VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Neumřeš, vydrž! Zvládla to, porazila rakovinu. Nepodceňujte samovyšetření prsu

Jaroslava Křenová ze Zlína pracovala šestnáct let jako celní deklarantka. „Vždycky jsem si myslela, že se svět zboří, když nebudu v práci, a vidíte, on se nezbořil," usmívá se dnes šestapadesátiletá laická konzultantka ze zlínské organizace Mamma HELP.

13.4.2017
SDÍLEJ:

Mamma HELP pomáhá ženám s rakovinou prsu i ve Zlíně.Foto: DENÍK/Zavadilová Jana

RADA NADE VŠE: „Nepodceňujte samovyšetření prsu. Opravdu to nevynechávajte"

„Nahmatala jsem si bulku na prsu velkou jako hrášek."

Kroky do útulné kanceláře v srdci Zlína, kde pomáhají ženám především s rakovinou prsu, ji sem zavedly po vlastní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí.

„Bylo mi čtyřiačtyřicet let, když jsem se sprchovala a nahmatala jsem si bulku na prsu velkou jako hrášek. Ale já jsem tomu nevěnovala pozornost, říkala jsem si, že to je jen zvětšená uzlina. Bylo léto a já jsem se těšila na dovolenou u moře," vzpomíná usměvavá žena.

Jenže po návratu z dovolené se jí bulka zvětšila, a tak přece jen vyhledala lékařskou pomoc.

Následná vyšetření prokázala, že se jedná o zhoubný nádor.

„Abych pravdu řekla, nevím, co jsem v tom okamžiku, když mi to lékař sdělil, cítila. Byl to šok, všechno se mi slilo dohromady, ani nevím, jak jsem dojela domů. Potom jsem potřebovala čas, abych se s tím začala smiřovat a začala to řešit.

Víte, v takové chvíli vás napadnou různé myšlenky, ale stejně zvítězí ta, že musíte bojovat, a tak jsem skončila v Brně na Žlutém kopci. Do čtrnácti dnů jsem měla po operaci," popisuje Jarka.

Verdikt lékařů o její následné léčbě byl přísný. Šestkrát chemoterapie a pětatřicet ozáření.

„Nejvíc mi dala zabrat chemoterapie. Vím, že některé ženy ji snášely dobře, dokonce má známá po ní mohla jít vařit oběd. Jenže já jsem po ní byla vždycky čtrnáct dní úplně mimo život, bylo mi strašně zle," hlesla Jarka.

Chemoterapie jako by jí tenkrát nastavila zrcadlo, ve kterém se odrážela realita její nemoci.

„Přišla jsem o vlasy. Myslím, že to bylo po psychické stránce snad to nejhorší. I když jsem nosila paruku, která byla přesně stejná jako moje vlasy předtím, bylo mi strašně. Stranila jsem se lidí, nechtěla jsem nikoho potkat. Myslela jsem si, že to jde na mně poznat," povzdechla si Jarka při těchto smutných vzpomínkách.

NEMOC PORAZILA, PŘESTO JI PROŽÍVÁ DÁL. V OSUDU JINÝCH ŽEN

Nechtěla by zapomenout na nikoho, kdo jí v té době pomohl, byli to všichni, rodina, přátelé a hlavně manžel a sestra.

„Manžel mě v nejtěžších chvílích chytl za ruku a řekl: „My to spolu zvládneme, už toho máš tolik za sebou, vydrž."

Velkou motivací vše zvládnout byly i děti. „Dcera v té době měla patnáct a syn ani ne osmnáct," zmínila paní Jaroslava.

Nemoc nakonec porazila, už je to deset let, přesto se s ní setkává denně. Pracuje totiž jako laická konzultantka ve zlínské pobočce Mamma HELP.

Setkává se tak s ženami v situaci, ve které byla sama. A ona jim poradí, vyslechne je, pomůže jim obrátit se na odborníky, lékaře.

Co je Mamma HELP

Mamma HELP je nezisková organizace, která vznikla před sedmnácti lety v Praze. Založila ji Jana Drexlerová, pacientka s rakovinou, která chtěla vytvořit sdružení žen se stejnými problémy.

Nyní má Mamma HELP osm center pro Zlínský kraj je pobočka ve Zlíně, v obchodním centru Modus u náměstí Míru. Jejím garantem je známý zlínský lékař primář Jiří Gatěk.

„Naším cílem je pomáhat ženám s nádorovým onemocněním prsu i jejich rodinným příslušníkům," říká koordinátorka zlínské pobočky Mamma HELP Kateřina Vondráčková. Když se na jejich pobočku obrátí kterákoliv žena, je u nich vítaná. Ročně se v pobočce zlínského Mamma HELP vystřídá až 350 klientek. Mezi nimi jsou i ty, u nichž se zákeřná nemoc nakonec neprokáže.

V centru si mohou zájemkyně vyslechnout zkušenosti dalších nemocných i vyléčených žen. V Mamma HELP působí i laické konzultantky ženy, které si rakovinovým onemocněním prošly nebo ještě stále s rakovinou bojují.

„Máme k dispozici pro klientky materiály, které potřebují, a kontakty, které jsou pro ně důležité. Podstatou naší práce je, že se laická terapeutka osobně klientkám věnuje, má na ně čas a může onemocnění s nimi probrat," říká Kateřina Vondráčková.

Zároveň doplnila, že kromě konzultací s klientkami pořádá zlínské centrum Mamma HELP i vzdělávací přednášky a prezentace.

„Jsou zvány i do různých mateřských center a škol. „Přála bych si, aby klientky, které u nás zaklepou na dveře, našly to, co potřebují a také bych jim přála, aby se uzdravily," vzkazuje koordinátorka zlínské organizace Mamma HELP Kateřina Vondráčková.

Krutá skutečnost: ne vždy to dopadne dobře

Jana Zrnečková „Zrnko", koordinátorka brněnské pobočky Mamma HELP, podlehla rakovině po statečném boji. Poprvé u ní nemoc propukla v jejích dvaadvaceti letech. Přesto svůj život později zasvětila ženám s rakovinou.

Byla vždy usměvavá, energická, plná života. I když po její čtyřicítce u ní nemoc propukla znovu, obětavě se snažila dál pomáhat ženám se stejnou nemocí. Když jí některá žena řekla, že to nedokáže, doprovodila ji sama k lékaři. Nezištně dávala naději i radost ostatním. Když jí lékaři dali poslední tři roky života, snažila se ještě cestovat. Zemřela ve věku 46 le. Ve Zlíně na ni nikdy nezapomenou. Na stěně visí její fotografie.

Autor: Jana Zavadilová

13.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Muzikál Noc na Karlštejně v Městském divadle ve Zlíně.
33

FOTO: Noc na Karlštejně míří na scénu

Jolana Voldánová

Reportérku už hrát nechci, ale tu mrtvolu, o které se mluví, bych brala

Holešovská Regata letos slibuje opět přehlídku hvězd

Už za necelé dva měsíce se v zahradách Zámku Holešov rozezní hudba a přítomní diváci si budou moci užít nejen ji, ale také jedinečné prostředí zámecké zahrady, nebo bohatý doprovodný program festivalu, tradičně připravený bezplatně pro malé i velké návštěvníky. Uskuteční se již 7. ročník největšího rodinného festivalu u nás Holešovská Regata, a to ve dnech 16. a 17. června 2017.

Ptejte se primáře Vladimíra Řiháka, jak si chránit svoje plíce

ON-LINE ROZHOVOR / Co dělá s plícemi cigaretový kouř? Jak poznat, že s plícemi není něco v pořádku? Proč už není nutné děti očkovat proti tuberkolóze? S jakými zajímavými případy se během své mnohaleté lékařské praxe setkal?

Nejvěrnější jsou obci v Nedašově

Nedašov patří k obcím s nejvyšší nezaměstnaností na Zlínsku. Leží na hranicích se Slovenskem a žije v něm bezmála 1400 obyvatel. Skoro 70 % z nich jsou přitom rodáci. „Jsme patrioti," říká starostka Alena Nováková.

S požárem v Metalšrotu v Tlumačově bojovalo deset jednotek hasičů

Informaci o požáru v průmyslovém areálu v obci Tlumačov na Zlínsku přijali hasiči v půl čtvrté odpoledne. Na místo byly vyslány jednotky profesionálních hasičů ze stanic Otrokovice, Kroměříž, Zlín a další posilové jednotky dobrovolných hasičů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies