jeho kolega má zase zkušenosti s tím, že jej někdo volal, aby šel odchytit čápa, který je asi nemocný, protože stojí jen na jedné noze.

„A také si vzpomínám, že nás lidé z Malenovic upozornili, že v místním rybníce plave kačena pořád dokola, a tudíž jí asi něco je. Ona plavala skutečně jen v jednom kruhu. Taky jí nic jiného nezbylo, když byl zbytek vody zamrzlý,“ poznamenal s úsměvem na tváři Antonín Prokeš. Občas prý mezi lidi dokážou vypustit trochu zmatku i samotná média.

„To bylo v době, kdy tu propuklo šílenství s ptačí chřipkou. Volala totiž paní, že v Hřivínově Újezdu srazila kačenu. A že byla určitě šílená a má ptačí chřipku, jinak by jí přece nemohla jen tak vletět pod kola,“ zavzpomínal na další z úsměvných příběhů. Někdy však ani on sám vůbec netuší, k jakému zvířeti vlastně jede. To je v tom případě, když lidé spletou druhy. „Volal nám pán, že v sedmém patře mu uvázl ve ventilaci rejsek. To je vlastně malá myš. Bylo mi to divné, jak se dostal do sedmého patra. Jenomže pak se ukázalo, že šlo o rorýse,“ poznamenal strážník.

I když už díky své práci zná velkou škálu různých zvířecích druhů, stále jej ještě občas dokáže překvapit, co vše lidé doma dokážou chovat. A to dokonce i nelegálně.

„V jednom kontejneru na Bartošově čtvrti objevil pán akvárium plné hadů. Když jsme tam s kolegou přijeli, docela jsme se divili. Uvnitř byla kobra a dokonce korálovka. Toho třetího hada jsme ani nedokázali identifikovat. Tak jsme je opatrně vytáhli a nakonec se ukázalo, že už byli mrtví a dokonce i vykuchaní. Těžko říct, k čemu sloužili,“ pokrčil rameny strážník.

V případech, že ani sami strážníci nevědí, o jaký druh zvířete jde, mohou se obrátit na specialisty.

Někdy si však musejí pracovníci odchytové služby doslova zahrát i na detektivy. To když se některému chovateli třeba zaběhne kráva nebo kozy.

„Tady nám hodně pomáhají tetování nebo značky, které zvířata mají na těle,“ vysvětlil Antonín Prokeš.

Lachtan uplaval při povodních

K zatím jeho nejkurióznějším úlovkům patřil lachtan. I když on to tak úlovek ani nebyl.

„Šlo o lachtana Gastona, který uplaval při povodních z pražské zoo. Zkoušeli jsme ho chytit v Ústí nad Labem, ale bohužel se to nepodařilo. On nakonec uplaval až do Německa,“ připomněl ještě městský policista. Zlínské zoo zase před několika lety pomáhali chytat malého medvídka.

A zřejmě nevídanou podívanou měli lidé u zlínského vlakového nádraží, kde si pochodoval velký papoušek.

Ten zase utekl z jednoho zverimexu v centru krajského města.

„Člověk už si všechny případy ani po čase nevybaví. Jen za rok totiž absolvujeme na čtyři stovky odchytů, což není zrovna málo,“ podotkl ještě Antonín Prokeš a rozloučil se s fenkou Niky i s útulkem. Ne však na dlouho. Není totiž dne, aby tam nepřivezl nějaký nový přírůstek.

Autor: Šárka Šarmanová

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení