VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návojná: upravená jihovalašská vesnice plná roubenek

Návojná – /VIDEO/ Návštěvníka, který tady v životě nebyl, upoutá hned na první pohled upravenost jihovalašské vesničky s typickými roubenými chalupami – Návojná. Těch se v obci nachází hned několik. Pečlivost, se kterou se jejich majitelé o ně starají, je vidět na každém detailu.

17.6.2014 1
SDÍLEJ:

Návojná: upravená jihovalašská vesnice plná roubenekFoto: DENÍK/Roman Buček

Celé obci tak dodávají romantickou atmosféru časů dávno minulých. „Je to můj rodný dům," prozradil Alois Šenkeřík, majitel jednoho z prastarých stavení.

„Snažím se jej udržovat tak, aby pokud možno vše zůstalo původní a vypadalo co možná nejvíce stejně jako před mnoha lety," dodal.

První písemná zmínka o Návojné pochází ze začátku šestnáctého století, ale její historie patrně sahá ještě dále. Není totiž zcela vyloučeno, že její vznik souvisí s existencí nedalekého hradu Brumov, jehož vznik je datován do první poloviny 13. století.

V minulosti její obyvatelé museli čelit také nejednomu příkoří, ať už jím byla neúroda, nebo třeba vpády tatarských hord. Dnes je z Návojné poklidná vesnice.

Ještě nedávno počet jejích obyvatel dlouhodobě klesal, ale díky snahám místního zastupitelstva se pokles podařilo zastavit. To mimo jiné také díky vybudování patnácti nových sociálních bytů, které vznikly dostavbou budovy bývalého zámku.

Ve stejném komplexu vzniklo také centrum volného času, společenská místnost, fitcentrum s posilovnou, spinningovými koly a dalším vybavením. Sídlí zde též Rodinné a mateřské centrum Malenka, které v obci začalo působit za podpory Charity Valašské Klobouky asi před dvěma lety.

V zámecké zahradě je také obecní sad, jak jinak s převahou trnek. Další je pak za domovem pro seniory.

Na občanskou vybavenost si lidé také stěžovat nemohou. K dispozici je obchod, dvě pohostinství, koupaliště, fotbalové i víceúčelové hřiště nebo třeba mateřská škola. Tu v současnosti navštěvuje dvacet osm dětí. Také zde má detašované pracoviště Základní škola a Praktická škola Valašské Klobouky.

Asi šedesát žáků z obce navštěvuje základní školu v nedalekém Nedašově.

Také práce je dost

Ani s možností sehnat v obci zaměstnání to v porovnání s jinými stejné velikosti není nejhorší.

Kolem čtyřiceti lidí zaměstnává zdejší dům sociálních služeb, který se stará o pohodlí zhruba sedmdesáti klientů. Ten byl kompletně zrekonstruován v letech 1998 až 2003 a nachází se ve velmi příjemném prostředí v klidné části obce. Vznikl přestavbou bývalé základní školy.

Povětšinou se však za prací dojíždí do Brumova-Bylnice, Valašských Klobouk nebo třeba Drnovic. Několik lidí zaměstnává také Kloboucká lesní.

O kulturní život a dodržování tradic se jako v mnoha jiných vesnicích starají především místní spolky. Aktivní jsou zejména dobrovolní hasiči, jejichž spolek čítá kolem padesáti členů. V mládežnickém družstvu je pak dalších téměř pětadvacet hasičů.

„Jde o mládež od šesti let. Momentálně je spolek na vzestupu, ale ještě před pár lety tomu tak nebylo," řekl místostarosta Alois Smolík.

Kromě toho, že se hasiči účastní pravidelných soutěží, podílejí se i na přípravě akcí, jako je třeba fašankový průvod. Tradiční ples je pak většinou v režii místního mysliveckého sdružení. Dále v obci působí fotbalový klub, včelaři nebo Český červený kříž. Ten tradičně organizuje pochovávání basy na závěr fašanku.

V rámci něho se také pořádá oblíbená obecní zabijačka. Z dalších akcí stojí za zmínku také vítání občánků, dětský den, den matek nebo takzvané „tragačování", což je obdoba předvelikonočního chození „na klepačku".

Stalo se tradicí, že se jej účastní výhradně žáci šesté a sedmé třídy základní školy. Jako jinde, i v Návojné se slaví 1. máj. Od stavění velkého obecního máje zde již upustili, zato jich pravidelně stojí v obci hned několik, téměř jeden v každé ulici. „Jde o takové sousedské máje," vysvětlil starosta František Machara.

V případě úrody je v provozu obecní sušárna ovoce a je zde dána možnost občanům k vaření povidel. Významnou událostí je pro obec i poutní mše svatá u kapličky Nejsvětější trojice v den tohoto náboženského svátku.

Nádherná okolní příroda přímo vybízí k výletům pěšky nebo na kole ať již k památnému dubu, či jiným turistickým cílům. Turisté mohou také využít služeb nedalekého rekreačního střediska Královec. Obec Návojná je další v řadě z našich malebných obcí v kraji, kde je pěkné a klidné místo pro život.

Zajímavá čísla o Návojné

1503 – Číslo označující letopočet první písemné zmínky o obci. Loni od této události uběhlo pět set deset let.

800 – Přesně tolik hektarů zaujímá katastr obce svojí rozlohou.

720 – Stávající počet obyvatel přihlášených v obci k trvalému pobytu.

95 – Letos toto významné životní jubileum oslaví paní Jarmila Šenkeříková, která je zároveň nejstarší občankou obce.

5 – Přesně tolik typických roubených valašských chalup se díky obětavosti majitelů podařilo v obci do dnešního dne zachovat.

Co jste možná nevěděli

- Jednou ze slavných rodaček Návojné je Marie Kostková, která za druhé světové války působila v odboji a která byla nakonec umučena v Seredi. Před zdejším obecním úřadem má pomníček připomínající také smrt jejího bratra Vincence, který zahynul při bombardování Vítkovic.

- Přes obec vede naučná stezka Hugolína Pavloviče ze slovenského Pruského až do Valašských Klobouk. Pojmenován je po knězi a spisovateli, který zde naposledy působil a je autorem knihy Valašská škola mravúv stodola.

- Do místních lidových vyprávění a pověstí svou krutostí vstoupila tatarská horda, která se přes Návojnou přehnala 4. září 1663.

- Z Návojné do Valašských Klobouk vede jeden z nejdelších železničních tunelů v celé České republice. Byl zbudován v roce 1927 jako součást tzv. Masarykovy dráhy a měří rovných 888 metrů.

ROMAN BUČEK

Autor: Redakce

17.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení