„Musel jsem se do kanceláře doslova přebrodit. Asi kilometrová trasa, kterou musím urazit, byla celá zasněžená. Bylo to o zvrtnutí nohy,“ postěžoval si například Ondřej Slovák ze Zlína. Při své cestě do práce údajně nezahlédl ani jedno odhrnovací auto.

„Nečekám zázraky, ale chodníky mohli dát alespoň do trochu použitelného stavu,“ pokrčil rameny.

Zaměstnanci města, které se má podle takzvaného chodníkového zákona o komunikace starat, však prý dělají, co můžou.

„Naši technici odklízejí už od tří od rána. Odhrnuli jsme všech 137 kilometrů chodníků, které jsou v operačním plánu. Za den je uklidíme několikrát,“ ubezpečil včera ředitel Technických služeb Zlín František Kostelník.

Se svými kolegy naopak upozornil, že lidé často odklízení znemožňují. A to svými vozidly.

„Nejhůře se odklízí na sídlištích, kde je zaparkováno mnoho aut. Řidiči si klidně zaparkují u nájezdů na chodníky nebo jejich vozidla vyčnívají do profilů a odhrnovač tudy neprojede,“ upozornil vedoucí zimní údržby Jiří Balajka s tím, že některé chodníky se ovšem údržby nedočkají. „Úseky, které nejsou v operačním plánu, vůbec technické služby neodhrnují. A je jich několikanásobně více než těch odhrnovaných,“ upozornil.

I když Zlín na probíhající zimu vyčlenil pro údržbu chodníků, silnic a veřejných prostranství přes deset milionů korun, podle rozdělení oblastí se v některých částech města musí o bezpečný příchod k obchodům či příbytkům postarat místní anebo počkat na příjezd odhrnovače.

Musel vstávat o půl hodiny dřív

„Chodníky jsou ve městě rozděleny do tří hlavních kategorií. Nejdůležitější musí být odklizeny do 12 hodin od spadu sněhu, druhá kategorie do 36 hodin a třetí do 72 hodin. Mapy i s rozdělením na tyto kategorie jsou umístěny na webových stránkách města,“ přiblížil mluvčí Zlína Zdeněk Dvořák s tím, že úseky, které nejsou v mapách barevně označeny, město bohužel neodklízí.

Jedním z takových jsou například chodníky v ulici Čepkovská, ve které se nachází podnik Králova vila.

„Musel jsem vstát o půl hodiny dříve a přijet do práce s předstihem, abych odhrnul sníh. U hlavní cesty, která je kousek od nás, byl vzorně odklizený, naše ulice ovšem v plánu není,“ pokrčil rameny číšník z Královy vily Lukáš Olšák.

Chtě nechtě tak musel ve čtvrtek ráno vzít lopatu a bílou vrstvu sněhu odházet sám. „Kdybych to neudělal, lidé by si mohli myslet, že vůbec nemáme otevřeno,“ podotkl Olšák, který si stejně jako pracovníci technických služeb stěžuje na špatně zaparkovaná vozidla.

„Tady chodníky téměř splývají s parkovacími místy, takže auta stojí mnohdy špatně a kolem nich se to odhazuje velmi špatně. Každopádně mohu říci, že mi takové odhazování sněhu přidává dost práce,“ svěřil se Olšák.

Kromě úklidových čet a lidí, u jejichž domů se neodklízí, mají více práce také záchranáři. Těm totiž při současných povětrnostních podmínkách volají lidé stále častěji. A to právě kvůli pádům a zraněním na chodnících.

Úrazy přibývají

„Jak nasněží, tak je toho hned více. Lidé nás volají k úrazům končetin, ale třeba i hlavy. Zasněžené chodníky jsou nebezpečné a pod čerstvým sněhem se mnohdy ukrývá i led,“ upozorňuje mluvčí záchranky Petr Olšan.

Mluvčí města Dvořák také prosí v takových případech o tolerantnost.

„Jsme na odklízení připraveni, ale když zničehonic začne sněžit, není možné z minuty na minutu odklidit všechny chodníky, kterých je ve městě přes 300 kilometrů. Proto by měli být lidé tolerantní a uvědomit si, že odklízení je otázka hodin,“ vzkázal s tím, že i když zodpovídají podle nových pravidel za odklizení a i za případná zranění na chodnících města, ve Zlíně se zatím s žádným obviněním či dokonce žalobou nepotýkají.