VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nadace Tomáše Bati se snaží přimět Zlíňany inspirovat se odkazem Baťa

Ve Zlíně vznikl prostor pro veřejné sdílení baťovských knih. Knihomodul Baťa je místem, kde si lidé knížky o Baťovi volně půjčují a vrací bez asistence někoho dalšího každý den od sedmi ráno do sedmi večer.

4.7.2017
SDÍLEJ:

Baťova vila ve Zlíně. Knihomodul BaťaFoto: Deník / Karásek Jan

Samoobslužná knihovna Baťa klade důraz na základní prvek baťovské filozofie, kterým je právě sdílení informací, znalostí a zkušeností.

Autorkou myšlenky knihomodulu je Gabriela Culík Končitíková, projektová manažerka Nadace Tomáše Bati.

„Když přijedete do Zlína, baťovský duch zde není úplně patrný,“ uvedla Culík Končitíková.

Prvním podnětem byla podle ní zkušenost z loňska, kdy při příležitosti 140. výročí narození Bati vytvořili jeho mobilní kancelář.

„Chtěla jsem baťovské knihy dostat mezi lidi, do ulic. Baťovská literatura je nadčasová a úžasně motivační. I přesto o ní veřejnost nemá příliš povědomí,“ dodala.

Podle jejích slov ani studenti Univezity Tomáše Bati mnohdy nevědí, že Tomáš Baťa byl více než švec.

„Baťa není jen o botách,“ vysvětlila Culík Končitíková.

Knihu o Baťovi se do knihomodulu rozhodlo spoustu lidí i věnovat.

„Baťa proslavil Zlín po celém světě, každý ze Zlínského kraje by o něm měl něco vědět. Jeho myšlenky jsou natolik nadčasové a obohacující, že mi přišlo správné některé mé knihy do knihomodulu věnovat, aby se jimi mohli inspirovat i další,“ vysvětlila Barbora Kovaříková ze Zlína.

Nadace Tomáše Bati a další vydavatelství věnovala do modulu 170 knih, veřejnost 70. Knihomodul funguje už třetí měsíc, během této doby nikdo nic nezničil ani neukradl.

„Je to sice relativní doba, ale dal by se zničit během dne,“ uvedla Culík Končitíková.

Realizátoři projektu ze studia Dooom Ondřej Lukeš a Igor Bergmann vycházeli ze základních principů spojení modulární architektury a firmy Baťa, které jsou veřejnosti známy desítky let.

„Baťovský odkaz je nadčasový. Nikdo ale pořádně neumí definovat, v čem a jak nadčasový je, dokud si o něm nezjistí několik informací, které jsou právě v těchto knihách. Většina knih jsou reprinty z 30. let, a tak i široká veřejnost má dnes možnost číst knihy, jejichž originály jsou součástí pouze knihoven a archivů,“ řekl ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev.

Knihomodul Baťa mohli lidé poprvé navštívit v rámci Zlín Design Weeku, následně v rámci oslav 1. máje a Týdne Baťa. Stal se také součástí festivalové uličky během 57. ročníku filmového festivalu pro děti a mládež.

Během léta lidé mohou knihomodul využívat v parku Komenského v centru Zlína.

„Putuje pouze po Zlíně. Přestože máme nabídky dalších měst, snažím se jej držet u nás,“ uvedla Culík Končitíková.

„Zlín má nevyčerpatelnou studnici v odkazu Baťa, s odkazem se dá pracovat na nespočet způsobů. Ve finále si troufám říci, že ve Zlíně je z odkazu Baťa málo,“ řekl designér projektu Lukeš.

V červenci se knihomodul přesune na festival Colours of Ostrava a pak bude zase až do konce září v parku Komenského.

„Hledáme teď místo, kam knihomodul umístíme, až nebude přát počasí, aby mohl fungovat celoročně,“ konstatovala Culík Končitíková.

„Zároveň chceme přes léto zřídit minimálně i tři knihobudky,“ dodala.

MARTA SVAČINOVÁ

Autor: Redakce

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Tlak musí vytvářet trenéři a okolí, říká zlínský Jelínek

Výstava nejen hraček v Hulíně - v budově staré školy, kde je nyní také knihovna.

Dětství našich babiček připomíná muzeum hraček

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Dům U Slunce má na nádvoří novou fasádu

Historická budova domu U Slunce ve Valašských Kloboukách, v níž sídlí sociální odbor valašskoklobouckého městského úřadu a také úřad práce, absolvovala druhou část obnovy fasády.

Letní Flora zve na setkání v Rajské zahradě, terakotovou armádu i řadu hvězd

Především záplavu pestrobarevných květů vrcholícího léta nabízí letní etapa mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc.

Při třídění odpadu buďte pečliví, nabádá obec

ANKETA/ - „Třídění bioodpadu obyvatelé Tečovic vzali za své. Systém funguje. Máme z toho radost,“ říká místostarosta Tečovic Pavel Rapant. Ročně se v obci zpracuje kolem 300 tun bioodpadu. O toto množství se snižuje celková hmotnost ostatních komunálních odpadů v popelnicích, a tedy i náklady za jejich odvoz a ukládání na zlínské skládce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení