VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neumřeš, vydrž! Zvládla to, porazila rakovinu. Nepodceňujte samovyšetření prsu

Jaroslava Křenová ze Zlína pracovala šestnáct let jako celní deklarantka. „Vždycky jsem si myslela, že se svět zboří, když nebudu v práci, a vidíte, on se nezbořil," usmívá se dnes šestapadesátiletá laická konzultantka ze zlínské organizace Mamma HELP.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Mamma HELP pomáhá ženám s rakovinou prsu i ve Zlíně.Foto: DENÍK/Zavadilová Jana

RADA NADE VŠE: „Nepodceňujte samovyšetření prsu. Opravdu to nevynechávajte"

„Nahmatala jsem si bulku na prsu velkou jako hrášek."

Kroky do útulné kanceláře v srdci Zlína, kde pomáhají ženám především s rakovinou prsu, ji sem zavedly po vlastní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí.

„Bylo mi čtyřiačtyřicet let, když jsem se sprchovala a nahmatala jsem si bulku na prsu velkou jako hrášek. Ale já jsem tomu nevěnovala pozornost, říkala jsem si, že to je jen zvětšená uzlina. Bylo léto a já jsem se těšila na dovolenou u moře," vzpomíná usměvavá žena.

Jenže po návratu z dovolené se jí bulka zvětšila, a tak přece jen vyhledala lékařskou pomoc.

Následná vyšetření prokázala, že se jedná o zhoubný nádor.

„Abych pravdu řekla, nevím, co jsem v tom okamžiku, když mi to lékař sdělil, cítila. Byl to šok, všechno se mi slilo dohromady, ani nevím, jak jsem dojela domů. Potom jsem potřebovala čas, abych se s tím začala smiřovat a začala to řešit.

Víte, v takové chvíli vás napadnou různé myšlenky, ale stejně zvítězí ta, že musíte bojovat, a tak jsem skončila v Brně na Žlutém kopci. Do čtrnácti dnů jsem měla po operaci," popisuje Jarka.

Verdikt lékařů o její následné léčbě byl přísný. Šestkrát chemoterapie a pětatřicet ozáření.

„Nejvíc mi dala zabrat chemoterapie. Vím, že některé ženy ji snášely dobře, dokonce má známá po ní mohla jít vařit oběd. Jenže já jsem po ní byla vždycky čtrnáct dní úplně mimo život, bylo mi strašně zle," hlesla Jarka.

Chemoterapie jako by jí tenkrát nastavila zrcadlo, ve kterém se odrážela realita její nemoci.

„Přišla jsem o vlasy. Myslím, že to bylo po psychické stránce snad to nejhorší. I když jsem nosila paruku, která byla přesně stejná jako moje vlasy předtím, bylo mi strašně. Stranila jsem se lidí, nechtěla jsem nikoho potkat. Myslela jsem si, že to jde na mně poznat," povzdechla si Jarka při těchto smutných vzpomínkách.

NEMOC PORAZILA, PŘESTO JI PROŽÍVÁ DÁL. V OSUDU JINÝCH ŽEN

Nechtěla by zapomenout na nikoho, kdo jí v té době pomohl, byli to všichni, rodina, přátelé a hlavně manžel a sestra.

„Manžel mě v nejtěžších chvílích chytl za ruku a řekl: „My to spolu zvládneme, už toho máš tolik za sebou, vydrž."

Velkou motivací vše zvládnout byly i děti. „Dcera v té době měla patnáct a syn ani ne osmnáct," zmínila paní Jaroslava.

Nemoc nakonec porazila, už je to deset let, přesto se s ní setkává denně. Pracuje totiž jako laická konzultantka ve zlínské pobočce Mamma HELP.

Setkává se tak s ženami v situaci, ve které byla sama. A ona jim poradí, vyslechne je, pomůže jim obrátit se na odborníky, lékaře.

Co je Mamma HELP

Mamma HELP je nezisková organizace, která vznikla před sedmnácti lety v Praze. Založila ji Jana Drexlerová, pacientka s rakovinou, která chtěla vytvořit sdružení žen se stejnými problémy.

Nyní má Mamma HELP osm center pro Zlínský kraj je pobočka ve Zlíně, v obchodním centru Modus u náměstí Míru. Jejím garantem je známý zlínský lékař primář Jiří Gatěk.

„Naším cílem je pomáhat ženám s nádorovým onemocněním prsu i jejich rodinným příslušníkům," říká koordinátorka zlínské pobočky Mamma HELP Kateřina Vondráčková. Když se na jejich pobočku obrátí kterákoliv žena, je u nich vítaná. Ročně se v pobočce zlínského Mamma HELP vystřídá až 350 klientek. Mezi nimi jsou i ty, u nichž se zákeřná nemoc nakonec neprokáže.

V centru si mohou zájemkyně vyslechnout zkušenosti dalších nemocných i vyléčených žen. V Mamma HELP působí i laické konzultantky ženy, které si rakovinovým onemocněním prošly nebo ještě stále s rakovinou bojují.

„Máme k dispozici pro klientky materiály, které potřebují, a kontakty, které jsou pro ně důležité. Podstatou naší práce je, že se laická terapeutka osobně klientkám věnuje, má na ně čas a může onemocnění s nimi probrat," říká Kateřina Vondráčková.

Zároveň doplnila, že kromě konzultací s klientkami pořádá zlínské centrum Mamma HELP i vzdělávací přednášky a prezentace.

„Jsou zvány i do různých mateřských center a škol. „Přála bych si, aby klientky, které u nás zaklepou na dveře, našly to, co potřebují a také bych jim přála, aby se uzdravily," vzkazuje koordinátorka zlínské organizace Mamma HELP Kateřina Vondráčková.

Krutá skutečnost: ne vždy to dopadne dobře

Jana Zrnečková „Zrnko", koordinátorka brněnské pobočky Mamma HELP, podlehla rakovině po statečném boji. Poprvé u ní nemoc propukla v jejích dvaadvaceti letech. Přesto svůj život později zasvětila ženám s rakovinou.

Byla vždy usměvavá, energická, plná života. I když po její čtyřicítce u ní nemoc propukla znovu, obětavě se snažila dál pomáhat ženám se stejnou nemocí. Když jí některá žena řekla, že to nedokáže, doprovodila ji sama k lékaři. Nezištně dávala naději i radost ostatním. Když jí lékaři dali poslední tři roky života, snažila se ještě cestovat. Zemřela ve věku 46 le. Ve Zlíně na ni nikdy nezapomenou. Na stěně visí její fotografie.

Autor: Jana Zavadilová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sportovní manažer Fastavu Zdeněk Grygera vítá posilu Lukáše Železníka.
21

Fastav při hledání posil přeřadil na vyšší rychlost. Preferuje přestupy

Superligoví florbalisté Otrokovic (v bílém) v sobotu v rámci 19. kola porazili rivala Bohemians Praha 8:4.

Florbaloví Panteři ulovili dvě opory z Vítkovic, Ťopek pokračuje

Fastav Zlín zahájí předprodej a výměnu permanentek už v pondělí

Fotbalový klub Fastav Zlín zahájí výměnu a předprodej permanentních vstupenek první červencové pondělí odpoledne na pokladně stadionu Letná.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

AKTUALIZOVÁNO

Fotbalisté Zlína mají další posilu. Vrací se Železník!

ROZHOVOR/ - Akce kulový blesk. Tak rychle došlo k dohodě, přestupu a návratu domů po půldruhém roce zlínského fotbalového útočníka Lukáše Železníka, jehož ze služeb Mladé Boleslavy vykoupilo vedení Fastavu.

AKTUALIZOVÁNO

Nejvhodnějším dárcem srdce bývá cyklista nebo bruslař po úrazu hlavy bez přilby

ON-LINE ROZHOVOR/ - Jak poznat infarkt a jak se zachovat? Čím si přispíváme k srdečním potížím a jak jim předcházet? Může stress působit na krevní tlak či dokonce arytmii? Nejen na to jste se ptali známého českého kardiologa Zdeňka Coufala, primáře z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies