Výslech probíhá ve speciální místnosti, která je vybavená jako dětský pokojíček. Stěny jsou barevné, s obrázky, dětským nábytkem, k dispozici má i hračky. Zatímco si dívenka hraje s panenkou, postupně se vyšetřovateli svěřuje. Ten se jí citlivě vyptává a ona mu odpovídá.

Netuší, že její výpověď se nahrává, snímají ji kamery a za zrcadlem její výpověď poslouchá ještě státní zástupce, advokát jejího otčíma, sociální pracovnice.

Terezčin příběh je modelovým příkladem, jak by měl vypadat výslech zneužívaného dítěte. Jenomže oběti trestných činů vyslýchané na policii ve Zlíně neuklidňují žádné barevné stěny s obrázky.

„Bohužel zatím speciální výslechovou místnost nemáme a nezbývá nám tedy nic jiného, než tyto děti vyslýchat v běžných kancelářích, kde chybí dětský nábytek a prostředí rovněž odpovídá standardním policejním vyšetřovnám,“ potvrdila vrchní komisařka Ditta Pokorná.

Mimo vyšetřovatele se výslechu zneužívaného či znásilněného dítěte účastní až šest dalších lidí. Státní zástupce, zástupci odboru sociální péče o dítě, advokát a občas je přítomen i psychiatr, soudní znalec či rodič. Tam, kde výslechovou místnost mají, stojí tito lidé za jednostranným zrcadlem. Ve Zlíně jsou ale všichni v jedné místnosti s dítětem, které má vyprávět traumatizující zážitky.

„Hrozí tedy, že se s ním nepodaří navázat kontakt a dítě pak odmítá vypovídat. U nás máme speciální tým vyškolených vyšetřovatelů, kteří k dítěti přistupují co nejcitlivěji, ale samozřejmě přítomnost dalších lidí není pro dítě vhodná,“ poznamenala dále komisařka.

Během výslechu dochází i k takzvané sekundární viktimizaci. „Jde o druhotné zraňování a vystavování dítěte nadbytečné psychické zátěži v průběhu vyšetřování. Oběť trestného činu se stává ještě obětí vyšetřování. Dítě znova musí projít celým tím utrpením,“ vysvětlil zlínský dětský psychiatr Vítězslav Kouřil.

To vše může vyšetřování celého případu zkomplikovat.

„Právě prvotní výslech dítěte je nesmírně důležitý, a často bývá použitý i u soudu,“ podotkl státní zástupce Martin Prokeš, který sám bývá přítomen u výslechů dětí.

Speciální výslechová místnost pomůže policii i dětem: oběť se dokáže více otevřít a zároveň bude méně traumatizovaná. „Proto se usilovně snažíme tuto místnost mít co nejdříve i ve Zlíně,“ vysvětlila komisařka Ditta Pokorná, která je zároveň iniciátorkou zřízení výslechové místnosti.

A záměr se daří. „Do konce tohoto roku tu tato místnost pro děti bude. Požádali jsme i Zlínský kraj o dotaci. Vybavení bude stát dvě stě tisíc korun,“ potvrdil za vedení zlínské krajské policie mluvčí Josef Havela.

Dítě bude v místnosti připomínající dětský pokoj, a hlavně pouze s jediným člověkem – vyšetřovatelem.

„Ostatní lidé budou za jednostranným zrcadlem. A pokud bude mít advokát či státní zástupce doplňující dotazy, sdělí je pomocí portu do sluchátek vyšetřovateli, a ten je dítěti položí. Opět tak bude mít oběť pouze a jen kontakt s jedním člověkem,“ vysvětlila obrovský přínos této místnosti vrchní komisařka Pokorná.

Celý výslech bude snímat speciální kamera. „To nám opět může u soudu pomoci usvědčit pachatele. Na záznamu může znalec i soudce sledovat reakce dítěte,“ vysvětlil dále státní zástupce Martin Prokeš.

Součástí technického zázemí bude rovněž speciální modulátor hlasu, který se použije například u utajeného svědka a změní mu hlas k nepoznání.

Podle zlínského psychiatra Kouřila může mít tato výslechová místnost ještě další obrovský přínos.

„Některé oběti mohou mít obavy z výslechu před mnoha lidmi, a proto trestný čin dosud neoznámily. Je možné, že díky výslechové místnosti ztratí zábrany a přijdou na policii,“ věří.