VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Noc vědců: umyli si ruce v tekutém cínu, prošli "mlhou"

Zlín - Jak to, že může jezdit autíčko na vodíkový pohon? Jakou máme kůži a jak voní kosmetika? Poznáme kvalitu potravin? Jak chutná zmrzlina, kterou vyrobí chemik? Co jsou to Faraonovi hadi nebo jak může plavat loďka a ztroskotat v akváriu bez vody? Nejen na tyto otázky, ale i celou řadu dalších nalezly stovky návštěvníků odpovědi na Noci vědců.

27.9.2014 AKTUALIZOVÁNO 1.10.2014
SDÍLEJ:

V nové budově Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně se v pátek 26. září 2014 konala akce Noc vědců.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Předvedli i pokus nazvaný Faraonovi hadi

Konala se uplynulý pátek v nové budově Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a rozhodla jsem se ji navštívit i já. Ovšem, že si budu připadat jako známá Alenka v říši divů jsem nečekala. Smekám pomyslný klobouk před všemi, co si hravě poradí s chemií a fyzikou.

Coby vášnivá milovnice sýrů můj instinkt automaticky jako první nasměruje mé kroky správně právě k sýrům. Ještě dříve, než začnu vnímat význam daného koutku, beru do rukou jako mnozí ostatní párátko, napichuji na něj nakrájené kostičky sýra a vkládám je se vším potěšením do úst. Teprve poté už vnímám patřičný výklad.

Zrající sýr, ten rozhodně vede

„Máme tady prezentaci zrajícího a nezrajícího sýru eidamského typu, dále pak ještě šunkový salám. Hosté mohou ochutnat a podívat se na rozdíly rozkrajů eidamské cihly. Vedle zase kolegyně prezentuje různé rozdíly vůní a barev, které se vyskytují v potravinách," vysvětluje z Ústavu technologie potravin Fakulty technologické Salek Richardos Nikolaos. U mě bezprostředně jako u mnohých dalších v davu, ve kterém zrovna jsem, jednoznačně vede sýr zrající. „Ten je nejlepší," slyším vedle sebe.

Vracím se poté také k samotnému vchodu, kde si hodlám vyzkoušet výrobu svíčky z plátu včelího vosku, byť mi med nechutná a ani nevoní. „Mohu to zkusit také?" ptám se pána ve zmíněném koutku, který zájemcům pomáhá. Poté, co se mě ptá, kterou svíčku si hodlám vyrobit, sahám podle mého zraku k té jednodušší verzi, což také vyslovuji nahlas.

Omyl je ale pravdou, výroba obou nabízených druhů svíček je jednoduchá. Svého rozhodnutí však nelituji a motám svoji svíčku, kterou pak jen s těžkým srdcem vzdaluji od svého nosu.

Byť mi opravdu med nevoní, vlastnoručně a nádherně vonící svíčku schovanou v kapse bundy z ní neustále vytahuji a čichám k ní pořád, nejen během návštěvy Noci vědců, ale také během řízení auta na cestě domů.

Během Noci vědců také mířím ke stanovišti, kde si nechávám změřit hydrataci pokožky za pomoci ručního přístroje.

Noc vědců na UTB ve Zlíně - Akci moderoval Marek Příkazký, člen Městského divadla ve Zlíně Návštěvnost podle pořadatelů činila odhadem více než tisíc lidí Největší úspěch měla molekulární gastronomie, která byla zároveň i novinkou letošního ročníku Z pokusů byly k vidění například Hořlavá pěna, Chemie barev, Sloní pasta, Blízká setkání včelího druhu, Plavby loďky a její ztroskotání v akváriu bez vody, Umývání rukou v tekutém cínu, Buňky, které jíme, chtě i nechtě, Odhalujeme oxid uhličitý ve sklepě a řada dalších.

„Do ukazatele, který naměří čtyřicítku, je suchá kůže, čtyřicet až sedmdesát je normální, sedmdesát až devadesát hydratovaná," vysvětluje slečna z Ústavu technologie tuků, tenzidů a kosmetiky Fakulty technologické a přikládá mi přístroj na ruku. „V pohodě, čtyřiašedesát," říká mi výsledek a hned sděluje ten další pro vedle mě stojící paní.

„Máte suchou kůži, hned ji musíte mazat," upozorňuje ji a paní žertuje, zda se může promazávat i alkoholem. Bez mého povšimnutí nezůstává ani výživová pyramida, kterou si mohl každý zkusit sestavit na počítači. Mně se správného výsledku docílit nedařilo ani po několika pokusech.

Jak rychle doběhne myš pro návnadu?

Noc vědců po několik hodin nabízí celou řadu pokusů všech chutí a barev, chemické i ty přírodovědné, zábavné populárně vědecké přednášky, animované filmy se zasvěceným komentářem nebo dětské přírodovědné kino. Úspěch hlavně u dětí sklízí například i Myší labyrint.

„Úkolem je, aby se myšky dostaly co nejrychleji z jednoho rohu, odkud je vypustíme, do toho, kde jsme umístili návnadu. Můžete si vybrat jakoukoliv myšku, každá je odlišená barevně, a poté budeme stopovat čas, která bude nejrychlejší," vyzývá děti, aby se přihlásily, student fakulty Aplikované informatiky Kristián König.

Trasu myškám pokaždé mění, aby si ji nemohly zapamatovat.

Kromě univerzitních studentů prezentují své znalosti a um také mladí chemici a děti, třeba sourozenci z Uherského Hradiště dvanáctiletý Filip a desetiletá Anička Mráčkovi.

„Zajímá vás, co zrovna děláme? Vysvětlíme vám to. Je to slučování zinku a síry a je to vlastně velice jednoduché. Teplem z kahanu se zinek a síra vznítí do sulfidu zinečnatého. Vlastně ta reakce vyvolá nazelenalý plamen, docela vysoký, takže je to zajímavé," vysvětluje návštěvníkům Filip Mráček.

Pak předvádějí sourozenci druhý pokus nazvaný Faraonovi hadi.

„Vezme se jedna chemická látka, v ní se udělá důlek, nasype se tam cukr a celé se to prosytí lihem. Zapálí se. Ten cukr se skládá z kyslíku, vodíku a uhlíku. Kyslík a vodík se teplem změní v páru a odpaří se. Uhlík, který tam zůstane, vytvoří velké černé housenky," říká Filip Mráček.

Třeba Zuzana Pašková ze Zlína je jejich znalostmi a výřečností mile překvapena. „Je to pěkné, co děti umí vzhledem k jejich věku," zhodnotila.

Autor: Jarmila Kuncová

27.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ministr vnitra Milan Chovanec.

Do Vrbětic přijede i ministr Chovanec

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: prvňáčci ze ZŠ Tečovice, Provodova a Halenkovic

Kraj chce vrátit filmaře do regionu, vytvořil program na podporu filmu

Rovných deset milionů korun vyčlenil Zlínský kraj ve svém rozpočtu na dotační program, kterým chce přilákat filmaře do regionu a vrátit tak Zlínskému kraji pověst filmové destinace. Podpořeny budou hrané, dokumentární či animované filmy určené pro distribuci v kinech či v televizním vysílání.

Posnídal termix s rohlíkem. Pak Bartoš nastřílel pět branek

Vyspal se, posnídal termix s rohlíkem a šel na věc. Výsledek? Pět gólů.

Výstava obrazů Františka Chmelaře ve Zlíně: malíř, který psal básně

Galerie Václava Chada na zlínském zámku vystavuje obrazy Františka Chmelaře. Expozice „Malíř, který psal básně“ představuje Chmelařovu krajinnou i figurální tvorbu. Doplňujícím prvkem je pak autorova osobní korespondence.

Nejlepší sociální pracovníci v kraji: sedm žen a jeden muž

Marie Dostálková se dostala k sociální práci přirozeně: její maminka narozená v roce 1920 docela běžně chodila po dědině a pomáhala jakékoliv sousedce, babičce a pak i jejím čtyřem dětem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení