VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nenápadná večerka jako symbol metanolu ve Zlíně

Zlín-Jižní Svahy – Není to ani čtrnáct dní, co strážníci městské policie ve Zlíně otevírali nové prostory svého okrsku na Jižních Svazích. Prostory, ve kterých si před necelým rokem lidé koupili alkohol, v němž byla ukrytá smrt. Smrt v podobě jedovatého metylalkoholu.

2.9.2013
SDÍLEJ:

Prodejna čepovaného alkoholu v I. segmentu na sídlišti Jižní svahy ve Zlíně.Foto: DENÍK/Karásek Jan

Na jeho následky zemřelo celkem 39 lidí z celé republiky. Dalších 118 bylo poškozeno. Několik z nich přišlo nenávratně o svůj zrak. Metylalkohol ničil lidské životy nejen těch, kteří jej požili, ale i jejich blízkých. Dodnes je mezi lidmi však až pět tisíc litrů nezajištěného závadného alkoholu a může se stát, že na následky otravy z něj budou umírat další lidé. Mezi prvními otrávenými metylalkoholem v kraji byli ti, kteří požili alkohol zakoupený právě v bývalé večerce na zlínském sídlišti Jižní Svahy.

Nic není jako dřív

Stojím před dnes už bývalou prodejnou, kam si lidé chodili kupovat levný alkohol, většinou se jednalo o vodku a rum. Dnes se dveře do ní blýskají novotou coby vstupní brána do policejní služebny. Nic už není jako před rokem.

Pamatuji si, jak jsem ještě jako dítě sem chodila a kupovala jsem si nanuka, jak jsem svému synovi tady kupovala oplatky a jupíka. Kdo chtěl na Svazích dobré „moravské" víno, chodil sem. Později se ve večerce začal prodávat levný alkohol, na který chodilo celkem hodně lidí. To ale bylo dříve. Nyní se zde setkávám se ženou, která má události z minulého roku při vypuknutí celé metanolové aféry stále v živé paměti.

„Viděla jsem, jak tam chodili lidé nakupovat. Litr tvrdého tam stál 160 Kč, to nikde nekoupíte," vzpomínala očitá svědkyně, která si přála zůstat v anonymitě. Její všímavost tenkrát pomohla zachránit život jedné přiotrávené ženě.

Z jejího vyprávění vím, že 11. září, poté, co se dozvěděla od známých této ženy, že je jí zle, ihned jí zavolala záchrannou službu. Věděla totiž, že si na alkohol byla právě v této večerce. Později se v nemocnici ukázalo, že žena by po požití rumu ze zmíněné prodejny bez zásahu lékařů jistě nepřežila.

„Doufám, že se jí vede dobře," uzavírá příhodu moje známá. Ta o tom, co se tam dělo, ví své. Bydlí kousek od I. segmentu a situaci kolem něj, jak říká, dobře zná.

„Mockrát jsem viděla, jak k prodejně zezadu někdy i třikrát týdně přijížděla tmavá, neoznačená dodávka, většinou ve večerních hodinách," dodala s tím, že toto po vypuknutí celé aféry sdělila také zlínským kriminalistům.

Kdo distribuoval do prodejen a restauračních zařízení nebezpečný pančovaný alkohol? To se tenkrát usilovně snažila zjistit i zlínská policie. Ta poté zadržela prodejce, který měl na starost večerku, kde drtivá většina otrávených lidí koupila kořalku, jež obsahovala životu nebezpečné množství metylalkoholu. Ihned provozovatele této večerky obvinila.

Vydávám se proto za dalšími pamětníky, kteří v okolí této bývalé večerky mají své prodejny. Vzpomínky jsou, jak zjišťuji, i u nich stále živé.

„Pamatuji si, jak tady přijela policie se psy. Máme s bývalou večerkou společnou chodbu. V ní máme velké skříně s oděvy," vzpomíná prodavačka z prodejny textilu.

„Museli jsme skříně policistům otevřít, bylo to zvláštní," dodává ochotně, i když nechce také prozradit své jméno. „Ale jinak je v pořádku, že je pochytali, protože s prodejem závadného alkoholu naprosto nesouhlasím," vysvětlila mi.

Také v sousední prodejně potravin si prodavačky na celou aféru dobře pamatují. „Vzpomínám si na to, už je to rok, ale naši prodejnu to nijak nezasáhlo. Zákazníci se o tom mezi sebou bavili. A i když pak byla prohibice, naše tržby to nepoznamenalo," prozradila mi prodavačka Markéta.

Místní se shodnou: Byl to šok

Také Pavlína Horenská, která pracuje hned vedle v kadeřnictví, si na tyto události velmi dobře vzpomíná. „Policisté, psi – bylo to hrozné. Večerka, kde si děti kupovaly sladkosti, a teď tohle," pokrčila rameny. Vydala jsem se za lidmi, které tady jako místní obyvatelka denně potkávám. Zajímá mě, jak oni se dívali na to, co se tady dělo.

„Zavření večerky z těchto důvodů byl šok. Vždyť my jsme tady chodili v neděli na zmrzlinu nebo na víno či cigarety. Děckám jsme tady kupovali sladké pendreky. A pak tohle. Stále nevěříme tomu, co se tady prodávalo," řekla jedna z obyvatelek Jižních Svahů Ilona Novotná. Její přítel Jirka jí přitakával.

„Je to neuvěřitelné, mohlo se to stát komukoliv z nás.

Autor: Jana Zavadilová

2.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Po neznámé ženě, která si vyzvedla na padělaný recept léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrají nyní policisté.
2

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Nový vzdělávací komplex podle návrhu architektky Jiřičné bude hotov v říjnu

Stavba nového Vzdělávacího komplexu Univerzity Tomáše Bati na Štefánikově ulici ve Zlíně se chýlí ke konci. Již za dva měsíce, v říjnu letošního roku, má být dokončena a zkolaudována.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení