VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tibetské lékaře vyplázněte jazyk!

Staletími prověřené účinky Tibetské medicíny přijela do Luhačovic představit tibetská lékařka Dr. Bhuti Losang. Kouzelné bylinky doporučovala zájemcům v Boutique hotelu RADUN, v příjemném hotelovém pokojíku s balkonkem a výhledem do daleka.

14.6.2017
SDÍLEJ:

Tibetská lékařka v LuhačovicíchFoto: Deník / Kaniová Marcela

„Nejprve mi prosím ukažte svůj jazyk,“ vítá mě s roztomilým úsměvem drobná Tibeťanka s jiskřivýma očima.

Jazyk sice běžně na lidi nevyplazuji, ale nebolelo to…

Poté jsem musela tibetské lékařce věnovat vzorek moči. S tímto dárkem odběhla do koupelny. Než přišla, prozradil mi překladatel, že Bhuti Losang vystudovala Tibetský institut medicíny a astrologie v indické Dharamsale (Men tsee khang) založený Jeho Svatostí Dalajlamou. Nyní žije v Dánsku, kam se provdala.

„Podle Vaší moči to vypadá, že máte přebytek větru,“ říká Bhuti klidným hlasem.

Osobně tedy žádnými větry ani nadýmáním netrpím…

„V Tibetské medicíně ukazuje vítr v hlavě na potíže s psychikou,“ vysvětluje.

S tím už bych souhlasila – jsem poloviční blázen, ztřeštěnec a hypochondr. „To umíme všechno vyléčit,“ směje se Bhuti.

Následuje měření pulsu. Bhuti mi něžně drží nejprve pravou a pak levou ruku.

Nahmatá puls, dlouho svými prsty s velmi krátkými nehty prozkoumává mé žíly. Pak si zapisuje na papír dlouhé „věty“, které však spíše působí, jako tajuplné znaky, obrázky podobné keltským, egyptským – no zkrátka tibetské lékařce dodává její kouzelné písmo punc šamanky.

Zatímco kreslí na papír, překladatel vysvětluje, že s Bhuti jezdí po celé Evropě. Většina Evropanů prý má psychické potíže, ale třeba v Praze je hodně lidí, které trápí borelióza. Mnoho lidí chodí za Bhuti také kvůli pocitům osamělosti, úzkosti nebo jim vadí světelný a elektromagnetický smog ve městech.

„Vám bych konkrétně doporučila naučit se odpočívat, nežít tak hekticky, protože vítr Vás nutí být stále v akci, ale ve skutečnosti jste velmi vyčerpaná,“ říká mi naléhavě drobná Tibeťanka.

„Všeobecně mají zdejší lidé více meditovat, dělat dechová cvičení, cvičit jógu – to je opravdu zásadní,“ zdůrazňuje.

Všeobecně ale nerada něco doporučuje. Každý člověk je jedinečný a potřebuje jinou stravu a jiné byliny.

„Za velmi důležité ale považuji, aby každý byl sám sebou. Lidé by neměli následovat očekávání ze strany okolí a společnosti, ale měli by být ukotvení sami v sobě, což jim dá mentální stabilitu a klid,“ vysvětluje.

Co se týká jídla, doporučuje kvalitní kaše na snídani, oběd doplnit čerstvou zeleninou a ovocem a večer polévku, která zejména v zimě zahřeje.

„Třeba slepičí nebo hovězí vývar je výborný na revitalizaci celého organismu,“ vyzdvihuje s tím, že je nezbytné vyhýbat se polotovarům, jíst v klidu a být u jídla bdělý – tedy soustředit se vždy na to, co právě jíme nebo děláme.

To je v mém případě velkou slabinou, protože si u jídla ráda listuji novinami…

Právě špatné stravování a nadbytek jídla je jedním z dalších nešvarů Evropanů. Bhuti přitom v Asii často řešila spíše podvýživu.

„Strávila jsem dětství v uprchlickém táboře v jižní Indii a právě tam jsem se rozhodla, že budu lékařkou,“ vzpomíná. V jejím okolí bylo mnoho nemocných dětí, za kterými do uprchlického tábora přicházeli zdravotnice z Indie,což Bhuti inspirovalo.

Od Bhuti dostávám speciální bylinkové směsi, které má uložené v překrásně nazdobených, tibetských pytlících. Některé bylinky budu užívat ráno, jiné v poledne a další večer. Když k tomu přidám dechová cvičení, proměním se za tři měsíce v krásnou princeznu…

Bhuti Losang ale nepřijela na Moravu poprvé.

„Tibetská lékařka Bhuti Losang navštívila Luhačovice již v roce 2013 a i tenkrát nabídla své služby široké veřejnosti,“ připomíná majitel Boutique hotelu Radun Marek Nesázal, který se s Bhuti Losang seznámil již před lety.

„Máme se ženou velmi blízký vztah k Tibetu a jeho duchovním naukám,“ vysvětluje.

„Myslíme si, že všichni se máme od Tibeťanů mnoho co učit a mrzí nás, že jsou jako národ utlačovaní,“ říká Marek Nesázal.

Společně s rodinou a přáteli proto podporuje dívčí tibetskou školu v severní Indii v Himalájích.

„Tuto školu ve výšce 4 tisíce metrů v údolí řeky Spiti jsme pomohli postavit, protože pro udržení tibetské kultury je nezbytné, aby se zachoval jazyk,“ domnívá se. S Tibeťany má velmi blízké vztahy.

„Vzájemně si máme co předávat, návštěva Tibeťanů je pro nás vždy velmi inspirující," dodává s tím, že Tibeťané mu i přes velkou hmotnou nouzi, jakou mají, připadají mnohem šťastnější, než Evropané žijící v blahobytu.

Tibetská medicína je starodávný systém, založený na hlubokém poznání propojení těla, energie dechu a mysli. Tradiční tibetská medicína se v praxi uplatňuje již tisíce let. Nabízí celostní přístup v péči o zdraví. Je vhodná hlavně na léčení dlouhodobých chronických problémů, únavy, stresu, nespavosti, disharmonie vnitřních energií. Tibetská medicína jako holistický systém oficiálně uznávaný v Indii, Číně a dalších zemích, úspěšně pomáhá miliónům lidí udržovat zdraví a rovnováhu těla a mysli.

Autor: Redakce

14.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lukáš Bartošák

Bartošák: Ve Zlíně jsem čtyři dny a už jdu slavit

Hosty ze Zlína, Bratislavy i Brna, kteří se přijeli do Uherského Hradiště podívat na zápas o Československý pohár mezi FK Fastav Zlín a ŠK Slovan Bratislava, musela po městě doprovázet policie.
13

Jedenáct zadržených fanoušků. Superpohár zaměstnal stovky policistů

Beauguel: Jsem šťastný!

ROZHOVOR/ - Přišel, proměnil dvě penalty a už tahal nad hlavu druhý pohár v krátké době. Fotbalový Zlín oslavuje dalšího hrdinu. Útočník Jean-David Beauguel nejprve proměněnou penaltou tři minuty před koncem vyrovnal a poté v sedmé sérii penaltové loterie zajistil ševcům triumf v Česko-slovenském superpoháru proti Slovanu Bratislava.

Tisíce bublin potěšily děti i dospělé

Desítky dětí natahující ruce k pestrobarevným bublinám rozzářily zlínský Park Komenského. Svou bublinovou show je přijel potěšit Pavel Roller, coby klaun Bublíno. Při svém půlhodinovém vystoupení vytvářel bubliny různých velikostí, dokonce i takové, do nichž se děti mohly schovat.

Elitní policista zachránil topícího se muže

Začátek horkého čtvrtečního letního dne, klidně plynoucí proud řeky a muž tonoucí ve vodě. Policista Martin Baláž chtěl využít volný čas k projížďce kolem řeky Dřevnice na kolečkových bruslích.

Masters nabídne unikátní show. Lístky ale už neseženete

ROZHOVOR/ - Podle mnohých má Jiří Daron práci snů. Vždyť málokdo v Evropě se osobně i opakovaně setkal s hvězdami tvrdé muziky, jako je například Sabaton, Avantasia či Nightwish. Jen pro představu, tyto kapely mají miliony fanoušků po celém světě.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies