VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Některé školy si poradily, jiné bojují

Zlínský kraj – Vyjádření současného ministra školství Josefa Dobeše obletěla celou republiku. Výsledky generální zkoušky státních maturit podle něj poukazují na to, že české školství je nemocné. Společnost Cermat začala školám ve středu poskytovat údaje o výsledcích generálky.

5.11.2010
SDÍLEJ:

Generálka státních maturitFoto: Deník/Šárka Hoblíková

Zpracování výsledků je někde bez problémů. Jinde se jimi probíjejí a proklínají Cermat

Ve čtvrtek byly protokoly o výsledku generálky předány žákům, kteří si tak mohli chtě nechtě udělat obrázek o strašáku v podobě státních maturit. Většina škol zatím nemá celkové přehledy k dispozici, a tak poskytnuté údaje i nadále zpracovává a vyhodnocuje.

Gymnázium ZlínLesní čtvrť sice stále zpracovává výsledky, avšak na základě výsledků jednotlivců zde panuje spokojenost. „Naši studenti byli spíše úspěšní a dosahovali výsledků, které jsou nad celorepublikovým průměrem. Ke konkrétním číslům se zatím dopracováváme, i když si osobně myslím, že ta generálka nebyla až tak o přesných číslech,“ uvedl včera zástupce ředitele Pavel Simkovič.

Patří k nejlepším v republice

Na Masarykově gymnáziu a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky Vsetín se mohou od včerejška pochlubit hned dvěma studenty, kteří dosáhli nejlepších výsledků v rámci celé České republiky. „Jeden student byl nejlepší v českém jazyce a jedna studentka pro změnu excelovala v anglickém jazyce,“ oznámil hrdě ředitel Dalibor Sedláček.

Většina studentů školy po dle něj obstála se ctí, i když se pochopitelně najdou také neúspěšní studenti. „Všichni naši žáci zvolili u státní maturity z Čj a Aj obtížnější variantu, u matematiky si pak těžší variantu zvolilo osmdesát procent,“ doplnil.

Ředitelka Gymnázia Ladislava Jaroše Holešov připomněla, že je státní maturitní zkouška spíše srovnáním a ukazatelem pomyslných požadavků na držitele maturity,“ zdůraznila.

Generálku studenti podle ní zvládli velmi dobře. „Studenti osmiletého studia dosáhli pozitivnějších výsledků než studenti čtyřletého,“ zmínila.

Na Gymnáziu Uherské Hradiště si téměř 96 procent žáků volilo těžší variantu. „Státní maturitní zkouška podle nás odpovídá požadavkům na studenta víceletého gymnázia. Podle toho vnímáme také výsledky,“ poznamenal ředitel Zdeněk Botek. Ze všech žáků zde neuspěli pouze dva studenti, jeden v jazyce českém a druhý v anglickém.

Také zástupci jiných typů škol se stále pokoušejí zpracovat výsledky, které jim poskytl Cermat.Na Střední policejní škole ministerstva vnitra v Holešově se včera stále probíjeli výsledky. „Ještě to nemáme, pořád zpracováváme výsledky,“ nemohl konkretizovat generálku státní maturity metodik Jaromír Zbožínek.

Střední škola hotelová a služeb v Kroměříži si naproti tomu již s výsledky poradila. „Pokud by byla hranice úspěšnosti třicet procent, pak by v nástavbovém studiu neuspělo jen dvacet procent žáků a v maturitním oboru třicet procent. V případě hotelové školy generálku zvládli prakticky všichni,“ konstatoval ředitel školy Petr Hajný.

Státní maturita není až tak komplexní

Takřka vyčerpávající informace měli na Střední škole Kostka s. r. o. ve Vsetíně. „Přestože jsem byl zásadním odpůrcem státních maturit, výsledky mne mile překvapily. Studenti excelovali především v angličtině a němčině, “ neskrýval spokojenost ředitel Karel Kostka. „Jsem poněkud skeptický, protože státní maturita je nastavena průměrně, což může u lepších žáků vést k nižší motivaci a slabší žáci z ní naopak mohou těžit,“ vyjádřil pochybnost. Mimo to zmiňuje, že státní maturity rozhodně nezměří kreativitu studentů ani schopnost třídit myšlenky či spojovat jevy. „Nejsem si jist, že je to ta pravá cesta k pokroku, peníze by podle mě ve školství nalezly lepší uplatnění.

Zástupce ředitele Centra odborné přípravy technické (COPT) v Kroměříži Antonín Hubáček si včera povzdechl, že z výsledků je jasně patrný odlišný přístup některých žáků. „Úspěšnost byla průměrná. Rozdíly jsou mezi jednotlivými třídami. V některých lze dokonce odhalit jasný bojkot ze strany žáků,“ doplnil.

Stanislav Janalík

5.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dělníci v Otrokovicích opravují chodník v části Trávníky, který je ve směru příjezdu od Kauflandu. Stávající dlažbu kompletně odstraňují.
5

Starý chodník byl už celý zničený, konečně ho opravují

Balóny nad Olomoucí.
46

FOTO, VIDEO: Balonová show ozdobila nebe nad Olomoucí. Podívejte se

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Co dělat, aby vás nebolela záda? Funguje Vojtova metoda i pro dospělé? A jak si třeba krátce zacvičit během pracovní doby? Nejen na to se můžete ptát vedoucí fyzioterapeutky Kroměřížské nemocnice Pavly Zemanové. Odpovídat vám bude středu 23. srpna v čase od 10 do 11 hodin.

AKTUALIZUJEME

Déšť krajské dožínky nepokazil, v průvodu se sešlo osm stovek lidí

Osm stovek krojovaných účastníků průvodu, dožínkové věnce pro hlavního hospodáře v kraji a samozřejmě bohatý doprovodný program: i letošní oslava sklizně se v Kroměříži o uplynulém víkendu vydařila.

Zoo se raduje z dalších mláďat

Chovatelé ve zlínské zoo mají další důvod k radosti. Početná šedesátičlenná kolonie plameňáků růžových se rozrostla o čtyři mláďata. Malí plameňáci se vylíhli na začátku července a díky skvělé péči rodičů zdárně prospívají. Stejně úspěšně se daří i dvěma malým samečkům u lemurů kata.

Pamětník Jiskry Otrokovice v první lize. Byl to malý zázrak, vzpomíná Gajdůšek

Už jsou v zapomnění. Většina z nich ani nežije. Byli to přitom oni, kdo před 53 lety do Otrokovic přinesli slávu. Na malém stadionku se na škváře kopala první liga. V sezoně 1964/1965 jezdily do míst současného moderního sportovního areálu na Baťově hvězdy tehdejší doby Tomáš Pospíchal, Andrej Kvašňák, Josef Masopust nebo Ivo Viktor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení