„Nezaměstnanost vzrostla ve všech okresech Zlínského kraje. Nejvíce to bylo na Zlínsku a Kroměřížsku. Nejméně se zvýšila na Uherskohradišťsku. Nejvyšší míra nezaměstnanosti je stejně jako v únoru na Vsetínsku, a to 10,2 procent,“ informovala mluvčí zlínského Úřadu práce Miriam Majdyšová.

Okresem s nejnižší mírou lidí bez práce je Zlín, kde nemá zaměstnání 7,2 procenta osob. A to i přesto, že ve krajském městě byl v březnu největší nárůst počtu uchazečů o zaměstnání v kraji. Celostátní březnový průměr je 7,7 procenta.

Hromadné propouštění zasáhlo v březnu devět firem, a týkalo se 274 lidí.

„Od počátku roku se jedná o čtyřiapadesát firem a 1824 osob,“ upřesnila Majdyšová s tím, že jedním z postižených odvětví je třeba výroba napojená na automobilový průmysl.

Problémy má například jeden ze středních strojírenských podniků ze Zlínska. „V březnu jsme ukončili deset procent úvazků. Neprodlužujeme ty na dobu určitou. Nepracujeme v pátky, a nevyrábíme celý jeden týden v měsíci,“ konstatovalo vedení firmy. Od počátku roku se musel podnik rozloučit s dvaceti procenty zaměstnanců, přičemž se zlepšením situace počítá vedení až v druhé polovině roku.

Infografika

Naopak střední plastikářská firma ze Zlína v březnu propouštět nemusela. V lednu odešli dva lidé, nyní je však situace stabilizovaná. „Nemělo by se to změnit ani výhledově,“ říká personalistka společnosti.

Úspěch při hledání práce mohou mít podle mluvčí úřadu práce zedníci, kterých firmy poptávají 265. „Dalšími nejčastěji nabízenými volnými pracovními místy je pětašedesát pozic pro kuchaře, šedesát pro číšníky a servírky, dvaapadesát míst pro pomocné montážní dělníky a osmačtyřicet volných pozic pro nástrojáře, kovomodeláře, kovodělníky, zámečníky,“ vyjmenovala Majdyšová.

Například stavbyvedoucího hledá zlínský Zlínstav. O stavbyvedoucího, a také tesaře, dlaždiče, zedníka či fasádníka stojí i společnost SMO Otrokovice.