VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neplatiči nájemného dluží městům miliony

Zlínský kraj – Věčným problémem jsou pro města ve Zlínském kraji neplatiči nájemného v obecních bytech. Jejich dluhy se totiž mohou šplhat až k částkám v řádech milionů korun, které pak radnice musejí po hříšnících vymáhat.

20.1.2010
SDÍLEJ:

Neplatiči nájemného - ilustrační fotoFoto: Deník/Jan Vraný

Největší vrásky na čele mají na magistrátu ve Zlíně. „Celková výše pohledávek v oblasti nájemného za obecní byty činila na konci loňského roku zhruba šestnáct milionů korun, aktuální počet dlužníků je nyní osm set dvanáct. U tři sta sedmdesáti pěti z nich již došlo k vymáhání pohledávek soudní cestou,“ uvedla mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková.

Sousední Otrokovice mají momentálně potíže se zhruba padesáti problematickými nájemníky, kteří dluží magistrátu na nájemném částku ve výši okolo jednoho a půl milionu korun.

„Neplatiče nejdříve doporučeně upomeneme. Zpravidla se však tato upomínka vrací nevyzvednutá zpět. Neprodleně následuje návrh na posouzení dluhu a předání soudu k projednání,“ popsala mluvčí otrokovické radnice Lenka Krupková.

V Kroměříži jsou mírnější

Mírnější přístup zaujali v Kroměříži, kde evidují přibližně šedesát dlužníků. Od těch vymáhají necelý milion korun. „S neplatiči radnice vždy individuálně vyjednává. Nejprve věc řešíme upomínkami či sjednáním splátkového kalendáře,“ uvedl mluvčí města Kroměříže Pavel Zrna s tím, že v případě neúspěšného jednání následuje soudní řízení. Kroměříž momentálně eviduje šestnáct žalob na vyklizení bytu.

Nedoplatky na nájemném trápí také Vsetín. Mluvčí města Eva Stejskalová však zdůraznila, že hříšníci mají dostatek šancí i příležitostí, jak svou situaci řešit. Podmínkou však je, aby byli v tomto směru dostatečně aktivní a projevili snahu svůj dluh splácet.

„Při vymáhání dluhů využíváme všech zákonem povolených prostředků, tedy nejprve splátkové kalendáře, pak soudní cestu a nakonec exekuci. U nájemních smluv na dobu určitou se neprodlužují nájemní smlouvy a podává se žaloba na vyklizení,“ konstatovala mluvčí Stejskalová.

Stačí třikrát nezaplatit

Doplnila, že v případě smluv na dobu neurčitou město uděluje po třech nezaplacených nájmech výpověď z bytu. „V současné době dluží zhruba čtyři sta osmdesát neplatičů městu Vsetín přibližně deset milionů korun,“ vyčíslila Stejskalová.

Prakticky stejně jako ve Vsetíně postupují i v Uherském Hradišti. „Město dává výpovědi, případně žaloby na vyklizení bytu v případě, že dluh činí přibližně pětinásobek měsíčního nájemného,“ uvedl místostarosta města Stanislav Blaha.

Celkový dluh na nájemném v Uherském Hradišti na konci loňského roku činil tři a půl milionu korun a v seznamu je vedeno 72 neplatičů včetně těch, jejichž byty byly vyklizeny a dluh se po nich vymáhá.

V takové situaci by se nikdy nechtěl ocitnout například pětatřicetile­týVladislav Hrouza ze Zlína. „Stává se, že se člověk dostane do situace, kdy nájem nemůže platit. Je ale lepší to řešit, než to nechat dojít až k vystěhování,“ ře­kl.

Autor: Kateřina Košutová

20.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sraz trucků ve Zlíně,  Výstava v Hradské ulici ve Zlíně.
19

Na Truck srazu se bude i grilovat

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení