VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nepodepisujte! radí odběratelům

Zlínský kraj - Jako houby po dešti se u dveří seniorů ve Zlínském kraji objevují v poslední době různí prodejci energií. Ti pak podepíší pro ně nevýhodné smlouvy a odstoupení od nich vyjde na desítky tisíc korun.

8.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/archiv

Jen loni musela krajská pobočka Sdružení obrany spotřebitelů řešit přes pět set takových případů.

Napálit se nechal i třiaosmdesátiletý F. V. ze Zlínska.

„Podepsal novou smlouvu se společností Centropol. Stěžoval si, že se nechal nalákat na „výhodnější“ tarif, ale ve finále by ho zaplatil ještě vyšší, než původně měl,“ uvedla z krajského Sdružení obrany spotřebitelů Halina Bílková.

Doplnila, že i když se to seniorovi nepovedlo, pracovnici asociace ve Zlíně se podařilo s Centropolem spojit a ten nevýhodnou smlouvu seniorovi zrušil bez poplatků.

Společnost Centropol jako jeden z dodavatelů energie se však brání.

„Na naši zákaznickou linku se lze vždy dovolat. Navíc máme podepsán s partnery nabízejícími naši energii etický kodex. K tomu ještě jejich práci při uzavření nových smluv zpětně kontrolujeme,“ brání Centropol mluvčí Ladislav Šticha.

Etický kodex se společnostmi, které nabízí energii, má i Innogy. Jak uvedl mluvčí společnosti Pavel Zajíc, neváhají u nich prodejce, se kterými zákazníci nejsou spokojeni, vyřadit ze sítě. „Na jejich práci jsme velmi přísní a provádíme přísné kontroly,“ tvrdí Zajíc.

Přesto dodavatelé energií za nevybíravými praktikami vidí spíš „garážové prodejce“ než jejich obchodníky.

Ti se v minulosti několikrát vydávali za jejich obchodní zástupce a nevybíravým způsobem donutili zejména seniory ke změně dodavatele.

„Je potřeba, aby všichni dodavatelé energií měli podepsán stejný etický kodex, platný pro všechny,“ vidí řešení v nápravě Ladislav Šticha z Centropolu.

Podle něj nebezpečí pro zákazníky garážových prodejců spočívá v tom, že tito skončí. Pak nezbývá podvedeným zákazníkům než se obrátit na dodavatele poslední instance. „To jsou dominantní dodavatelé energií, kteří mají v daném regionu největší pokrytí,“ vysvětlil Šticha.

Mezi ně patří například i společnost ČEZ, která se s neseriozními praktikami při uzavírání smluv také setkala. Podle mluvčího společnosti Romana Gazdíka je obvyklým postupem neseriózních obchodníků spěch a nátlak a údajná „výhodnější“ nabídka.

„Někteří prodejci zase navštíveným lidem namluví, že jdou pouze zkontrolovat, zda mají správně nastavenou smlouvu. Zapíší si veškeré nadiktované údaje, konstatují, že vše je správně, a nechají si podepsat papír, aby měli pro zaměstnavatele „důkaz“, že kontrolu provedli. Ve skutečnosti si tak ale opět nechávají podepsat smlouvu o změně dodavatele,“ varuje Gazdík.

Proto radí, že je dobré požádat obchodníka o návrh smlouvy, obchodní podmínky, ceník a telefonní kontakt. Zákazník si tak může jeho nabídku v klidu prostudovat.

„To ale nepoctivci odmítnou, dokonce nevydají ani originál smlouvy a pošlou jej poštou, až uplyne 14denní doba, kdy může spotřebitel udstoupit od smlouvy,“ popisuje realitu Halina Bílková z centra spotřebitelů.

I ona však radí zejména seniorům odmítnout nabídky na výhodnější tarif a o všem se poradit s rodinou i zastupiteli obce nebo zavolat na příslušnou městskou policii.

V některých městech a obcích Zlínského kraje platí vyhláška o zákazu podomního prodeje. Pokud si ale přesto pozvete prodejce k sobě domů a podepíšete smlouvu, je platná.

„Pozváním k sobě domů projevíte svou svobodnou vůli,“ varuje Halina Bílková.

Autor: Jana Zavadilová

8.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník
2

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Krajský úřad přijal celkem 24 kandidátek pro podzimní parlamentní volby

Celkem 24 kandidátních listin pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky bylo v zákonné lhůtě, tedy do úterních 16 hodin, podáno na Krajském úřadě Zlínského kraje. Celkem za Zlínský kraj kandiduje za politickou stranu, hnutí či koalici 482 osob. Kandidátky přijímalo oddělení organizační odboru Kancelář hejtmana.

Berani chtějí novou TV kostku. Požádali o dotaci

Hokejový klub Berani Aukro Zlín chce pořídit novou „TV kostku.“ A to s pomocí dotace od Ministerstva školství a tělovýchovy (MŠMT) ve výši 5,4 milionu korun. Celkové náklady na pořízení a instalaci tohoto multimediálního zařízení dosáhnou výše devět milionů korun. Žádost o dotaci klub podal dnes, odpověď z MŠMT má přijít do konce listopadu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení