VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekácet! Stromy jsou zdravé, tvrdí ochránci

Uherské Hradiště - Stromy na uherskohradišťském Masarykově náměstí, které zástupci města chtějí nechat pokácet v souvislosti s plánovanými změnami, jsou zdravé, a proto by byla škoda je pokácet.

8.10.2009
SDÍLEJ:

Některé ze stromů by měly z Masarykova náměstí zmizet.Foto: DENÍK/Oleg Kapinus

Tvrdí to zkušený dendrolog, kterého do Hradiště pozval k prohlídce stromů jeden z místních ochránců zeleně.

Oba prozatím trvají na zachování anonymity, přestože svou identitu redakci Deníku prozradili. „Čekám na písemný dokument, který mi dendrolog přislíbil. Pak ho i se jmény předám redakci,“ tvrdí hradišťský ochránce zeleně.

Brněnský dendrolog mimo jiné poukázal na nevhodné usazení stromů v betonových objímkách vyplněných zeminou. Takto vysazené stromy prý může beton doslova dusit. Připomněl také, že stromy, které by mohly skončit pod zuby pil, v kořenech ukrývají cenné populace brouků a jiného hmyzu. Tyto kolonie by prý následkem likvidace stromů zanikly.

Svůj názor sdělil i pracovník odboru životního prostředí Květoslav Fryšták.

„Je pravda, že stromy rostoucí v dlážděných, respektive jakýchkoliv zpevněných plochách s povrchovou konstrukční vrstvou tímto aspektem trpí. Povrch ze žulových kostek ale patří spíše mezi šetrnější materiály, protože mezi spárami může prosakovat voda a také omezeně pronikat vzduch,“ podotkl Květoslav Fryšták.

Tlakové zatížení kořenového systému má, podle jeho vyjádření, taktéž negativní dopad na zdravotní stav stromů.

„V našem případě to ovšem není rozhodující. Stromy totiž byly již v době výsadby sázeny do zadlážděné plochy, a tudíž jejich kořenový systém byl nucen hledat si prostor pro růst pod vrstvou dlažby,“ vysvětluje zástupce hradišťského odboru životního prostředí.

„S ohledem na stav, kdy je patrné, že kořeny dlažbu nezvedají, se dá předpokládat, že stromy byly zasazeny do správné hloubky a kořeny rostou, kde mají,“ dodal Fryšták.

O tom, kdy by mohly stromy z náměstí zmizet, prozatím zástupci města nerozhodli. Oproti původním plánům však prý nepůjde o žádné rozsáhlé kácení.
„Uvažujeme o tom, že by v takovém případě šly k zemi pouze dva stromy,“ sdělila před nedávnem mluvčí Uherského Hradiště Petra Zemčíková.

Autor: Oleg Kapinus

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení